Гошкевич Віктор Іванович
Гошкевич Віктор Іванович народився в м. Києві в родині викладача Київської духовної семінарії. Фахову освіту одержав на історичному відділенні історико-філологічного факультету Київського університету (1882-1886), де він ґрунтовно вивчав археологію під керівництвом відомих українських учених В.Б. Антоновича і М.И. Петрова.
З 1890 року Гошкевич В.І. обіймав посаду секретаря Херсонського Губернського статистичного комітету і, не обмежуючиcь державною службою, вивчав давню історію краю, захоплювався археологічними пошуками. За 15 років роботи в комітеті він підготував 11 статистико-економічних оглядів Херсонської губернії і т.п. Серед статистичних робіт вченого особливої уваги заслуговує "Список населених місць Херсонської губернії і статистичних даних у кожнім поселенні" (1896).
Гошкевич В.И. активно брав участь і в суспільному житті регіону: у 1898-1907 р. він був видавцем і редактором щоденної газети "Південь".
З перших років перебування на Херсонщині головне місце в житті і діяльності В.І. Гошкевича зайняли археологія, музейна справа, історичне краєзнавство. У 1890 році він заснував музей старожитностей при Херсонському і губернському статкомитеті. Основну частину музейного зібрання складали знахідки самого вченого.
У 1896 році В.И. Гошкевича обрано дійсним членом Одеського товариства історії і старожитностей, у діяльності якого він приймав безпосередню й активну участь: систематично публікував результати своїх археологічних досліджень, це сприяло введенню в науковий обіг величезного і надзвичайно цінного археологічного матеріалу.
Гошкевич В.І. відшукав і вивчив біля 50-ти "давньоскіфських" городищ у Херсонському і Дніпровському повітах. Він проводив археологічні дослідження всього Півдня України (Таврії, Подністров'я , Побужжя і т.п.), головну увагу приділяв вивченню старожитностей Херсонщини.
Напередодні першої світової війни В.И. Гошкевич здобув неабиякий науковий авторитет в Україні, Росії і за кордоном.
У 1914 році він обраний членом-кореспондентом Московського археологічного товариства. У 1917-1920 роках дослідник наполегливо збирав матеріали цієї пори - газети, плакати, листівки різноманітних партій, фотографії, зразки зброї, картини, інвентар дореволюційної в'язниці і т.п.
У 20-і роки В.І. Гошкевич значно більше уваги приділяв краєзнавчій роботі. У 1924 році при музеї засноване Товариство вивчення Херсонщини (Херсонське краєзнавче товариство).
В.І. Гошкевич був типовим представником тієї категорії дореволюційної наукової інтелігенції, що і в умовах більшовицького режиму прагнула продовжити служіння науці і культурі, вбачаючи в цій справі свій громадський обов'язок. Ця сумлінна робота одержала високу оцінку і з боку влади: у 1922 році В.І. Гошкевич був визнаний гідним звання Героя Праці.
Помер Гошкевич Віктор Іванович у м. Херсоні в 1928 році.
До річниці смерті вченого вийшов останній випуск "Літопису" музею.