on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...
> Новини регіону > У херсонському обласному центрі народної творчості вчать виготовляти дідухів
Всі новини

05.01.2022 10:20

У херсонському обласному центрі народної творчості

вчать виготовляти дідухів

Двадцять дідухів, виготовлених майстрами територіальних громад Херсонщини, представлені зараз у світлиці обласного центру народної творчості. Містяни можуть навчитися виготовляти цей різдвяний атрибут власноруч.

Дідух був головною прикрасою української оселі до того, як почали використовувати ялинку. Зараз ця традиція повертається, говорить Наталія Вигоднер, начальниця інформаційного відділу центру. За її словами, багато херсонців уже побували на майстер-класах.

"Ялинки не було, не було традиції ставити ялинку, вона прийшла за епохи Російської імперії Петра 1-го. Українці завжди ставили снопа. Обжинкового або зажинкового – це перший або останній сніп, який збирали у хліборобському році. І він символізував собою багатство, достаток, наше коріння. Предків, і тому і назва тут – дідух – дідів дух", - каже Наталія Вигоднер.

Традиційний дідух - це житній чи пшеничний сніп. Сучасні дідухи роблять невеликими, щоб можна було поставити їх на різдвяний стіл, говорить майстриня Таїсія Бецун. Сама вона виготовляє дідухи протягом трьох років та навчає цьому мистецтву усіх охочих.

"В дитинстві я знала, ще бабуся розповідала, що в них була традиція, вони клали солому під скатертину на столі, а в більш дорослому віці дізналася, що дідух символізує діда, а солома під скатертиною – бабу. Це як – чоловіче і жіноче, як створення світу. І тому в більш дорослому віці я почала вивчати для себе. Зараз я знаю, з чого він виготовляється. Що це таке наше традиційне. І повинні ми його відроджувати і своїм дітям розповідати", - розповіла майстриня.

Дідух був не тільки прикрасою оселі, а й символізував духовні цінності кожної родини, говорить Таїсія.

"Це також має свою символіку, ніжки ми зараз будемо робити нашому дідуху. Це означає підземний світ, а зернятка – шапочка символізує небесний світ, віт богів", - говорить Таїсія Бецун.

Херсонка Уляна прийшла на майстер-клас. За її словами, піде на Різдво до своєї прабабусі, разом зустрінуть Різдво, та прикрасять будинок таким дідухом, який вона зробила своїми руками.

Це літо було досить вологим, говорить майстриня, тому заготовлювати матеріали для дідухів було не просто. Окрім жита та пшениці використовували кукурудзяне листя, сухоцвіти та рис – рослини, притаманні півдню України.

Що відомо

  • У Херсонському обласному Центрі народної творчості відкрили виставку образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва «Солом’яне Різдво». Її тематика - різдвяні вироби із соломи, сіна та інших природних матеріалів.

Джерело





Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.