on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...

Херсонському державному університету - 90!

15.11.2007

З чого все починалося...

Херсонський державний університет був заснований на базі евакуйованого в наше місто Юр'ївського учительського інституту в листопаді 1917 року. Першим директором його був Федір Страхович.
Основний склад студентів був з латишів, естонців, росіян. Перший набір 1914 року складався з 20 студентів. Юр'ївський учительський інститут готував учителів для початкових училищ. До нього приймали неодружених молодих людей у віці від 16 до 25 років.
У1915-17 роках прийом до Юр'ївського інституту був розширений, і контингент студентів значно збільшився. До роботи в інституті були залучені перші професори: Сент (зоолог), академік Тарле (відомий історик) та інші.
У зв'язку з І світовою війною у серпні 1917 року постало питання про евакуацію Юр'ївського учительського інституту. При ньому працювало Вище початкове училище, начальником-інспектором якого був Іван Андрєєв родом із Херсона. Його пропозицію переїхати до нашого міста підтримало більшість викладачів та студентів. Херсонське земство віддало для занять у другу зміну Юр'ївському учительському інститутові будівлю Вчительської семінарії. І в листопаді 1917 року він переїхав у Херсон. Всього до міста переїхало 60 студентів, директор Страхович, 8 викладачів. Заняття передбачалося розпочати 1 листопада 1917 року на словесно-історичному, географічному і фізико-математичному факультетах. Оголошено набір з місцевої молоді. Але, коли війська Австро-Германії окупували Україну та зайняли Херсон, вони запровадили тут жорстокий терор, що паралізувало діяльність інституту. Після розгрому німецьких окупантів Юр'ївський учительський інститут реорганізовують в Херсонський педагогічний інститут з 4-річним строком навчання. Поряд з цим при інституті були засновані 2 трудові школи. Угазеті „Херсонська правда" був оголошений прийом в інститут та трудові школи. Та виникає інша небезпека. 100-тисячна армія Денікіна десантується на чорноморське узбережжя і захоплює більшу частину України разом з Херсоном. Під час денікінської окупації (серпень 1919 - лютий 1920 роках) інститут був у такому ж стані, що й при австро-германських загарбниках. Після звільнення України від денікінців 2 березня 1920 року в інституті почалися регулярні заняття.

ЖИТТЯ ІНСТИТУТУ В 20-Х130-Х РОКАХ
На початку 20-х років Херсонський педагогічний інститут був переіменований на ХІНО -Херсонський інститут народної освіти. Йому віддають все майно та навчальне обладнання колишнього комерційного училища. За 1924 рік в інституті нараховувалося 241 студент. Була заснована Рада студентів, створені різноманітні кабінети та гуртки. Велику громадсько-просвітительську роботу проводили викладачі та студенти серед населення, виступали з лекціями, концертами, займалися ліквідацією неписьменності.
В жовтні 1924 року на конференції професорсько-викладацького складу інституту колектив поставив питання про присвоєння вищому навчальному закладу імені Надії Крупської, а з листопада 1924 року Херсонський інститут народної освіти став носити її ім'я.
В школі 30-х років у країні було введене обов'язкове семирічне початкове навчання дітей. У зв'язку з цим відбувається реорганізація педагогічних інститутів. У 1920 році ХІНО був перетворений у 3-річний інститут соціального виховання, а з 1933 року він разом з іншими інститутами цього профілю були реорганізовані в4-річні педагогічні інститути. В кінці 30-х років у Херсонському педагогічному інституті Н. К. Крупської функціонувало 32 кабінети й лабараторії, зоологічний музей, ботанічний сад, метеорологічна станція. Студенти були розташовані у 4 гуртожитках. При інституті функціонувала їдальня на 100 місць. Збільшився і контингент студентів.

АЛЕ ПРИЙШЛА ВІЙНА...
Творча робота педагогічного колективу була перервана Великою . Вітчизняною війною. 19серпня 1941 року в місто увійшли німці, інститут не встигли евакуювати. З серпня 1941 року і до березня 1944-го він припинив свою діяльність. Більшість студентів і викладачів воювали на фронтах війни, багато з них загинуло. Смертю хоробрих полягли викладачі Єгоров, Торковський, Воловник та інші, а студенту фізико-математичного факультету Михайлу Москаленку присвоєне звання Героя Радянського Союзу. У період тимчасової окупації німецько-фашистські загарбники розграбували інститут, його кабінети та лабара-торії, музей та бібліотеку, а в будівлі головного корпусу влаштували конюшню.

РОКИ ВІДБУДОВИ
З березня 1944 року після звільнення Херсона від фашистів поновилася діяльність педагогічного інституту. До навчання повернулося всього 200 студентів із 1500, які навчалися до війни. У зв'язку з нестачею педагогічних кадрів у вересні
1944 року при педагогічному інституті був заново відкритий учительський інститут. У перші повоєнні роки інститут переживав величезні труднощі і нестатки. Як згадують студенти тих років, не вистачало парт, стільців, навчатися іноді доводилося стоячи. Студенти через брак паперу писали на газетах між рядків. Крім того, було дуже холодно, і замість скла у вікна вставляли консервні бляшанки, а студентки власноруч заготовляли дрова. У серпні
1945 року відбувся перший післявоєнний випуск. Всього закінчило інститут 34 студенти.

ВІД 50-Х РОКІВ І ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ
З 1956-57 рр. інститут розпочав підготовку вчителів широкого профілю (наприклад, майбутній викладач мови та літератури одноразово набував спеціальності вчителя музики та співів). 4 листопада 1967 року у зв'язку з 50-річчям заснування інститут нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України. У1974 році в інституті було відкрито загальнотехнічний факультет, у 1977 - педагогічний, а у 1986 році - факультет іноземних мов. У 1978 році виросло нове студентське містечко. 1989 рік - побудовано новий корпус філологічного факультету. Поруч з навчальним корпусом з'явилися два корпуси гуртожитків. Запрацювала їдальня та профілакторій, спортивно-оздоровчий табір „Буревісник" в Лазурному на березі Чорного моря. В 1992 році відкрита аспірантура. До 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні було створено музей історії інституту. Не оминула наш вищий навчальний заклад і афганська трагедія. В Афганістані загинув колишній студент філологічного факультету Ергашев Шермахамед, який посмертно нагороджений орденом Червоної зірки.

ЩО МАЄМО НА СЬОГОДНІ...
У роки незалежності інститут продовжував розвиватися. Було відкриті Академічний ліцей при ХДУ, економіко-юридичний факультет, культури і мистецтв, фізичного виховання та спорту. У 2002 році Херсонський державний педагогічний університет отримав статус державного.
На сьогодні це сучасний навчальний заклад, у якому функціонують 4 інститути (природознавства; іноземної філології; психології, історії та соціології; філології та журналістики), 6факультетів (економіко-юридичний; інженерно-технологічний; фізичного виховання та спорту; дошкільної та початкової освіти; фізики, математики та інформатики; культури і мистецтв). В універеитеті працюють46 кафедр, центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, науково-дослідний інститут інформаційних технологій. Близько 9 тисяч студентів навчаються за 36 спеціальностями та спеціалізаціями, набувають освітньо-кваліфікаційні рівні бакалавра, спеціаліста та магістра на денній, заочній чи екстернатній формі. На базі університету відкрито аспірантуру, докторнатуру, спеціалізовані вчені ради по захисту кандидатських дисертацій. Матеріально-технічну базу ХДУ складають 5 навчальних корпусів, 3 студентські гуртожитки, бібліотека з 5 читальними залами та З абонементами навчальної літератури, 2 актові та 3 спортивні зали, спортивно-оздоровчий табір „Буревісник" на березі Чорного моря, навчально-тренувальний центр з водних видів спорту, ботанічний сад, обсерваторія, музей історії університету та парк сільськогосподарської техніки. Видавництво університету видає 6 наукових збірників. ХДУ має розгалужені зарубіжні зв'язки, зокрема з університетами Іспанії, Польщі, Туреччини, Франції, Великої Британії, Нью-Йорка. Університет може повалитися такими визначними теперішніми та колишніми студентами як Катерина Самойлик (депутат), Олександр Береш (спортсмен, олімпійський чемпіон), Анатолій Кичинський (поет), Олексій Журавко (засновник Співдружності ініціативних працездатних інвалідів) та багато інших. На сьогодні Херсонський державний університет - один з найкращих вищих навчальних закладів країни.

З нагоди свята Олег Васильович Мішуков, директор Академічного ліцею при ХДУ І проректор Херсонського державного університету, зазначає, що на честь 90-ї річниці святкування заснування університету в ньому проводиться ряд заходів, зокрема зустріч з випускниками за останні 15 років. В університеті навчаються студенти з 20 регіонів України, викладають їм основи науки високопрофесійні кадри, зокрема члени Академії наук. Серед вихованців цього вищого навчального закладу є навіть олімпійські чемпіони. В його стінах, на думку Олега Васильовича, вже протягом 90 років літає молодий дух, трансформувалося та видозмінилося не одне покоління молодих людей, адже їх намагалися виховувати та навчати згідно сучасної системи суспільства та освіти.

15 (о 14.00) та 16 (о 16.00) листопада у ККЗ „Ювілейній" відбуватимуться святкові концерти на честь 90-ліття Херсонського державного університету.

Яна КРОТКО
Хеосонський Вісник.-15.11.2007.

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.