on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

20.04.2024, 14:28

"Ескізи вільної весни". У Херсоні художниця представила виставку картин у стилістиці самчиківського розпису

  Херсонка Олена Маляренко презентувала виставку картин у стилістиці ...
20.04.2024, 14:24

На концертах збирає гроші на потреби ЗСУ. Історія адвоката та музиканта з Херсона

  Херсонець Дмитро Ігнатов 20 років працює у правовій сфері ...
20.04.2024, 14:17

Онлайн-екскурсія Гозадінови - херсонська та маріупольська гілки династії

  19 квітня пройшов ще один віртуальний захід у межах проєкту ...
> Теми > Музика > Музична освіта на Херсонщині > I грянув міддю духовий оркестр...


I грянув міддю духовий оркестр...

Яка ж то сила в духових оркестрах! Яка сила і який смуток! У кожному серці відгукується щось своє, гучною луною озивається далеко. Коли грає духовий оркестр, в жилах хвилюється кров, а в людські душі вселяється позитив. Можливо, тому, що його голос - живий, а не «фанерний»...

У Станіславі, що в Білозерському районі, ставлення до духових оркестрів особливе. І не дивно. Адже у цьому селі ось уже 100 років існує свій духовий оркестр. Заснував його місцевий музикант Сила Кравченко. За розповідями старожилів, музичний вишкіл Сила Микитович отримав у військовому духовому оркестрі ще під час російсько-японської війни 1904-1905 років, учасником якої був. Після війни він привіз із собою до Станіслава комплект мідних духових інструментів - справжнє багатство на той час.

- Точна дата заснування оркестру не відома. Ми лише знаємо, що він був створений на початку XX століття і мав неабиякий вплив на музичні традиції села, - розповідає директор Станіславської дитячої музичної школи Наталія Маланчук. - Тож оркестру приблизно сто років. Нині він працює на базі нашого навчального закладу.

- Сила Микитович - мій учитель, - долучається до розмови Олександр Кравець, нинішній керівник духового оркестру, вчитель школи. - Я познайомився з ним десь у 1950-х. Він був справжнім універсалом: чудово грав на всіх духових інструментах, гармошці, баяні, виготовляв і ремонтував інструменти, а ще був талановитим педагогом, який взявся долучити до прекрасного своїх молодих земляків. Так і народився у селі оркестр... Під впливом Сили Микитовича у 1956 році я вступив до музичного училища. У 1960-му закінчив його і з того часу працюю в Станіславській школі.

- Так, уже протягом 55 років Олександр Павлович керує нашим оркестром, - пояснює директор школи. - Цей колектив - багаторазовий переможець районних та обласних конкурсів, фестивалів, оглядів. На його рахунку є й перемога на республіканському фестивалі самодіяльного мистецтва. Оркестр носить звання зразкового. Він - гордість школи. Скажемо відверто, духовий оркестр сьогодні - велика рідкість. Тим паче, в сільській школі. Не кожний район чи область можуть таким похвалитися. Тому ми, як можемо, підтримуємо цей славний творчий колектив. Цього року святкуватимемо 100-річний ювілей оркестру. Крім того, Олександру Павловичу 75 років, Цей подвійний ювілей відзначатимемо у травні, на звітному концерті випускників школи. У Олександра Павловича багато учнів, разом з якими він активно виступає й сьогодні на багатьох масових заходах і конкурсах.

Днями оркестр Станіславської дитячої музичної школи став учасником наймасовішого виконання гімну України з найбільшою кількістю духових інструментів. У День Європи на площі Свободи в Херсоні зібралися 15 духових оркестрів (211 духових інструментів), які одночасно виконали Державний гімн. Цей своєрідний рекорд був зафіксований Національним реєстром рекордів України. А ще цього року колектив захищатиме звання зразкового.

- Хлопці, котрі торік закінчили нашу музичну школу, допомагають нам, - говорить Олександр Кравець. - Духова музика цікава для будь-якого покоління. Багато залежить від репертуару, але ми намагаємося йти у ногу з часом... Сьогодні в оркестрі грають тільки мої учні - школярі. Кількісний склад весь час змінюється. Зараз 15 музикантів. Які у нас музичні інструменти? Труби, баритони, альти, тенори, баси. Недавно купили дві нові труби, два баритони, барабан. Усім іншим інструментам уже багато років. Десь у мене є тенор 1957 року випуску. Але він такий, що на ньому ще можна й зараз чудово грати. Наймолодші учасники оркестру - першокласник Сергій Іванов та другокласник Роман Юрченко. Найстарший учасник колективу, крім мене, звичайно, - завуч школи В'ячеслав Карамушка. Він також мій вихованець. Закінчив у мене музичну школу по класу баяна, а потім - Донецьку державну музичну академію імені Сергія Прокоф'єва. І зараз він працює в рідній школі. Не знаю, добре це чи погано, але, коли йду на роботу, помічаю: ось це мій учень пішов, і цей... Приємно...

Олександр Павлович підготував кількасот музикантів. Його вихованці здобувають освіту у вищих та середніх музичних навчальних закладах, стають лауреатами конкурсів. До речі, син Олександра Павловича також грав в оркестрі, закінчив музичну школу. Не стали порушувати сімейну традицію і троє онуків - Ігор, Олександр та Сергій, котрі теж закінчили музичну школу і всі грали в духовому оркестрі. Музична естафета триває... Тож не дивно, що за віддане і багаторічне служіння справі відродження духовності, прищеплення молоді любові до музики Олександра Кравця відзначено орденом «За заслуги» III ступеня. Кравець зі своїми вихованцями не здає позицій, вперто і послідовно пропагує багатогранне національне музичне мистецтво.

...Коли промені сонця заграють з міддю труб, коли, припавши до холодних мундштуків, оркестранти будять тишу і в кожному звуці чується ціла епоха, навіть якщо на душі похмуро, настрій поступово піднімається. Отакий він, духовий оркестр!

Анатолій Яїцький
«Новий день».- №22 (5173).- 28.05.2015.- стр.16

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.