on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Новини регіону

11.09.2024, 20:52

14 вересня – День українського кіно

  Щороку у другу суботу вересня в Україні відзначають День українського ...
07.09.2024, 13:02

Фестиваль "Мельпомена Таврії" запрошує на заходи в артхабі Херсона

  Запрошуємо на події 26-го Міжнародного театрального фестивалю ...
03.09.2024, 22:24

Влада РФ визнала вивезення з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин – ЦЖР

Російські сили вивезли з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин, заявив ...
> Новини регіону > Чи вдасться відновити будинок-музей Поліни Райко - розповідає науковець Сергій Нємцев
Всі новини

Чи вдасться відновити будинок-музей Поліни Райко - розповідає науковець Сергій Нємцев

09.06.2023 21:52

 

Будинок-музей Поліни Райко, що опинився під водою в Олешках, у попередні роки встигли оцифрувати. Чи допоможе це з його відновленням у майбутньому - розповів Радіо Культура спеціаліст відділу моніторингу ситуації на окупованих територіях Міністерства культури та інформполітики Сергій Нємцев.

Будинок-музей взяли на облік та почали процес його охорони державою у 2021 році. А тепер музей опинився під водою через підрив Каховської ГЕС.

"Найімовірніше, ми його втратимо, оскільки це саманна (саман - невипалена суміш глини, соломи та піску, — ред.) будівля, обложена силікатною цеглою. А цінність її - це настінні розписи звичайною олифою. Ми й так ламали голову, як їх зберегти, оскільки цей матеріал надто погано зберігається в часі. А тепер, швидше за все, він не вистоїть", - припустив Нємцев.

Однак у попередні роки будинок Поліни Райко був оцифрований - над цим працювали декілька культурних інституцій.

"Він не раз був представлений на виставках, і є дуже хороший його каталог. Суто теоретично його можна відновити сучасними методами в музейному просторі. Чи потрібно ставити питання про його фізичне відновлення - сказати складно", - розповів Сергій Нємцев.

Також він вважає, що трагедія з Каховською ГЕС має навчити, як потрібно берегти цінні речі: принаймні документувати, робити скани та 3D-копії.

Чому будинок Поліни Райко особливий

Поліна Райко власноруч розписала будинок. Це один з яскравих прикладів українського наївного мистецтва (або ар брюту).

Райко полюбляла малювати сюжети з фантастичними звірами, зображала свої сни, перемальовувала родинні портрети з фотографій, також вона використовувала сюжети, які відсилали до досвіду Другої світової війни; у її стінописах наявні й релігійні образи.

Мистецтвознавиця Тетяна Кочубинська писала про неї: "Ніде не навчаючись живопису, Райко створила власну "іконографію". Розміщення тих чи інших сюжетів було пов’язано з розташуванням кімнат у будинку. Наприклад, з дверей спальні видніється розпис із зображенням її весілля; вхід у спальню прикривають леопарди-птахи — хранителі й захисники; у печі намальована маленька чорна собака, а над вогнищем - войовничий шуліка. Практично кожна композиція в кімнатах має своєрідний оберіг у вигляді пари лелек, лебедів, голубів".

У 2018 році фотографії стінопису Поліни Райко експонували у PinchukArtCentre у межах виставки Дослідницької платформи "Свій простір" (кураторки - Тетяна Кочубінська та Тетяна Жмурко). Вони були надруковані на стінах і таким чином приміщення артцентру імітувало приватний простір художниці.

Хто така Поліна Райко

Художниця народилася 1928 року в Олешках, де провела все своє життя. Вона почала малювати в дорослому віці. Однак саме після трагічних життєвих подій - смерті чоловіка, доньки, арешту сина та згодом його загибелі вона присвятила цьому життя. І згодом увесь її будинок перетворився на тотальну інсталяцію.

Поліна Райко померла у січні 2004 року в Олешках. Їй було 75 років.

Джерело





Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.