Її величність «Мельпомена» завітала до Херсона
Культурна подія року № 1 на Херсонщині! XX Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» претендує на рекордний: знаний мистецький форум ще ніколи не тривав більше тижня, а тут — аж 10 днів вистав, читок, творчих зустрічей. 56 театрів з 11 країн, програма виявилася настільки насиченою, що затяті театрали розриваються у прагненні охопити якомога більше спектаклів.
Фестивальних локацій маса: до традиційних — великої сцени, театру-кафе, сцени під дахом у Херсонському академічному музично-драматичному театрі ім. М. Куліша та обласного академічного театру ляльок, обласного палацу молоді — додалися URBAN CAD (креативний простір у районі Житлоселища), Свято-Стрітенський кафедральний собор та храм Святої Трійці. А ще фестиваль виїхав за межі Херсона три вистави покажуть в Олешківському палаці культури,
У день відкриття «Мельпомени Таврії» відбулася традиційна карнавальна хода. Представники театральних колективів, які на той момент вже прибули на фестиваль (учасників так багато, що вони під’їжджатимуть і по ходу «Мельпомени»), курсанти — майбутні моряки, кращі дитячі та студентські танцювальні колективи пройшлися від площі Свободи до театру ім. М. Куліша. У колоні майоріли прапори країн-учасниць театрального фестивалю, ну а на чільному місці був величезний прапор XX «Мельпомени Таврії». Карнавальній ході не завадила навіть погода, яка вирішила різко зіпсуватися саме з початком театр-фесту. Втім, це можна розцінювати й по-іншому: починання у дощ — хороша прикмета!
Стартувала ж «Мельпомена Таврії» зі «світової прем'єри». Так, ініціатор фестивалю і генеральний директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Куліша Олександр Книга назвав виставу «Херсон 1918/2018». Це проект двох театрів — херсонського і штутгартського, які працювали над постановкою декілька місяців як в Україні, так і в Німеччині. Сама вистава неоднозначна, і до неї ми ще повертатимемося в інших публікаціях про XX театральний фестиваль, але те що вона вже стала найбільш обговорюваною подією фестивалю, — це факт.
Цьогоріч «Мельпомена Таврії» бере своєю багатожанровістю й розмаїтістю. У програмі вистави на різні смаки і норови, і навіть, якщо хочете, різне виховання. На жаль, нормою для театральних підмостків стає відбірна лайка, її захищають навіть театральні критики і досвідчені журналісти, мовляв, нічого не поробиш, європейські тенденції, сучасні віяння... Але херсонський глядач, на щастя, залишається здебільшого вірним поціновувачем високого мистецтва, без модно-сумнівних режисерських прибамбасів, якщо не сказати випадів...
Найсильніші постановки традиційно йдуть на великій сцені. Судячи з фінальних овацій, глядач залишився у захваті від «Лавини», яку привіз театр у вигнанні. Так називають Луганський академічний український музично-драматичний театр, який через війну на сході був змушений залишити рідне місто і вже понад три роки працює у Сєвєродонецьку. Хороша гра, видовищні декорації, музичний супровід, який запам’ятовується, — ось секрет успіху вистави луганських акторів. Яскравою була і «Вій. Докудрама» від Чернігівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Це не той гоголівський «Вій», до якого ми звикли, в основу постановки покладено драму сучасного автора Наталки Ворожбит. І, треба сказати, «Вій» на сучасний лад вийшов досить цікавим, вистава змушує замислитися, в чому, власне, й полягає головна місія театру.
Триватиме фестиваль «Мельпомена Таврії» до 27 травня включно. Детальніше про найяскравіші моменти фестивалю розкажемо вже в наступному номері «Нового дня».
Марина Савченко
«Новий день».- №21 (5326).- 23.05.2018.- стр.1, 20