on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

20.04.2024, 14:17

Онлайн-екскурсія Гозадінови - херсонська та маріупольська гілки династії

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
> Новини регіону > Як відбувається крадіжка творів мистецтва росіянами в окупованій Україні
Всі новини

Як відбувається крадіжка творів мистецтва росіянами в окупованій Україні

05.05.2023 09:57

Про глобальне мародерство росіян в Україні пише аргентинський таблоїд «Perfil». У центрі дослідження Омара Дженовезе - пограбування Херсонського художнього музею.

За оцінками Світового банку, після 408 днів російського вторгнення збитки, завдані українським культурним будівлям і колекціям мистецтва, становлять 2 мільярди доларів. При цьому ЮНЕСКО підтвердило пошкодження 248 культурних об’єктів, включаючи 107 релігійних місць і дванадцять бібліотек. Міжнародна рада музеїв випустила червоний список творів мистецтва, які знаходяться під загрозою, і ООН та Інтерпол поширюють його в усіх країнах, щоб їх можна було виявити в разі незаконного обігу. Гаазька конвенція 1954 року забороняє військові напади та пограбування музеїв і культурних об'єктів.

2 квітня в одному з барів у Санкт-Петербурзі Владлен Татарський був убитий бомбою, закладеною в кубок, який йому вручили як «нагороду». В результаті вибуху постраждали більше п'ятдесяти людей, десятеро — у важкому стані. Усі вони були прихильниками воєнкора, цього російського ультранаціоналіста часів вторгнення в Україну. Через кілька годин у Twitter з'являється відео загиблого з наступним поясненням: тут можна побачити Владлена в Кремлі, який перед входом каже: «Всіх переможемо, всіх вб'ємо, всіх, кого треба, пограбуємо, все буде, як ми любимо!» «Всіх пограбуємо» — ключова фраза, візьмімо її на замітку.

Хоча це не так серйозно, як викрадення українських дітей для їх «русифікації», військовий злочин, за який вже вимагають присутності Путіна в Гаазі, далі піде розповідь про іншу сторону цієї примусової русифікації уявних українських нацистів, які, крім того, не мають власних культурних рис поза новою імперією колишнього царя КДБ. За такою збоченою логікою український народ треба позбавити свого минулого, але також і чогось іншого, того, що пояснює його існування в історії людства. Викрадення культурної спадщини – це спосіб шляхом терору та насильства перевизначти їх як росіян. Бо народ без коріння вже не є народ.

За 408 днів російського вторгнення збитки, завдані українським культурним спорудам і колекціям мистецтва, оцінюються в 2 мільярди доларів, за оцінками Світового банку. У свою чергу, ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 248 культурних об’єктів, у тому числі 107 релігійних місць і 12 бібліотек. Міжнародна рада музеїв випустила червоний список творів мистецтва, які знаходяться під загрозою, і ООН та Інтерпол поширюють його в усіх країнах, щоб виявляти їх незаконний обіг. Прикладом цього є повернені урядом США до українського посольства у Вашингтоні минулого місяця три мечі (V або VI століття) і старовинний кам’яний наконечник сокири, усі вилучені в аеропорту Джона Кеннеді.

Під заголовком «Так само, як це робили нацисти: дані свідчать про те, що росіяни крадуть твори мистецтва з України в масштабах Другої світової війни» NBC News опублікував звіт журналістів Ясмін Салам і Дена Де Люса, заснований на розслідуванні, проведеному північноамериканським Смітсонівським інститутом у рамках більш широкого дослідження військових злочинів. Гаазька конвенція 1954 року забороняє військові напади та пограбування музеїв і культурних об'єктів. З цього приводу вже виносилися обвинувальні вироки під час судових процесів у справах про військові злочини, наприклад, у колишній Югославії та Малі.

Серед вкраденого росіянами – скіфські золоті прикраси IV століття до нашої ери, старовинні монети і тисячі картин із музеїв та приватних колекцій. Деякі об’єкти мистецтва та культури були сильно пошкоджені та знищені, в тому числі багатовікові православні церкви, бібліотеки та картини однієї з найулюбленіших художниць України Марії Примаченко, чиї роботи Пабло Пікассо називав «мистецьким дивом» і які надихали Марка Шагала. За кілька днів після вторгнення краєзнавчий музей в Іванкові під Києвом був розбомблений, хоча він не знаходився поблизу жодних військових цілей. Це спричинило пожежу, яка знищила та пошкодила численні роботи Примаченко.

Інший тест полягає в наступній послідовності. Листопад 2022, Херсонський обласний художній музей, озброєні російські військові в цивільному протягом п'яти днів завантажують на вантажівки понад 11 тисяч творів мистецтва, серед яких картини, скульптури та інші твори як з України, так і з усього світу, як це підтверджує Аліна Доценко, директорка установи. Є світлини, а також докази того, що проросійські колаборанти, працівники музею, передали цифрові файли зробленого Доценко каталогу захованих творів. Росіяни прийшли на точне місце і вилучили матеріал, використовуючи каталог як орієнтир. (Примітка: опис подій вийшов дещо заплутаним і незрозумілим, але колишня співробітниця дійсно передала окупантам цифрові файли, які чинне керівництво музею видалило з музейних комп’ютерів).

Зважаючи на це, була попереджена група моніторингу Смітсонівського інституту, яка за допомогою супутникових теплових зображень NASA та інших приватних супутників підтвердила, що колона вантажівок прибула до музею на окупованому Росією Кримському півострові. Це Центральний музей Тавриди в Сімферополі. Його директор Андрій Мальгін в інтерв’ю Радіо «Вільна Європа» (Радіо «Свобода») нарешті визнав, що там зберігається значна частина колекції Херсонського художнього музею. Мальгін, знаючи, що це співучасть у військовому злочині, сказав, що твори мистецтва зберігаються для захисту. «Це не наші картини. Ми це дуже добре розуміємо. З нашого боку немає жодних спроб заявити, що вони залишаться у нас або що ми їх виставимо на показ. Ми їх просто зберігаємо». Забракло додати: якщо росіяни програють, ми все повернемо, будьте спокійні.

Розслідування цих випадків, а також поява нових мародерств свідчить про системність операції, яка складається з нападу, знищення, відправки на місце спеціалістів, відбору та пограбування. Російські солдати можуть щось вкрасти для себе (це вже пропагував Татарський), як-от вилучені в аеропорту Нью-Йорка мечі та наконечники сокир, які призначалися для чорного ринку, але сукупність справ може притягнути винних до суду, а предмети будуть повернені. Але спочатку має закінчитися окупація України.

Джерело