on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

14.03.2024, 23:17

Кількість ідентифікованих картин, які викрали військові РФ під час втечі з Херсона, зросла до 94 робіт

  Робота художника Михайла Шапошникова "Півонії", ...
14.03.2024, 23:13

"Кава з ароматом перемоги": херсонський театр презентував концертну програму

  Херсонський обласний музично-драматичний театр ім. М. Куліша презентував ...
14.03.2024, 23:06

У Херсоні відбувся концерт для місцевих жителів, військових та волонтерів

  9 березня 2024 року у Херсоні відбувся концерт для місцевих ...
> Організації > Музика > Херсонська обласна філармонія > Кому вони потрібні, ці народні і заслужені?

Кому вони потрібні, ці народні і заслужені?

01.01.2000

Прекрасним дебютом у музичній столиці Європи - Відні - стала для молодого Моцарта опера «Викрадення з сераля». І от ми теж ніби перенеслись у 1782 рік, у неповторний художній аромат Бургтеатру. Бо увертюрою саме до цього твору геніального композитора почав свій виступ у концерті, присвяченому відкриттю 55-го концертного сезону обласної філармонії, камерний оркестр «Гілея» під орудою народного артиста України Георгія Вазіна. Шанувальникам мистецтва, котрі прийшли на музичне свято, «Гілея» подарувала також чарівні хвилини спілкування з творчістю великого представника італійської оперної класики Джакомо Пуччіні («Хризантеми»), занурила у філософські роздуми універсального художника XX століття Дмитра Шостаковича (Концертіно для фортепіано з оркестром), продемонструвала яскраву віртуозність у виконанні «Джаз-піццікато» Леона Андерсона.
Новими концертними номерами і, як завжди, високою майстерністю порадували солісти-інструменталісти Юсуф Халілаєв (фагот) та Інна Кисельникова (фортепіано). Популярні мелодії з опер та оперет, романси, ліричнії пісні прозвучали у виконанні солістів- вокалістів філармонії улюбленців публіки Світлани Пищевської(меццо-сопрано), Наталі Лелеко (сопрано), заслужених артистів України Віктора Гурби (тенор), Харіса Ширинського (баритон). Загальну Кармен змінив на сцені трагічіний містер Ікс, затим серця слухачів полонили трепетним зізнанням у коханні Едвін і Сильва... Традиційно не залишили байдужими слухачів істинний майстер художнього слова Любомир Солецький (який до того ж разом з Іриною Головецькою чудово виступив у ролі ведучого концерту), та уродженка й оспівувачка херсонських степів Зінаїда Колісниченко (уклін тобі, Високопілля, за цю щиру і широку душею співачку!), котра де б не виступала - в селі чи у місті - завжди збирає урожай духмяних букетів...
- Відкриття сезону відбулося у приміщенні облдрамтеатру 6 жовтня. З того часу вже п'ятий місяць минає, але про нові концерти філармонії щось не чути, - звертаюся до її директора Ю.М.Іваненка.
-Як же буде чути?! Свого концертного залу не маємо, а взяти чуже приміщення в оренду не можемо через дорожнечу. Наприклад, оренда обласного театру коштує півтори тисячі гривень за вечір, що дорівнює вартості 10 лекторійних концертів однієї з творчих груп філармонії. Плюс до цієї суми - оплата робітникам сцени та іншому обслуговуючому персоналу. Тож доводиться проводити лекції-концерти лише у школах.
- Свого часу порушувалося питання про передання філармонії кіноконцертного залу «Ювілейний», згодом - Палацу культури суднобудівників...
-Так, попередні і обласна, й міська влада навіть ініціювали наші листи-обгрунтування, але через деякий час все стихало. Хоча ми розробили такі плани діяльності культурних центрів, впровадження яких не потребувало дотацій з бюджету. На сьогодні у розпорядженні філармонії лиш адміністративна будівля з кількома невеликими кімнатами, тож найчисленніший наш колектив (27 музикантів) - камерний оркестр - змушений проводити репетиції у підвальному приміщенні, не маючи необхідного обладнання, стільців і пюпітрів. Купити їх ні за що. Зароблених коштів ледь вистачає на утримання адмінбудівлі, оплату за бензин та творчі відрядження. Зарплати артисти не отримують місяцями. У них часто немає грошей на хліб, а як виходити на сцену, коли в голові паморочиться? Не кажу вже про відсутність коштів на проїзд у міському транспорті, от і йдуть на роботу пішки з Таврійського, Шуменського наші народні й заслужені. А на концертні костюми один Бог знає, як вони стягуються, хоч пошиття їх - обов'язок філармонії.
- Ви щойно повернулися зі столиці, обіцяє Міністерство культури і мистецтв якусь підтримку?
-Зовсім навпаки. Ставить вимоги: щоб вижити, мусите скорочувати штати. Але ж вони у нас і так невеликі. Пішли кілька солістів на пенсію, а молодих запросити не можемо: бо ні зарплати пристойної (чи хоча б мізерної, але вчасної), ні житла обіцяти їм не можемо. Таке враження, що держава створює всі умови для знищення професійного мистецтва. Підтримується масове тиражування мистецтва невисокого гатунку, а то й зовсім далекого від культури. Щоб слухати нинішні так звані «шлягери», людина має бути хоч трохи обізнана з класичною музикою, аби відрізнити талановите від підробки, пустишки. Хто їй допоможе в цьому? Про сьогоднішній рівень культури молоді красномовно свідчить ось хоча б такий анекдотичний випадок. Приїздимо якось в один з районів, кажемо дітям: «Перед вами виступатиме камерний оркестр». Діти надзвичайно здивовані: «То ці музиканти - з тюрми?..»
В нашій області всього три осередки професійного мистецтва: театр ляльок, музично-драматичний театр і філармонія. Невже влада не може підтримувати їх творчу діяльність, -всього трьох? (Або заохочувати до цього меценатів? Хто ж виконуватиме одну з найважливіших функцій держави -формування духовності народу?
-Юрію Миколайовичу, цьому аж ніяк не сприяла і концертна «діяльність» заїжджих гастролерів, здебільшого далека від професійності...
-Так, свого часу облдержадміністрацією було видано
розпорядження про впорядкування концертної діяльності на Херсонщині. Відповідно до нього кожен колектив чи виконавець, що приїздив до нас на гастролі, мав обов'язково поставити про це до відома управління культури чи головну в області державну концертну організацію - обласну філармонію. Однак розпорядження це не виконується, заїжджі фокусники, циркачі, співаки викачують гроші у нашого населення, влаштовуючи свої гастролі через комерційні структури, не відраховуючи належні податки до місцевого бюджету і перебиваючи нашу планову діяльність.
-Одне слово, куди не кинь - всюди клин?
-Так воно й виходить. Тож і хочеться звернутися до облдержадміністрації та Херсонського міськвиконкому: «Зізнайтеся відверто, що філармонія не потрібна ні місту, ні області й офіційно закрийте нас!»
- А хто ж на свята розважатиме публіку?
- Про нас і справді згадують тільки на свята. Просять виступити - відомо ж, які чудові таланти маємо - і до того ж виступати безоплатно. Голодних артистів змушують займатися благодійністю! Проте ніхто з власть імущих не потурбується навіть про допомогу в здешевленні реклами концертів філармонії по радіо, телебаченню, в пресі, яка для нас надто дорого коштує.
-Які почуття викликає у Вас «свіже» згарище на місці колишнього Концертного залу філармонії?
-Боляче мені дуже і гірко, що Центр єврейської культури, якому свого часу була передана ця історична будівля, не зумів зберегти її для Херсона...
- І наостанок традиційне запитання: творчі плани які у вас найближчі?
-За усіх згаданих вище труднощів усе ж продовжуємо жити, працювати і сподіватися. Є цікаві задумки щодо нових форм роботи зі школярами, хоча не відкидаємо традиційного варіанту - абонементного обслуговування. Ми за те, щоб у кожній школі раз на місяць проводити «День філармонії» з новою програмою, скажімо «Музична класика у виконанні камерного оркестру», «Музика кіно», «Романси» тощо. Причому, залучати до участі в концертах студентів училищ культури та музичного: у нас багато здібної молоді, а ровесників підлітки сприймають з особливою зацікавленістю.
Надіємося, що не відмінимо й традиційних наших фестивалів - «Амадеус» (у березні), «Травневі зорі». Готуємо концерти, присвячені 185-річчю від дня народження Тараса Шевченка, 200-річчю від дня народження Олександра Пушкіна...
А найближчий у часі концерт - 17 лютого у приміщенні театру імені Миколи Куліша. Це буде творчий вечір, присвячений 50-річчю від дня народження та 25-річчю творчої діяльності лауреата Всесоюзного конкурсу імені Глінки заслуженого артиста України Харіса Ширинського. Шанувальників непересічного таланту ласкаво просимо на концерт. Сподіваємося, що серед них будуть і меценати, небайдужі до мистецької слави рідного краю, слави, яку разом з колегами творить Харіс Ганєєвич.

Спілкувалася Олена СКОРА
1.01.2000

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.