on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > Музика > З музичної історії Херсону > Ксенія Бородавкіна стала Оксаною Петрусенко в Херсоні


Ксенія Бородавкіна стала Оксаною Петрусенко в Херсоні

Нещодавно в Києві вийшло друком четверте, значно перероблене і суттєво доповнене, видання художньо-документальної повісті Миколи Кагарлицького «Легендарна Оксана Петрусенко».
Автор, ґрунтуючись на раніше невідомих історичних матеріалах і спогадах, простежує тернисті шляхи артистки.

Ксенія Бородавкіна (справжнє ім'я Оксани Петрусенко) народилася 5 лютого 1900 року в Севастополі. Вона змалку любила співати. Спочатку співала в шкільному хорі, потім є українському аматорському хорі «Рада», в українських драматичних аматорських трупах.
Наприкінці 1918 року потяг до співу привів дівчину в український побутовий музично-драматичний театр у Херсоні. Театр мав хор і оркестр, власні костюми, декорації. Херсонці охоче відвідували театр, підтримуючи його тим самим матеріально.

Саме тут формувався винятковий вокальний талант Ксенії Бородавкіної.
Композитор Петро Павлович Бойченко, який керував оркестром і хором театру, відразу ж «перехрестив» юну співачку на Оксану. Коли Оксана мала дебютувати з партією Одарки в "Запорожці за Дунаєм» С.Гулака-Артемовського, то всі артисти театру зійшлися на думці, що прізвище Бородавкіна не пасує синьоокій красуні. Пропонували десятки псевдонімів - Величко, Шевченко, Петрова, Бойченко, Любченко, Веселка, Барвінок... Тоді Петро Бойченко згадав, що батько змолоду називав його Петрусенком.

Так з'явилося ім'я - артистка Оксана Петрусенко.
Режисер Іван Сагатовський свідчить: «У сезоні 1919-1920 року О.Петрусенко виступила вже в «Наталці Полтавці» (Наталка), «Запорожці за Дунаєм» (Одарка), «Сорочинському ярмарку» (Хотина), «Пошились у дурні» (Оришка), , «Ой не ходи, Грицю» (Галина), «Циганці Азі» (Аза), «За двома зайцями», «Марусі Богуславці» (Леся). Співала також у концертах української пісні та романси і дуже скоро стала улюбленицею слухачів».

До цього переліку ролей ще можна додати Панночку у «Вії», Наталку в «Ночі під Івана Купала» М.Старицького, Уляну в «Сватанні на Гончарівці» Г.Квітки-Основ'яненка, Килину в «Про що тирса шелестіла» С.Черкасенка, партії Катерини в однойменній опер М.Аркаса, Кулини в опереті «Чорноморці» М.Лисенка.

Незабаром Петрусенко стала провідною артисткою театру. Досить було одного прізвища «Петрусенко» на афішах вистав, щоб вони збирали повну залу глядачів Оксана Петрусенко разом з іншими артистами гастролювала з успіхом по містечках і селах Херсонщини.

О.Петрусенко грала в театрах України, потім Росії але згодом повернулася до Києва. Їй запропонували роботу у Великому театрі у Москві, але співачка відмовилася залишити Україну. Всього шість років, з по 1940-й, виступала артистка на провідній київській оперній сцені, але то була епоха Оксани Петрусенко. Злет Оксани Петрусенко був стрімким, запаморочливим, а раптова смерть у зеніті слави і всенародного визнання - приголомшливою. 15 липня виповниться 67 років від дня смерті знаменитої співачки.

На презентації книги Миколи Кагарлицького «Легендарна Оксана Петрусенко» в київському Будинку вчителя вільних місць майже не було.

Анатолій Зборовський
Наддніпрянська правда. 20.06.2007

2. 11.06.2011 13:08
Anonymous

 Російська дівчина стала видатною українською співачкою. Зараз навпаки - всі наші у Москві...

1. 11.06.2011 13:03
Anonymous

 Це був голос...

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.