on-line с 20.02.06

Арт-блог

02.12.2021, 10:49

І перший сніг, і плавний супокій. Цвіте різдвяник — в домі тихе свято. Так мало нам потрібно й так багато – всього в нас є на вуличці вузькій.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Новости региона

03.12.2021, 10:59

У «Гончарівській вітальні» відбулося відкриття художньої виставки

03.12.2021, 10:52

Херсонців запрошують до участі у конкурсі «Час творити дива»

03.12.2021, 10:44

Херсонські шеф-кухарі потрапили до рейтингу кращих кулінарів України

> Персоналии > Визуальное искусство > Шульга Павел Андреевич > Лаконізм, що викликає буяння почуттів

Лаконізм, що викликає буяння почуттів

21.06.2006

Нинішній рік для колективу Херсонської обласної філії Національної спілки художників України ювілейний - виповнюється 35 літ з часу її заснування. Одинадцять членів Спілки художників України, а тоді у них ще був статус членів Спілки художників СРСР, утворили в 1971 році свою творчу організацію. З роками вона міцніла, її лави активно поповнювалися. Нині Херсонська організація налічує 75 осіб, вона - серед провідних в Україні.

У рамках ювілейного року планується чимало заходів, зокрема, виставка херсонців у Києві, торжества в обласному центрі. Відремонтовано Виставковий зал, встановлено нове освітлення. Першою в оновленому залі на площі Свободи було відкрито виставку живописця Павла Шульги. Це його перша персональна виставка. Прихильники його творчості чекали на неї давно. І вона не розчарувала, навпаки, підкреслила багатогранний талант майстра. Портрети, пейзажі, натюрморти, малюнки увійшли до експозиції.


У той пам'ятний для херсонських художників 1971 рік Павло Шульга вступив до Кримського художнього училища імені М.С.Самокиша. З великою повагою він згадує своїх учителів, зокрема, В.І.Григор'єва:
- Валентин Іванович багато чому навчив нас, відкривав перед нами красу кримських пейзажів, змушував до кінця викладатися як у майстерні, так і на етюдах. Він навчив мене вірити в себе...
Далі був Київський державний художній інститут, живописний факультет, відділення реставрації станкового і монументального живопису. Педагоги І.А.Ковтонюк, В.Г.Виродова-Готьє, О.Р.Тищенко зробили немало для відшліфування його таланту. Він відчув смак до створення станкової картини, портрета. І в подальшому написав ряд станкових робіт «Повертайтесь з Перемогою» (1985), «Евакуація. 1941» (1991), «Розкаяння» (1991), «Втеча» (1995) та інші. Майстер уміє відчувати пульс живого життя, відшукувати в ньому больові точки. У його роботах відбита трагічна напруженість подій, соціальна конкретність. Вони тривожать, хвилюють душу глядача.
Павло Андрійович - автор ряду настінних монументальних розписів, вітражів у громадських закладах Херсона, Каховки, Скадовська, Генічеська. Їх колірне багатство завжди захоплює.


Не залишають байдужими представлені на виставці портрети «Сергій Єсенін» (2003), «Максиміліан Волошин. 1932 рік». До назви додані рядки поета:  "...И розовой жемчужиною день Лежит в оправе сонного залива". Цей портрет П.Шульга написав 1994 року.
У згаданих творах цілісність живописного вирішення - у гармонії з умінням художника бачити і глибоко відчувати яскраву індивідуальність людської особистості. Камертон биття сердець творців поетичного слова і художника зливається воєдино. У роботах немає манірної красивості, як іноді прийнято зображати цих поетів. Портрети суворі, але обличчя не позбавлені романтичного настрою. Герої картин заглиблені у себе. Вони ніби вслухаються у поетичні рядки, які народжуються в душі.


Художник прагне відчути себе у світовому просторі життя, мистецтва. Він завжди глибоко, «Максиміліан Волошин. 1932 рік» відчувае особисту причетність до наступності поколінь. Так народжується груповий портрет «Зустріч. Адріан Брауер, Франсуа Війон і я» (1992-2002). Наш сучасник Павло Шульга веде бесіду з фламандським живописцем XVII століття А.Брауером та французьким поетом XV століття Ф.Війоном. У пластиці, в одіяннях, у виразі їх облич відчувається дух давнього часу. Але цікавий діалог зблизив людей різних епох, їх обличчя світяться щастям життя, розумінням один одного.


Прийом, до якого вдався Шульга, має місце в історії мистецтва, але він завжди буде новим тому, що кожне покоління трактуватиме його по-своєму, як це зробив херсонський художник.
Складність психологічного трактування персонажів, філософське осмислення життя, насичена колірна гама, безумовно, ставить цей твір у ряд найкращих на виставці.
Крим - місце, яке завжди кличе художника. Подих моря, свіжий вітер, пекуче сонце, сухі трави, безмовна стихія гір -все це відбивається на полотнах майстра буянням світла, повітря, широкими просторовими планами. Пейзажі його лаконічні, іноді позбавлені зовнішньої ефектності, але все ж внутрішня романтична піднесеність, надана їм художником, має величезну привабливу силу: вони зачаровують, зупиняють, дивують. Їх хочеться розглядати довго-довго...


Елегійна основа його краєвидів «Ущелина Гяур-Бах» (1993), «Східний Крим» (1991), «Узмор'я» (1999), «Негода» (1992), «Після дощу», «Місто та солончак», «Викрадення Євро­пи» (1999), «Морські камінці» (1998), «Полудень» (2002), «Тиша» (1992) спонукають до серйозного узагальнення, роздумів про природу, преклоніння перед її красою.
- Неординарний художник, неординарна виставка. Створений майстром дивоцвіт бере в полон, зачаровує, наповнює полотна експресією і енергією, - сказав на відкритті вернісажу голова обласної організації Народний художник України Володимир Чуприна. - Ця виставка – відмінний подарунок херсонцям.


Проходячи по залах виставки, з хвилюванням відзначаєш, що художнику вдалося багато що. І створити цю красу могла лише дуже талановита людина, якій притаманна своєрідна манера творчого почерку. Автору багато що вдалося зробити, можливо, і тому, що упродовж багатьох років поруч з ним у житті йде мудра, любляча, терпелива людина - Світлана Василівна Петренко. Вона теж художник, його перший глядач і критик, мати його дітей.
Павло Шульга відкриває глядачеві світлий, піднесений світ природи, зв'язку часів і вічних проблем життя.
Чекатимемо нових полотен і зустрічей з талановитим митцем.

Стелла КУРБАТКІНА , мистецтвознавець.

Газета «Наддніпрянська правда», 21 червня 2006

 

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.