Леоніду Марченку - ШІСТДЕСЯТ!
19.07.2007
Це добре знаний на теренах України і колишнього Союзу поет, прозаїк, документаліст, публіцист, сатирик-гуморист, автор багатьох творів для фей і про фей, журналіст.
Його творам притаманна гранична правдивість, прагнення сказати своє Слово (виболене і пережите особисто чи народом країни).
Його поезія чесна і щира, драматична і життєствердна. У ліриці Л. Марченка звучать голос сучасного міста і мова таврійського степу, духовні інтереси сучасника, роздуми про доброту, совість, щире взаємопорозуміння людей у дружбі, коханні, відношенні до природи, праці, навколишнього світу.
У творах для дітей і про дітей є тонке розуміння психології наймолодших героїв і читачів, є щирість почуттів автора, є те, що хотів би бачити у вчинках, словах своїх юних прототипів. У книжках «Маринчин дивосвіт», «Жеребенок Кося», «Удачное лето», «Маркиза на даче» та інших автор художньо переконливо зображує доброту і милосердя, повагу до людей, любов до природи. Вони пронизані авторською теплотою, задушевністю, гарно ілюстровані.
У жанрі гумору та сатири Леонід Марченко успішно розробляє актуальні громадянські, морально-етичні проблеми. Він розуміє слова грецького софіста Георгія Лентінського, що сміх - єдине випробування серйозного, а серйозність - смішного.
Тому гумор і сатира автора представлені солідним доробком : «Пришелец из подземелья», «У жизни на крючке», «Зустрічі з Макаром Степовиком», «Тепер я все можу» тощо. Леонід Марченко успішно розробляє актуальні проблеми у житті сьогодення, залишається непримиренним у ставленні до негативних вчинків і явищ, сіє добро в людські душі.
Цікавими, на наш погляд, у творчому доробку є документальна проза про штучний голодомор 1932-1933 років «Північна яблуня з півдня» (1994 р.) та книжка «Плугатарі етапом йдуть», присвячена розкуркуленню українського села на матеріалах Херсонщини. Автор на конкретних життєвих фактах, спогадах очевидців, архівних документах досліджує, як почалася ця трагедія, які причини її визначили і чим вона обернулася для мільйонів людей.
Документальна повість «Поиск продолжается» - це твір про пам'ять серця - найміцніший зв'язок поколінь.
На полях минулих боїв колоситься пшениця, плодоносять сади, будується житло, і важко тепер уявити, що саме тут колись лилася кров, йшли запеклі бої, обривалося чиєсь життя і недоспівана пісня...
Й досі не зарубцьовуються у серцях і душах людських рани, нанесені війною. Багато людей і по сьогоднішній день не знають, де могили їхніх загиблих батьків, синів, братів і сестер...
Та, слава Богу, знаходяться ентузіасти, які увесь свій вільний час присвячують пошуку безвісті загиблих, зниклих, прокладають місток пам'яті між минулим і майбутнім, як герої творів Леоніда Марченка, як сам автор.
Щойно у видавництві «Айлант» побачив світ документально-художній роман Л. Марченка «Клятве остались верны» (про юних патріотів з Карантинного острова у роки Великої Вітчизняної війни).
Вшановуючи Леоніда Володимировича Марченка з його 60-літтям, зичимо йому добробуту, благополуччя, нових яскравих творчих здобутків, розкутості думок, щирості і правди Слова!
Він сміливо вилущує зерна істини з найбуденніших вражень і без лукавства пророщує їх у життєвих картинах. Так тримати, ювіляре!
Таїсія ЩЕРБА, член НСПУ, літературознавець
Херсонський вісник.-2007.-19.-07