on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Новости региона

23.07.2021, 13:30

«З Країни в Україну» — розповідаємо про фестиваль, який стартує у Херсоні 7 серпня 2021 року

23.07.2021, 13:26

Коронавірусна виставка буде у херсонському музеї

23.07.2021, 11:01

Прокуратура звернулася до суду для захисту об’єктів культурної спадщини Херсона

Лицарі великого степу

14 жовтня, в одне із найвеличніших християнських свят - Покрови Пречистої Богородиці, Україна в тринадцяте відзначає День Українського козацтва. Не стоїть осторонь цієї події і наша область, історія якої дуже тісно пов'язана з козацтвом. На території сучасної Херсонщини знаходилися три козацькі січі (Васильківська, Олешківська та Кам'янська), дві козацькі паланки (Прогноївська та Інгульська), численні зимівники, на місці яких зараз бачимо багато сел та селищ. Тут зародилися Чорноморське козацьке військо та його легендарна Чорноморська козача флотилія. Внесла свою частку Херсонщина і в формування сучасного козацтва.

Хоча офіційною датою створення організації Українського козацтва в нашій області вважається 20 березня 1992 року, сама історія цього руху розпочалася ще в далекому 1989 році, коли зусиллями Тараса Семена, Олекси Паталаха та Юрія Тишкова була створена одна з перших козацьких організацій в Україні - «Херсонський курінь». Розмаху козацтво почало набирати в 1990 році, після офіційного візиту делегації до села Капулівка на Січеславщині (Нікопольський район), де вперше, практично на офіційному рівні, Україна дозволила собі святкувати 500-річчя козацтва. Саме там, на могилі Івана Сірка, й були накреслені перші варіанти основних положень діяльності козацької громади.

Цей захід дав поштовх до утворення регіональних козацьких організацій, серед яких особливе місце зайняв Херсонський кіш. Почали створюватись перші курені: Таврійський, Стиблівський та Дніпровський у Херсоні; Каховський, Великолепетиський, Бериславський та Скадовський - в області.
У січні 1992 року відбулася перша козацька обласна Велика Рада. На ній було утворено обласну організацію «Херсонський кіш Українського козацтва» і обрано першого кошового отамана козацького товариства Юрія Тишкова. 1 травня того ж року вперше в Україні Рада Українського козацтва була проведена в Херсоні. Козаки побували на місці колишньої турецької фортеці Тягань, встановивши великий дерев'яний хрест на честь козаків, які у 1492 році розгромили татарську галеру. У серпні 1992 року там було проведене грандіозне всеукраїнське свято - 500-ліття першої письмової згадки про козаків. На Тягинському пагорбі був відкритий пам'ятник Архистратигу Михаїлу.

У тому ж році делегація Херсонського коша взяла участь у Великій Раді Українського козацтва у Переяславі-Хмельницькому, під час якої за дорученням своїх козацьких товариств кожен обласний отаман виголосив, що він відрікається від усіх зобов'язань українських козаків перед Росією, нечесно нав'язаних у 1654 році.
У 1994 році з причини ідеологічних суперечок в Українському козацтві відбувається розкол. На світ з'являється нова організація - Козацьке військо Запорізьке Низове, верховним отаманом якого став Олександр Панченко. Саме це і стало прикладом для утворення нових козацьких організацій.

Завдяки зусиллям козаків Херсонського коша, почав розвиватися козацький фермерський рух, налагодилася тісна співпраця зі школами, з військовими Чорнобаївської вертольотної частини та частиною НПО у Херсоні, Херсонським полком Національної гвардії. Також у колишній споруді, що належала Херсонському педінституту, було утворено Українську Православну Церкву Київського патріархату, нині відому як Свято-Олександрівська церква.
Дещо згодом на Херсонщині почали створюватись і інші козацькі організації. Так в 2002 році було створено Херсонську обласну організацію «Українського реєстрового козацтва». Як розповів один з засновників організації Євген Капленко, на сьогодні це досить чисельна організація з осередками в багатьох районах області, яка активно займається культурно-просвітницькою діяльністю серед дітей та молоді.

На її рахунку - дитячо-юнацькі осередки в багатьох херсонських школах та медичному коледжі, учні яких неодноразово доказували свої знання з історії козацтва та краєзнавства на різних обласних та всеукраїнських конкурсах.
Протягом своєї двадцятирічної історії сучасні українські козаки зробили значний внесок у справу реального втілення національної ідеї в нашому суспільстві.
На сьогодні на Херсонщині зареєстровано близько 20 козацьких організацій, найбільшими з яких є Херсонський Кіш Українського козацтва, Спілка козаків «Військо Запорозьке» та Херсонська обласна організація «Українського реєстрового козацтва». Всі вони готують до служби в Збройних Силах України молодь, проводять різноманітні спортивні та культурні заходи. Також займаються розвитком духовності в суспільстві, вивчають та популяризують серед широких мас історію козацтва та рідного краю, готовлять та видають за свій кошт книжки.

Для координації роботи цих організацій створено Громадську рада при Херсонській обласній державній адміністрації, розроблено проект обласної програми відродження та розвитку козацьких традицій «Херсонщина - колиска козацтва». Працює клуб історичної реконструкції «Лицарі великого степу».
Майже у всіх козацьких організаціях є свої школи, в яких малечі прививають національні звичаї, прагнення до здорового способу життя та всебічного інтелектуального розвитку. Наприклад, на базі херсонського ПТУ №2 створений козацький військово-патріотичний клуб «Запороги», робота якого побудована на вивченні традиційного бойового мистецтва «Спас». Та це не лише бойове мистецтво. Це - цілий комплекс спортивних, лікувально-оздоровчих, історично пізнавальних та фольклорно мистецьких знань, вміння підтримувати здоров'я у задовільному стані, як робили це наші прадіди. Адже лише у такому поєднанні можна виховати справжніх громадян своєї держави, сильних не лише тілом, а й духом.

Олександр Карпенко
«Херсонський вісник».- №41 (1155).- 11.10.2012.- стр.9

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.