on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Новини регіону

22.06.2024, 12:34

Конкурс на здобуття щорічної премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва

  Державний комітет телебачення і радіомовлення України проводить ...
22.06.2024, 12:21

Конкурс на здобуття премії Кабінету Міністрів України імені Максима Рильського

  Державний комітет телебачення і радіомовлення України проводить ...
17.06.2024, 12:25

У Львові проходить виставка “Вас вітає Музей сучасного мистецтва, Херсон 2002-2022”

  До 15 липня у Львівському муніципальному мистецькому центрі триватиме ...
> Персоналії > Кіно > Матвєєв Євгеній Семенович

Матвєєв Євгеній Семенович

Євгеній Матвєєв народився 8 березня 1922г. у селі Новоукраїнка Скадовського району Херсонської області.

Він рано залучився до нелегкої селянської праці, міг виконувати будь-яку селянську роботу; величезна пошана до людини, яка трудиться на землі, зберіг на все життя. Хлопчиськом Женя йшов в полі, якому не було кінця і краю. Йшов тому, що переживав величезну радість, залишаючись наодинці з ним, слухаючи спів жайворонка. Там же, в полі із сумом думав про маму, котрій дісталася доля самотньої жінки. Враження дитинства нерідко були гіркими, тому Женя завжди тягнувся до чогось світлого, радісному, веселому. Любив наслідувати співу різних птахів, викликаючи добрі усмішки односельців, любив співати, акомпануючи собі на балалайці. У школі всі називали його Женька-артист. У ранньому дитинстві хлопчик ще не знав, що на світі існують театри і актори, але несвідомо вже лицедіяв.

З другого класу хлопчика перевели відразу в четвертий - вчителі відмітили в нім схильність до наук і порадили матері переїхати в місто, щоб дати синові освіту. У місті Цюрупінське він вперше побачив любительський спектакль і зрозумів, що його місце в театрі. Театр підкорив його і став його єдиною мрією. Євгеній став займатися в самодіяльності, був фокусником, танцюристом, співаком.  

У 9-му класі Євгенії твердо вирішив кинути школу і відправитися до Херсона - найближчий обласний центр, де була професійна трупа і театральна студія. Отримавши благословення матері, 17-річний хлопчина всівся на баржу з кавунами і поплив до своєї мрії.

Йшов 1939 рік. У херсонському театрі Матвєєв став брати участь в масових сценах, йому довіряли і невеликі ролі. Однією з них була роль музиканта в спектаклі "Безталанна". Хлопець, відважно, в такт музики що ударяв в бубон, навіть не здогадувався, що його відзначив професійний погляд Миколи Черкасова, що знаходився в залі. Черкасов похвалив безсловесного виконавця, порадив йому вчитися в Києві у А.Довженко, обіцяючи свою підтримку. І Євгенію вибрав Київ.  

Закінчивши екстерном два останні класи школи і отримавши атестат, він поступив в акторську школу при Київській кіностудії. Тут він став учнем Олександра Петровича Довженко, який учив своїх студентом чуйності, уважності до людей, але головне, звичайно, - багатоскладовому ремеслу актора.

Війна, що раптово почалася, зруйнувала всі плани. Під безперервними бомбардуваннями Євгеній копав окопи, брав участь в створенні зміцнень навколо міста. Назавжди в його пам'яті залишилися страшний звук моторів німецьких літаків, свист авіабомб, панічний жах беззахисних людей. Матвєєв рвався добровольцем на фронт. Але доля розпорядилася інакше. Його направили на навчання в Тюменське піхотне училище. З дитинства не привчений робити що-небудь як-небудь, Матвєєв і в училищі був відмінником. І... як відмінника його залишили як викладача. Численні прохання і рапорти про відправку на фронт залишалися без уваги.

Викладаючи військову науку, він не забував і про свою цивільну прихильність. Незабаром обдарованого молодого офіцера знало все місто, - як обдарованого актора. Прийшов і перший успіх - перше місце на конкурсі читців Сибірського військового округу.  

У 1946г., демобілізуючись, Євгеній Матвєєв залишився в Тюмені, ставши актором місцевого драматичного театру, яким керував в ті роки дуже цікавий режисер Д.Бархатов. Життя провінційних театрів завжди складне - невелика трупа, часті прем'єри, постійні виїзди із спектаклями у віддалені райони. Проте багато акторів, що пройшли школу периферійних театрів, справедливо вважають, що ніде більше немає таких можливостей переграти велику кількість самих різних ролей, випробувати себе в самих різних амплуа.

Євгеній Матвєєв був приречений на ролі "героїв". Високий, красивий, мужній, привабливий, емоційний - все це робило гру актора заразливої. Він зіграв ролі в спектаклях "Молода Гвардія" А.Фадеева (Ваня Земнухов), "За тих, хто в морі" Б.Лавренева (Боровський), "Молодий ліс" Н.Погодина (Черемізов). Успіх не примусив себе довго чекати. За виконання ролі Боровського в спектаклі "За тих, хто в морі" по п'єсі Б.Лавренева він отримав приз і був допущений до завершального туру Всеросійського огляду театральної молоді в Москві.

Успішний показ в Москві спричинив за собою масу принадних пропозицій. Молодого актора запрошували і до Алма-Ати, і до Красноярська, і в Московський театр імені Ленінського комсомолу. Але Євгеній Матвєєв зупинив свій вибір на Новосибірському "Червоному факелі", який не без підстав вважали "сибірським МХАТом". У нім була прекрасна трупа і прекрасна режисура. У Новосибірську почалося справжнє серйозне професійне навчання Матвєєва. А вчитися тут було у кого. На чолі театру стояла людина величезної культури В.Редлих, тут же працювали і В.К.Дени, строгий, вимогливий режисер і педагог, і Э.М.Бейбутов з його вибуховим темпераментом, яскравою театральністю. Тут молодий актор вперше зіткнувся з ученням К.С.Станиславского. Наставники Матвєєва серйозно піклувалися про творче зростання молодого актора. Саме у "Червоному факелі" прагнули розкрити його внутрішню індивідуальність.

На сцені театру Є.С.Матвєєв грав багато і успішно. Серед його робіт тих років: Джон Гармон ("Наш загальний друг" по Ч.Диккенсу), Леонтьев ("Кандидат партії" А.Крона), Віктор Лавров ("Велика сила" Б.Ромашова), Аксаніч ("Костянтин Заслонів" А.Мовзона), Юрій Поднебесько ("Щастя" по роману П.Павленко), барон Фітінгоф і комісар округу ("Незабутній 1919-й" В с.Вишнєвського), Нил ("Міщани" М.Горького). Найбільший успіх припав на долю молодого виконавця в ролі Улдиса в спектаклі "Вій, вітерець!" поставленому Э.Бейбутовим по п'єсі класика латиської літератури Я.Райниса.

Ця постановка стала важливою віхою на творчому шляху актора. У 1951 році "Червоний факел" показав цей спектакль під час гастролей в Ленінграді. І знов Матвєєв отримав запрошення відразу в декілька московських і ленінградських театрів. Цього разу він прийняв пропозицію старого колективу країни - Малого театру, і в 1952 році дебютував на академічній сцені в ролі Незнамова в драмі А.Н.Островского "Без провини винуваті".

Бажання удосконалюватися приводить Євгенія Матвєєва в творчу лабораторію М.Н.Кедрова, учня К.С.Станиславского, організовану при Всеросійському театральному суспільстві. Разом з молодими акторами заняття, що починають, відвідували багато відомих акторів і режисери, серед яких були В.Марецкая, Р.Плятт, Н.Анненков і інші великі майстри.

Серед образів, створених Євгенієм Матвєєвим за 12 років роботи в Державному академічному Малому театрі, виділяються: Звонарев ("Порт-Артур" А.Степанова і И.Попова), Яровий ("Любов Ярова" К.Тренева), Родон ("Ярмарок пихатості" В.Теккерея), Трофімов ("Головна роль" С.Алешина), Стовпів ("Осінні зірки" В.Блинова), Ераст ("Серце не камінь" А.Н.Островского), Освальд ("Привиди" Г.Ибсена) та інші. У 1958 році Євгеній Матвєєв був удостоєний свого першого почесного звання - "Заслужений артист РРФСР".

Ще будучи актором театру Євгеній Матвєєв прагнув до наймасовішого виду мистецтва - кінематографа. Можливість вийти на багатомільйонну аудиторію, підсилити свій голос небаченим по потужність "рупором" - це було його мрією. І в 1955 році його мрія стала здійснюватися. До кінця 50-х років його послужний список в кіно налічував вже декілька ролей: головна роль у фільмі "Шукачі" по роману Д.Гранина, Костянтин у фільмі Л.Кулиджанова і Я.Сегеля "Будинок, в якому я живу", Лобанов в картині "Справа "Строкатих", командарм Сорокин у фільмі "Вісімнадцятий рік".

Кінець 50-х - початок 60-х років - дуже насичений період в творчій біографії Є.Матвєєва. Роботи слідували одна за одною, і всі вони були відмічені талантом, натхненням, темпераментом їх творця і тому мали заслужений успіх. За короткий час в Малому театрі відбулося одинадцять прем'єр з його участю. Кінострічки, в яких грав Матвєєв, не сходять з екранів. З'явилися Федотов в картині М.Ершова "Рідна кров", що потряс всіх своєю мужньою добротою і пронизливою щирістю, червоноармієць Трофім з короткометражного фільму "Лоша" по розповіді М.Шолохова, Павлівський в "Краху".

З юності одним з улюблених героїв, якого мріяв зіграти актор, був Макар Нагульнов з шолоховськой "Поднятой целины". Образ Макара в найвищому ступені відповідав тому, що можна визначити словами "герой Матвєєва", що складає головну тему його творчості - любов до Батьківщини, людей, життя. І у житті, і на сцені його привертали люди, що живуть на самій межі фізичних і емоційних сил, коли кожна мить наповнена повністю, кожна хвилина проживається так, як ніби вона остання.

Легко уявити собі стан актора, коли з Ленінграда прийшла телеграма із запрошенням на зйомки фільму "Піднята цілина". Але зустріч з режисером картини А.Ивановим подіяла на Матвєєва як цебер холодної води. Йому пропонувалася роль зовсім не Нагульного, а Давидова. Актор випробував відчуття сорому, гіркоту, стан непоправної втрати близької, рідної людини, з якою прожив свої кращі роки. І все-таки Матвєєв прохав режисера хоч би спробувати його в ролі Нагульнова. Проба справила на всіх таке сильне враження, що сумнівів ні у кого не залишалося: Матвєєв - і є Нагульнов. Так відбулася зустріч артиста і ролі, яка стала не тільки одною з найвдаліших робіт актора, що запам'ятовуються і кращих, але і справжньою подією в радянському кінематографі, класикою вітчизняного кіно.

Макар Нагульнов з'явився перед глядачами дійсним "лицарем революції". Це згусток енергії, герой внебитової. Для нього будь-яка дія - це фрагмент боротьби не на життя, а на смерть в ім'я революції. Громадянська війна для нього не кінчилася, і в кожну справу, яка йому доручає партія, він кидається, як в бій, як у відважну кінну атаку. Звичайно, в нім є і наїв, і дитяча простодушність, але разом з тим і безодня чарівливості неабиякої особи.

"Всім акторам і режисерам необхідно проходити "чищення" класикою. Перевіряти себе - наскільки "доросли" до неї." Це слова Євгенія Матвєєва. Сам же Євгеній Семенович також пройшов цю перевірку. Під час зйомок "Піднятої цілини" режисер М.Швейцер запросив Євгенія Матвєєва на роль князя Нехлюдова в екранізацію романа Л.Н.Толстого "Воскресенье". Часу на плавне, неквапливе входження в образ не було. Поєднувати обидві роботи було неймовірне важко, важко навіть фізично, не говорячи вже про те, що доводилося буквально на ходу перетворюватися з Нагульнова в Нехлюдова і навпаки. А героїв різних важче собі уявити. Потрібно було, щоб вся могутня емоційність актора "клекотіла" лише усередині у нього і дуже скупо, мінімально, буквально по крихтах виходила назовні. Нехлюдов - людина з серцем, здатна на душевні рухи, і акторська індивідуальність Матвєєва відгукнулася цьому, а роль принесла акторові колосальний успіх. Не дивлячись на успіх в кінематографі, театр завжди залишався для Євгенія Матвєєва його любов'ю, його болем і його мрією. Немислима працездатність, буквально на межі фізичних і душевних сил, з роками стала життєвим кредо Євгенія Матвєєва. Інакше він вже не міг. Важко сказати, наскільки довго Євгеній Матвєєв залишався б "слугою двох панів" - кіно і театру. Проте під час зйомок "Піднятої цілини" він впав з коня і пошкодив хребет. Серйозна хвороба надовго відірвала актора від коханого справи. На сцену він більше не повернувся.

Довгі два роки Євгеній Матвєєв був прикований до ліжка. Давно "таємно" хворий режисурою, він обклався книгами, займався теорією режисури, мріяв про повноцінну творчу роботу, його "екраном" стала стеля, на якій він в думках проглядав свої майбутні фільми. Мистецтво не дозволяло йому піддаватися паніці і смутку. Саме тоді він дав собі слово стати на ноги, і під натиском його волі до життя і пристрасті до професії хвороба відступила.

Режисерським дебютом Е.С.Матвеева став фільм "Цыган", поставлений по повісті А.Калинина. За зовні нехитрому розповіддю про добром, мужньому, такому, що не зробився жорстоким душею кузні Будулає вставала жива людська доля, в якій, як це часто буває в житті, горе і радість були присутні не в рівних пропорціях. З моменту виходу фільму, де постановник зіграв і головну роль, глядачі приймають праці Матвєєва-режисера так само, як до цього приймали роботи Матвєєва-актора. Як режисера він зняв фільми: "Циган" (роль Будулая, 1967), "Поштовий роман" (роль Ковшова, 1969), "Особливо важливе завдання" (роль Киріллова, 1980), "Бешенниє гроша" (1981), "Перемога" (роль Карпова, 1984), "Любовь земная" (роль Захара Дерюгіна, 1974), "Судьба" (роль Захара Дерюгіна, 1977), "Чаша терпіння" (гл.роль). Серед його робіт, знятих в 90-х роках, - три фільми під загальною назвою "Любить по-русски".

Як актор Є.С.Матвєєв багато і плідно знімався у інших режисерів: "Солдати свободи" (Брежнев), "Приборкання вогню" (Директор заводу), "Сибірячка" (Добротін, 1972), "Лють" (Гулявін), "І був вечір, і був ранок" (Ярцев), "Смертний ворог" (Арсеній, 1971), "Фронт за лінією фронту" (секретар обкому, 1977), "Фронт в тилу ворога" (секретар обкому, 1981) і ін.

Чудові акторські і режисерські досягнення Матвєєва оценивались по заслугам: глядачі неодноразово називали його кращим актором року; картина "Поштовий роман" отримує приз IV Всесоюзного кінофестивалю, як кращий історико-революційний фільм; дилогія "Любов земна" і "Доля" приносять Матвєєву звання лауреата Державної премії СРСР і Державної премії РРФСР імені братів Васильевих; за виконань головної ролі в дилогії "Високе звання" він стає володарем Золотої медалі ім. А.П.Довженко; за роль Пугачова у фільмі "Омелян Пугачов" його визнають кращим виконавцем чоловічої ролі на 16-му Міжнародному кінофестивалі в Чехословакії; фільм "Перемога" отримує спеціальний приз Оргкомітету і Міністерства оборони на 18-му Всесоюзному кінофестивалі; за роль у фільмі "Любити по-російськи" Е.Матвеев удостоєний призу за кращу чоловічу роль на 12-му Міжнародному кінофестивалі країн Азії, Африки і Америки.

Особлива сфера життя Євгенія Семеновича - творчі зустрічі з глядачами. До них він відносився дуже серйозно і відповідально. Їздив по  країні, читав уривки з літературних творів, грав сцени з фільмів і спектаклів, особливо любив слухати глядачів і відповідати на їх питання.  

Є.С.Матвеев - Народний артист СРСР (1974), нагороджений двома орденами Леніна, орденом Жовтневої Революції, орденом "За заслуги перед Вітчизною" III ступеня.

Головною метою Є.Матвєєва в кіно було оспівати російську жінку, поставити її на п'єдестал, приклонятися перед жінкою, відноситися до неї з благоговінням, зробити так, щоб чоловіки завжди оберігали жінку, любили її. Він вдячний В.Артмане, Т.Семиной, З.Кириенко, О.Остроумовой, В.Заклунной, Г.Польских - улюбленим жінкам в кіно і в житті.

 

Посилання по темі:
http://www.rusactors.ru/m/matveev_e/
http://actors.khv.ru/m/matveeve.htm
http://www.peoples.ru/art/cinema/actor/matveev/
http://www.c-cafe.ru/days/bio/16/054_16.php

Статті

07.12.2021 «Ми сподівалися, підлікують, але його поклали помирати»
13.07.2012 У контексті 90-річчя від дня народження Євгена Матвєєва
15.05.2008 Євгеній Матвєєв. Пам'ять жива
14.05.2008 У Віноградово з'явився будинок Матвєєва
29.03.2007 В Херсоне «родилась» Матвеевская премия
29.03.2007 Таврия была в его сердце
23.03.2007 Ностальгія Євгена Матвєєва
22.03.2007 Евгений Матвеев:людям оставлю любовь...

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.