Мельпомені у Херсоні зручно і затишно
01.01.2000
Херсонські старожили не пам'ятають подібного Карнавальне шестя на центральних вулицях міста! Барвисте, галасливе, костюмоване. З придумками, несподіваними ефектами, із зупинками, на яких творилися театральні дійства... Це актори різних театрів України, які з'їхалися до Херсона на Всеукраїнський фестиваль музичних прем'єр сезону «Мельпомена Таврії», так розпочали знайомство зі своїми потенційними глядачами і вболівальниками. Що ж, веселий заспів вдався.
Він завершився сходженням з вулиці Суворова вгору до площі перед обласним музично-драматичним театром, де кожна трупа показала свою «візитну картку», віднайшовши у ній знову ж таки свою творчу «ізюминку». Наприклад, київські артисти станцювали канкан на ходулях. Та ось лунає перший дзвоник на чільну прем'єру, якою стала чудова вистава «За двома зайцями» у постановці Донецького музично-драматичного театру ім. Артема.
Слід зазначити, що жюрі фестивалю-конкурсу, до якого увійшли президент Українського центру міжнародної асоціації театральних критиків, член-кореспондент Академії мистецтв Р. Коломієць і головний редактор репертуарної колегії з драматургії, кандидат мистецтвознавства В. Неволов, провели велику попередню роботу, переглянувши 30 конкурсних вистав 25-ти театрів із 17 областей України. До фіналу були відібрані вісім. Три дні йшов перегляд, який перетворився на свято театральних колективів і глядачів - шанувальників театрального мистецтва, яких у нашому місті, не заважаючи на економічні труднощі, все більшає. Як же ж виглядали херсонські митці у цій феєричній тусовці?
- Херсонський обласний музично-драматичний показав «Божевільний день, або Весілля Фігаро» у постановці О. Натяжного. Вистава добре оцінена, - поділилася своїми враженнями з нашим кореспондентом режисер трупи Л. Калюжна. - Ми, як і наші гості, були надзвичайно раді нагоді поспілкуватися, обмінятися досвідом. Було про що поговорити акторам і режисерам, художнім керівникам і директорам. Гастрольних поїздок зараз мало випадає. Проблема передусім грошей, а разом з ними транспорту, бензину, перевезення громіздких декорацій, проживання в готелі... Все це стало для нас майже недоступним. Приємно, що кожний театр разом з дипломом фестивалю отримав ще й грошову премію до тисячі гривень, яка допоможе розпочати роботу над новими прем'єрами.
Ми ж додамо, що про високий рівень «Мельпомени Таврії» свідчить акредитація при фестивалі журналістів з «Аргументов и фактов», «Комсомольськой правды», «Робітничої газети», «Молоді України», «Киевских ведомостей», журналу «АРТлайн», телерадіокомпанії «Ера», місцевих засобів масової інформації. Дехто з шанувальників мистецтва, побувавши на фестивалі, передрікає, що в недалекому майбутньому наш Херсон може стати справжньою театральною столицею півдня України. І то цілком вірогідно, бо за справу взялися професіонали з «Таврійських ігор», які разом з Міністерством культури та мистецтв України стали ініціаторами і організаторами фестивалю-конкурсу. Кажуть, є задумка проводити його кожного року і саме в нашому місті.
А закінчилось свято так само фантазійно, як і починалося, імпровізованим, тільки вже на березі Чорного моря, дійством із перевдяганнями, капусником, зустріччю з Нептуном. Дійство «закрите», для себе, без спеціально зібраної публіки, просто як відпочинок після сумлінно виконаної роботи.
Олена Павловська
1.01.2000 р.