on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Новини регіону

11.09.2024, 20:52

14 вересня – День українського кіно

  Щороку у другу суботу вересня в Україні відзначають День українського ...
07.09.2024, 13:02

Фестиваль "Мельпомена Таврії" запрошує на заходи в артхабі Херсона

  Запрошуємо на події 26-го Міжнародного театрального фестивалю ...
03.09.2024, 22:24

Влада РФ визнала вивезення з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин – ЦЖР

Російські сили вивезли з Херсона до Криму понад 12 тисяч картин, заявив ...

 

Мельпомена не прощається

Закриття XVIII Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» відбулося в незвичайній обстановці — на лісовій сцені бази відпочинку зеленого туризму «Чумацька криниця». Утім, це не єдине, чим організатори та учасники заходу дивували своїх глядачів протягом 9 днів справжнього свята високого театрального мистецтва.

Чим радували любителів театру?
Згадуючи найяскравіші моменти фестивалю, складно не поділитися враженнями від перегляду робіт театрів, які прибули до Херсона з інших країн.

— Я намагалася ходити майже на всі вистави, які показували під час «Мельпомени Таврії», — розповіла поціновувачка театрального мистецтва з Херсона Олена Дерев’янко. — Ще відразу поставила перед собою завдання відвідати хоча б декілька закордонних вистав. І мушу визнати, що дуже цікаво спостерігати відмінність кожного з них не лише в плані вибору репертуару. Можна було помітити кардинально інший підхід до спіл­кування з глядачем. Мабуть, даються взнаки ментальні відмінності.

Жінка з-поміж інших робіт відзначила виставу «Човен, що відпливає в пекло» театру «Сігсо de Braga» (м. Брага, Португа­лія). Адже вона одночасно сучасна й класична. Це історія, в якій наше ми­нуле нагадує сучасність. Вона вчить людину знайти свій власний «рай». Не менш філософською була й зустріч з театром «Victor Ion Рора» (м. Бирланд, Румунія). Попри те, що вистава «Фантомні болі» за жанром комедія, поміркувати глядачеві тут дійсно було над чим. Бо відсутність людяності та байдужість, які панують в сучасному світі, завжди чіплятимуть за живе, якими б засобами їх не зображували на сцені.

Разом з тим, українські колекти­ви ні на крок не відставали від закор­донних колег. Зважаючи на те, що цьогорічна «Мельпомена Таврії» присвячена 25-й річниці Незалеж­ності та проходить під девізом «Україні — миру та злагоди», глядачі з задоволенням відвідували патріо­тичні вистави. Так, у вщент запов­неній залі театру своїми творчими здобутками поділилися актори Пол­тавського академічного обласного українського музично-драматично­го театру імені Миколи Гоголя. Вони привезли до Херсона зворушливу історію про життя Івана Мазепи. Вистава під назвою «Остання любов гетьмана» вразила не лише чудовою акторською грою, а й прекрасною режисерською роботою у виконанні Сергія Павлюка та колоритними де­кораціями Ірини Кліменченко. Вар­то зазначити, що під час вистави в залі перебував автор п’єси, відомий український письменник, драматург і сценарист Анатолій Крим. Він щиро подякував акторам театру за без­доганне втілення в життя його ідеї та херсонським глядачам за інтерес до такої суперечливої історичної теми.

Роздуми про неоднозначну ситу­ацію в Україні переслідували гля­дачів і під час перегляду постанов­ки «Маклена Ґраса» у виконанні Лу­ганського обласного академічного українського музично-драматичного театру. Вистава розпочалася своєрідною добіркою обіцянок найвідоміших українських політиків всіх років незалежності в аудіоформаті, а закінчилася демонстрацією того, до яких наслідків призводить масо­ве зубожіння населення та еконо­мічна скрута. Було чим похвалитися й нашому рідному Херсонському обласному академічному музично-драматичному театрові імені Миколи Куліша. Так, сцена під колом перетворила­ся на справжню територію розпачу та безвиході. Тут глядачам показа­ли моновиставу про загублені жит­тя під назвою «Порожнеча». Режисер-постановник Сергій Павлюк та актриса Тетяна Проворова змусили подумати про стосунки дітей та батьків, війну та її наслідки, долю самотньої жінки, життя та смерть, а головне — вибір свідомої люди­ни: народжувати дитину чи позбу­тися її.

"GreenZona": невимушена атмосфера і цікаві зустрічі
Херсонці та гості міста не втрача­ли цікавості й до подій, які відбува­лися у Потьомкінському сквері. Протягом усіх фестивальних днів «GreenZona» радувала презентаціями книжок, читками п’єс, концертними програмами та іншими сюрпризами. Так, досить багато людей зібралося тут на презентацію антології актуаль­них п’єс «Майдан. До і після», біогра­фічної драми «Таїна буття», інформаційної збірки сучасної української драматургії «Авансцена». Модерато­рами виступили надзвичайно цікаві особистості з Національного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса (м. Київ) — Неда Неждана та Олег Миколайчук.

Поспілкувався з херсонцями і відо­мий нині український драматург та художник-концептуаліст Павло Ар’є. На зустріч він приніс одну зі своїх найвідоміших книжок «Баба Пріся та інші герої» й провів майстер-клас для всіх охочих поринути в тонкощі театраль­ного життя. Музичними ж новинками радували місцеві колективи. Серед них і херсонський дзаж-гурт «Crocodile project», в репертуарі якого є не лише переспіви відомих композицій, але й власні шедеври.

— Мені цей гурт подобається че­рез вдале поєднання етнічних мотивів із сучасними ритмами, - зізналася херсонка Марина Ребрик. — Приємно також, що це наш місцевий гурт. Адже розвивати перш за все необхідно херсонські таланти, надавати твор­чим особистостям майданчик для де­монстрації своїх здібностей.

Взагалі ж за період проведення фестивалю «GreenZona» відвідали дуже багато людей, і кожен знайшов тут для себе щось цікаве.

Поєднали приємне з корисним
Незважаючи на щільний графік ви­став, концертів та інших культурних за­ходів, знайшлося місце й для офіцій­них подій. Так, 27—28 травня у Херсоні в рамках фестивалю «Мельпомена Таврії» відбулася нарада директорів усіх театрів країни. Аби обговорити су­часний стан театральної справи, до Херсона прибули керівники 65 за­кладів з різних міст України. Приїхав поспілкуватися з творчою елітою країни й новопризначений міністр культури Євген Нищук.

— Розвиток культури на місцях — це важливий напрям роботи в кон­тексті децентралізації, — зауважив урядовець. — Адже саме культурні заклади, пам’ятки історії та знакові для тієї чи іншої місцевості події ство­рюють інвестиційну привабливість цілих областей. Завдяки таким фес­тивалям, як «Мельпомена Таврії», люди долучаються до мистецтва і отримують можливість задовольнити свої естетичні потреби.

Містичний фінал

Зважаючи на патріотичні лейтмо­тиви фестивалю, організатори вирі­шили поставити фінальну крапку на­справді українською виставою «Ніч на полонині». Тим паче, що в умовах «лісової сцени» на базі відпочинку «Чумацька криниця» глядачам її пред­ставили актори театру-переселенця. Цікаво, що учасники трупи Лугансько­го обласного академічного україн­ського музично-драматичного театру наразі змушені творити не в рідному місті, а в Сєвєродонецьку.

— Ми розпочали проект два роки тому в Луганську, але війна завадила показати виставу тамтешньому гля­дачеві, — розповів режисер-постаник «Ночі на полонині» Сергій Павлюк.- Згодом ми відновили роботу над постановкою і показали її уже в Сєвєродонецьку. Зараз же оцінити творчий продукт змогли й херсонські глядачі.

Режисер-постановник також роз­повів, що, аби звикнути до відкритого простору, довелося декілька разів проводити репетиції в парку. Попра­цювати довелося й з музичним та хо­реографічним оформленням.

— Я зізнаюся, що як режисер пе­реборщив з автентичними народними піснями та запальними танцями в кар­патському лісі, — зазначив Сергій Павлюк. — Утім, зробив це навмисно, аби ще раз акцентувати увагу на єдності нашої держави, на її цілісності та неподільності.

Кожного року організатори фестивалю готують глядачам не­ймовірні сюрпризи, вигадують нові заходи та влаштовують незвичайні зустрічі. Й хоча XVIII «Мельпомена Таврії» вразила своїм масштабом, наступного року планують підняти планку ще вище.

— Ми ні в якому разі не прощає­мося і не ставимо крапку, — наголо­сив під час закриття фестивалю гене­ральний директор і художній керівник ХОАМДТ ім. М. Куліша Олександр Книга. — Наступна «Мельпомена Таврії» обов’язково відбудеться!

Ольга Ющенко
«Новий день».- №23 (5226).- 01.06.2016.-стр.12

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.