Мельпомена підкорила глядачів
У Херсоні завершився XVII Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таври». Прихильники театру понад тиждень насолоджувалися виставами на різних майданчиках Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Миколи Куліша. Нові погляди режисерів на театральне мистецтво, молоді актори та креативні рішення в сучасній драматурги - саме цим відзначилася «Мельпомена». Цьогоріч на фестиваль завітали театри з Португалії, Угорщини, Грузії та, власне, України. Таку відносно маленьку географію дійства організатори пояснили тим, що не всі бажаючі змогли приїхати до прикордонної області України в теперішній неспокійний час. Однак всі страхи артистів миттю зникли, як тільки вони побачили атмосферу, яка панує в Херсоні.
- Фестиваль «Мельпомена Таврії» насправді дуже відомий, - розповів актор театру ім. Йокая (Угорщина) Антал Теге. - Тому для нас честь виступати на херсонській сцені та показати свої можливості. Коли їхали сюди, то трохи було боязно, але нас так тепло прийняли, що я впевнений - це не останній наш візит на фестиваль.
«Мельпомена» одразу закружляла всіх театралів у вирі різножанрового і, безперечно, чудового мистецтва. Черкаси, Київ, Львів, Дніпропетровськ, Миколаїв та Одеса показали глядачам не лише класичні вистави, а й нові сценічні рішення та постановки.
- Я впевнений, що вже зараз народжуються нова режисура та нова драматургія, і радий з того, що «Мельпомена» причетна до цього явища, - поділився враженнями організатор фестивалю генеральний директор Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М. Куліша Олександр Книга. - На фестивалі ми маємо змогу оцінити, на що здатні сучасні режисери та автори. І головне, що все це цінує глядач - вистави тривають до 1-ї ночі, а люди сидять у залах і навіть після вистави її обговорюють. Це значить, що всі наші старання не марні, що театр насправді дарує людям потрібні емоції та враження.
Під час фестивалю біля театру Куліша працювала традиційна «Green зона», в якій відбувалися різноманітні читки п'єс (як закордонних, так і українських авторів) та інсталяції. Головним майданчиком для акторів залишався, звісно ж, театр. Тут стали в нагоді одразу кілька сцен херсонського храму Мельпомени: велика, театр-кафе, театр під дахом, сцена на сцені, та сцена лід колом. В один день фестивалю на кожній з них йшла окрема вистава, квитки на які були розкуплені ще задовго до початку фестивалю.
Справжнім вибухом для глядачів стала вистава «Вишневий сад» (за мотивами п'єси А. Чехова), яку подарували глядачам актори Державного академічного російського драматичного театру ім. Грибоедова (м. Тбілісі, Грузія). Дивлячись на поміщицю Раневську, котра доживає віку в Парижі, глядачі навіть не сумнівалися в тому, що це відбувається насправді. Грузинські актори змогли перенести всіх присутніх на 100 років назад і запевнити, що дійство відбувається тут і зараз. Вдячні театрали навіть боялися поворухнутися до фіналу вистави - а раптом вся ця магія «машини часу» зникне, і на сцені не залишиться нічого, що нагадувало б про трагікомічну історію давнього панського життя.
Завершився XVIІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» фінальним театральним капусником і традиційним врученням нагород. Під час церемонії нагородження Олександр Книга заявив, що вже є заявки від театрів на XVIII фестиваль.
- Грузинам настільки сподобалося в нас, що вони вирішили перед від'їздом залишити заявку на наступний рік, - зазначив Олександр Андрійович. - Тож театр з Тбілісі ще порадує наших глядачів і візьме участь у фестивалі. З цьогорічною Мельпоменою ми попрощалися, однак з нетерпінням чекаємо на зустріч з цією музою. Хай живе XVIII Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії»!
Олена Кучерява
«Новий день».- №23 (5174).- 04.06.2015.- стр.20