«Ти кажеш не було Голодомору?» - цей рядок із вірша Д.Білоуса став лейтмотивом обласної акції «Свіча пам’яті», присвяченої 75-м роковинам Голодомору 1932-1933 років на Херсонщині, яку ініціювала Херсонська обласна бібліотека для юнацтва імені Бориса Лавреньова за підтримки управління культури і туризму, управління освіти і науки облдержадміністрації.
Особливістю акції стала участь учнівської молоді у дослідницько-пошуковій роботі, спілкуванні з очевидцями Голодомору 1932-1933 років, збиранні та узагальненні їхніх свідчень і спогадів. Для більшості з юнаків та дівчат це були перші спроби залучитися до суспільно-громадського життя свого села, селища, міста. Було зібрано понад 4000 свідчень, складалися списки померлих від Голодомору, встановлювалися їхні прізвища.
Акція «Свіча пам’яті» утворила своєрідну естафету народної пам’яті від найвіддаленішого куточка Херсонщини до обласного центру, від книги до читача, від покоління 30-х років ХХ століття до покоління ХХІ століття.
Активну участь в ній взяли 411 міських, районних, сільських бібліотек, понад 200 волонтерських команд учнівської молоді. Проведена величезна, розмаїта робота. У бібліотеках були створені центри інформаційних ресурсів про Голодомор, меморіальні куточки, розгорнуті книжкові виставки, тематичні полиці, перегляди літератури. Трагічній сторінці в історії українського народу присвячувалися уроки-реквієми, години історичної пам’яті, літературно-музичні вечори, години скорботи, диспути, презентації книг, зустрічі з очевидцями Голодомору в бібліотеках Білозерської, Великоолександрівської, Іванівської, Каланчацької, Нововоронцовської, Чаплинської, Нижньосірогозької, Голопристанської, Каховської, Новокаховської, Цюрупинської, Новотроїцької централізованих бібліотечних систем.
П’ятдесят робіт переможців творчих конкурсів, організованих Білозерською централізованою бібліотечною системою, увійшли до «Книги пам’яті Білозерського району Херсонської області. Голодомор 1932 – 1933 років». Роботи, представлені на конкурсах малюнків, віршів, оповідань «Народна пам’ять не згасає», «Голодомор очима дітей», що були влаштовані у Новодмитрівській та Нововасилівській сільських бібліотеках Іванівської централізованої бібліотечної системи, вражають знахідками юних передати свої відчуття, ставлення до найчорніших часів в нашій історії за допомогою фарби та слова.
Відродилася традиція допомоги та опікування громадянами, які пережили страшне лихоліття. В селах Голопристанського, Іванівського, Нижньосірогозького, Чаплинського районів створювалися загони «Милосердя», проводилися благодійні акції «Творімо добро». Літнім людям волонтери допомагали по господарству, доставляли продукти з магазинів.
У фінальній церемонії акції, яка проходила в кіноконцертному залі «Ювілейемй», взяли участь представники юнацьких структурних підрозділів міських, районних, сільських бібліотек області, 400 членів волонтерських команд, 1000 учнів загальноосвітніх шкіл міста Херсона.
Емоційно насичена та яскрава слайдова презентація познайомила присутніх з ходом обласної акції в районах. Та особливо хвилюючою ця подія стала для найактивніших учасників акції, адже вони мали поділитися своїми враженнями від розповідей своїх бабусь і дідусів, односельців, що постраждали від Голодомору з усією аудиторією. Одна за одною виходили на сцену команди у складі бібліотечних працівників та волонтерів Великоолександрівської, Чаплинської, Білозерської ЦБС, які отримали Дипломи І, ІІ, ІІІ ступенів.
Теплими оплесками учасники фіналу акції зустріли голову обласної державної адміністрації Бориса Віталійовича Сіленкова, який звернувся до юнаків і дівчат із словами щирої подяки. Він зауважив, що своїми пошуками, дослідженнями волонтери довели і самі переконалися, що Голодомор таки був на нашій Херсонщині
Зацікавленість відвідувачів викликала виставка-звіт «Пам’ятаймо душею і серцем», розташована в фойє кіноконцертної зали. Виконана в стилі української хати, з іконою, вбраною уквітчаними рушниками, домотканими ряднами на лавках та підлозі, із схрещеними дерев’яними ложками, пустими горщиками, вона однією своєю стіною нагадувала гіркий 33 рік, а іншою повертала у сьогодення, щоб ознайомити із дослідницькими роботами волонтерів, творчими звітами бібліотечних закладів. Тут також можна було переглянути слайдові презентації учасників акції на широкоформатному плазмовому екрані. Всі присутні отримали пам’ятку читачеві «Тридцять третя весна у двадцятім століття», яка представляє художні твори письменників-краян, присвячені Голодомору.
Акція «Свіча пам’яті» завершилась, відбулися урочистості з нагоди 75-х роковин Голодомору, добігає кінця Рік вшанування жертв Голодомору. Але біль і пам’ять про мільйони невинно загиблих від голоду – неминущі. Назавжди вони залишиться в душах всіх, хто доторкнувся до найчорнішої сторінки в історії України.
Арт-блог
06.09.2018, 13:50
Вересень-2018
Знову Вересень приїхав
На вечірньому коні
І поставив зорі-віхи
У небесній вишині.
Іскор висипав немало
На курний Чумацький шлях,
Щоб до ранку не блукала
Осінь в зоряних полях.
Р.Росіцький
Голосування
Що для вас є основним джерелом інформації з історії?
Партнери
Новини регіону
23.03.2025, 23:22
Юна піаністка з Генічеська Юлія Лебедєва здобула Гран-прі на міжнародному конкурсі
Юна піаністка з Генічеська підкорює музичний світ.
Про це повідомили в ...
22.03.2025, 13:04
Чорнобаївка гостинно прийняла учасників відбіркових турів багатожанрового фестивалю «Мистецький шлях-2025».
Чорнобаївка гостинно прийняла учасників відбіркових турів багатожанрового ...
21.03.2025, 23:24
Пішла з життя херсонська художниця Марія Шнайдер-Сенюк
Померла заслужена художниця України, майстриня гобелена, живописець, ...
> Організації > Література > Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова > Бібліотечному фахівцю > Про нас у ЗМІ > Свіча пам’яті