on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Новини регіону

17.06.2024, 12:25

У Львові проходить виставка “Вас вітає Музей сучасного мистецтва, Херсон 2002-2022”

  До 15 липня у Львівському муніципальному мистецькому центрі триватиме ...
17.06.2024, 12:23

На хустці з колекції українського бренду зобразили роботу, викрадену з херсонського музею

До благодійної колекції шовкових хусток “Викрадене мистецтво” ...
17.06.2024, 12:20

У Словаччині покажуть стрічку "Редакція" Романа Бондарчука, яку знімали на Херсонщині

  23 та 28 червня у місті Кошиці (Словаччина) відбудеться прем’єра ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Антична археологія Північного Причорномор'я-1

Антична археологія Північного Причорномор'я

10.10.2001

Лекція №1

ОСНОВНІ ВІДКРИТТЯ В ОБЛАСТІ КЛАСИЧНОЇ АРХЕОЛОГІЇ ПІВНІЧНОЇ ПРИЧОРНОМОР'Я


а) Предмет античної археології
Антична або класична археологія - археологія греко-римського світу від Іспанії до Середньої Азії та Індії, від Північної Африки до Скіфії та Сарматії. Значення терміна "археологія" - Платон, Діодор Сіцілійський, Страбон. ἀρχαίος та λόγος у греків та antiquitates у римлян – Діонісій Галікарнаський, Йосип Флавій. Розробка критеріїв археологічного матеріалу та методика роботи з археологічними джерелами у галузі класичної археології. Основні археологічні джерела – міста, сільські поселення на хорі, садиби, вілли, некрополі. Пам'ятники одношарові та багатошарові.

Датування за шарами – кераміка, включаючи керамічну епіграфіку, монети, лапідарні написи та датування за подіями, засвідченими в них, та їх палеографією. Вивчення стратиграфії верств на античних пам'ятниках - пам'ятники одношарові або так зв. закриті комплекси (крито-мікенская епоха – Фера, Санторін, Кріт; класична Греція – Олінф, зруйнований Філіпом II в 349 р. до н.е.; Північне Причорномор'я – поселення на хорі Херсонеса Таврійського, хору Боспора; древній Рим – Помпеї, Геркуланум ). Пам'ятники багатошарові – дослідження з великих площ, фіксація будівельних залишків та кераміки за шарами.

Геофізичні методи у класичній археології Північного Причорномор'я: плани кам'яних будівель, кладки, склепи, могили – хору Боспора та Херсонеса (О.М. Щеглов, В. Глазунов, Т.М. Смекалова), дослідження монетних сплавів у нумізматиці Боспора (Т.Н. .Смекалова, Н.А. Підводні археологічні дослідження у Північному Причорномор'ї (В.Д.Блаватський, Б.Г. Петерс, Г.А.Кошеленко): Страбонів Херсонес, Фанагорія, корабельна аварія біля озера Донузлав у Північно-Західному Криму, мис Такіль та ін.

б) Вивчення античних пам'яток у Росії
Поїздки до Криму та на Кавказ, організовані Російською Академією наук наприкінці XVIII – на початку XIX ст. (І. Потоцький, Кларк, Дюбуа де Монпере, Паллас, Г. Келлер, П. Кеппен, П. Сумароков). Мета - збирання та вивчення археологічного матеріалу на півдні Росії. Пробудження інтересу до давнини у представників російської дворянської інтелігенції, поїздки А.С. Пушкіна, А.С. Грибоєдова, І.М. Муравйова-Апостола. Дослідження на околицях Керчі - стародавньому Пантікапеї, столиці Боспорського царства. П.Дюбрюкс, створення Керченського музею старожитностей, розкопки поховань, курган Куль-Оба та його значення для археологічного вивчення Боспорського царства та піднесення інтересу до збирання історичних коштовностей.

Заснування у 1811 р. музею Феодосії, 1852 р. – Одеського музею, 1826 р. – Керченського музею, 1806 р. – Миколаївського музею. 1839 р. – заснування Одеського товариства історії та старожитностей, розкопки на острові Левка (сов. острів Зміїний), найдавнішому святилищі Ахілла у Причорномор'ї. І.А.Стемпковський, І.П.Бларамберг, Б.Карейша, вивчення історичної топографії Чорноморського узбережжя, склепів, розкопки курганів на околицях Керчі та на Таманському півострові. Перша спроба узагальнення накопиченого матеріалу А.Б.Ашиком у його праці «Боспорське царство». Одеса, 1948. Т. 1-3.

Початок систематичного видання пам'яток причорноморської античності «Стародавства Босфору Кіммерійського» в 3-х тт. 1846 р. – створення Російського археологічного товариства, 1859 р. – заснування Імператорської археологічної комісії з метою ведення систематичних археологічних розкопок курганів та давніх поселень. Кургани Павловський, Мелек-Чесменський, Юзоба на Керченському півострові, Васюринський, Велика та Мала Близниця – на Тамані, діяльність А.Є.Люценка та перші цілеспрямовані розкопки курганів за певним планом. В.Г. Тизенгаузен, С.І.Веребрюсов - Артюхівський курган на Тамані II ст. до н.е. - Перший курган епохи еллінізму, де простежується зрілий поліхромний стиль у ювелірних виробах.

Дослідження античних міст. З 1886 р. систематичні розкопки Херсонеса Таврійського в околицях Севастополя під керівництвом К. Костюшка-Валюжинича, Р.Х. східний район та прямокутна забудова кварталів, вивчення розмежованої території на Гераклейському півострові в районі стародавнього «страбонівського» Херсонеса. З 1896 р. почалися систематичні розкопки Пантікапея та її некрополя, діяльність К.Е.Думберга, який розкопував будівельні залишки горі Мітрідат, зняв план акрополя Пантікапея, відкрив будівельні залишки елліністичного і римського часу, з 1901 по 1918 гг. роботи там проводив В.В.Шкорпіл, але головна увага приділялася їм дослідженню поховань некрополя. Ольвія - розкопки з середини XIX ст., А.С.Уваров, І.Є.Забєлін, з 1900 р. - Б.В.Фармаковський, який вперше застосував методику розкопок багатошарових городищ великими площами по багнетах і шарах з точною фіксацією видобутого матеріалу.

Вперше велися дослідження некрополя та міських кварталів, що дозволило всебічно уявити картину становлення та розвитку грецького поліса на периферії античного світу. Розкопки на острові Березань, де виявлено найдавніше грецьке поселення, засноване мілетянами наприкінці VII ст. е., роботи Р.А. Пренделя, Б.В.Фармаковського, Г.Л.Скадовського, Е. Р.Штерна, архаїчна кераміка, земляничні та напівземлянкові будівельні залишки, наземні будинки елліністичного та римського часу, некрополь, велика кількість дорогоцінних прикрас. 1853 - початок вивчення Танаїса на Нижньому Дону, розкопки П.М.Леонтьєва, П.І.Хіцунова, В.Г.Тізенгаузена, Н.І.Веселовського, А.А. Міллера, встановлено тісний зв'язок поселення з місцевим варварським оточенням, відкрито оборонні стіни, будівельні залишки римського часу. М.І. Ростовців та дослідження античного декоративного живопису переважно на матеріалах пантикапейських склепів, а також таманських гробниць.

У 1924 р. було продовжено розкопки Ольвії (Б.В.Фармаковський), з 1926 р. – Херсонеса Таврійського (К.Е.Гриневич), дослідження сільських садиб хори (Н.І. Бороздін), з 1932 р. розкопки на північній стороні Херсонеса, де було відкрито пізньокласичний та ранньоелліністичний некрополь, уточнено межі міста в різні періоди часу (Г.Д.Бєлов). У тому року почалися планомірні і систематичні розкопки «малих» міст Боспора під керівництвом В.Ф. Гайдукевича – Мірмекій, Німфей, Тирітака, Золотий курган, садиба ІІІ-І ст. до зв. е. на околицях Мірмекія. Виявлено житлові будинки класичної та епохи еллінізму, виноробня, оборонні стіни, гончарні печі. Німфей – розкопки Держ.Ермітажу (М.М.Худяк, В.М.Скуднова, Н.Л.Грач), де знайшли найдавніші святилища кабірів, Деметри VI-IV ст. е., некрополь, кургани скіфського населення. Ілурат – боспорське зміцнення І-ІІІ ст. н.е. прямокутної форми із потужними оборонними стінами.

Розкопки тривали до 1980-х років. (І.Г.Шургая, В.А.Горончаровський), сильний сарматський вплив, нині досліджується некрополь римського часу. У довоєнний та післявоєнний час активно велося вивчення Ольвії та її сільської периферії (Л.М.Славін, С.Д. Крижицький, А.С.Русяєва та ін.), відкрито оборонні споруди, ранні верстви VI-V ст. до н.е., два теменоси, агора, некрополь класичного та елліністичного часу, храми Аполлона Лікаря та Дельфінія, храм Зевса, сільські поселення VI-V ст. е., IV-III ст. до н.е. та римського часу, виявлено запустіння хори ближче до середини V ст. до н.е. та її подальше відродження у великих розмірах, складено карту поселень по берегах Бузького, Дніпровського та Березанського лиманів;
розкопки в Нижньому та Верхньому місті, дослідження цитаделі ІІ-ІІІ ст. н.е., будівельні та господарські споруди. Комплексне вивчення городища і хори в сукупності з розкопками на Березані показали, що спочатку сільська територія стала освоюватися з раннього поселення на Березані, а згодом у зв'язку зі зростанням Ольвії Нижнє Побужжя увійшло до складу її хори, а поселення на острові Березань розросся Ольвійського поліса.

Активні дослідження у Північно-Західному Причорномор'ї у 1960-1990-х роках. Тира – розкопки Одеського археологічного музею (І.Б.Клейман, Н.А.Сон), римські будівельні рештки, цитадель, сліди перебування римських військ, вівтарі, написи, рештки мармурової скульптури. Ніконій - дослідження міських верств та сільських поселень VI-II ст. до н.е., будинки земляного та напівземлянкового типу, наземні споруди. Керкінітіда – будівельні залишки класичного та елліністичного часу, сільські округи, садиби круглої форми (М.М.Налівкіна, В.А.Кутайсов). Калос Лімен - будівельні залишки IV-II ст. до зв. е., скіфські шари, цитадель з потужними оборонними стінами та вежами III-II ст. е., руйнації епохи скіфо-херсонеських воєн.

Продовження археологічного вивчення Боспора: Пантікапей – розкопки на акрополі, ранні верстви першої половини VI ст. е., споруди громадського та релігійного призначення, пританей IV-III ст. е., цитадель I в. до н.е. - І ст. е., царський палац IV-III ст. до н.е. (В.Д. Блаватський, І.Д.Марченко, В.П. Толстіков). Кепи – міські верстви VI-V ст. е., некрополь, святилище Афродіти, фрагменти мармурової скульптури. Дослідження сільської округи на Таманському півострові, фортеці-батарейки, сільські садиби, толосоподібна будівля ІІІ-ІІ ст. до н.е. - Передбачуване святилище Афродіти Апатури (Н.І.Сокольський, Н.П.Сорокіна), розкопки некрополя на мисі Тузла. Танаїс – будівельні залишки ІІІ ст. до н.е. - III-IV ст. н.е., агора, оборонні стіни з вежами, великі житлові та господарські будівлі, велика кількість амфорної тари для продажу, дослідження поселень на околицях міста (Д.Б.Шелов, Т.М.Арсеньєва, Б.Бетгер).

Горгіппія - верстви VI-V ст. до н.е. що передував Горгиппії міста, елліністичні та римські будівельні залишки, написи, скульптура, святилище Деметри, некрополь, сільська територія (В.Д.Блаватський, І.Т.Круглікова, Є.М.Алексєєва). Розкопки синдо-меотських поселень на правобережжі та лівобережжі річки Кубань, Семибратне городище, Усть-Лабінське (поселення, могильник).

Лекція №2

АНТИЧНІ МІСТА ПІВНІЧНОГО ПРИЧОРНОМОР'Я В ЕПОХУ Великої грецької колонізації

Основні причини та мотиви грецької колонізації, шляхи та способи освоєння греками нових територій, головні морські комунікації у Чорному морі, районування античного Причорномор'я. Дві моделі колонізації – освоєння хори, основа апойка в одному місці. Мілет, Теос, Мітілена, Мегари, Самос, Гераклія Понтійська, Візантій – основні центри колонізаційної активності на Понті. Родосько-іонійська кераміка VII-VI ст. до н.е. (Березань, Темір-гора, Фронтове, ваза з головою бика з Новочеркаського музею) як основний критерій датування архаїчних поселень.

Березань (Борисфеніда) – архаїчні верстви останньої чверті VII – початку VI ст. до н.е., поглиблені в землю і наземні житла, некрополь – ґрунтові поховання, дитячі поховання в амфорах та піфосах, витягнуті та скорчені поховання та їх етнічна атрибуція, земляничні та напівземлянкові споруди та їх характеристика (еллінські, шари кінця VII – середини VI ст. е., перехід до наземному будівництву, верстви другої половини VI – початку V в. е., V-III ст. е., римського часу.

Левка – святилище Ахілла Понтарха, залишки будівлі 30х30 м., мармурові бази та каннельовані барабани колон, капітелі, п'єдестали статуй, посвяти Ахіллу, монети – приношення у святилище V ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е. Тира – заснована у VI ст. до зв. е., але будівельні залишки не раніше кінця V-IV ст. е., переважно елліністичного і римського часу.
Ніконій – заснований на східному березі Дністровського лиману поблизу с. Роксалан, можливо, вихідцями з Істрії в другій половині VI ст. е., у третій чверті IV в. до н.е. зруйновано.

На сільській території у Нижньому Підністров'ї засвідчені поселення та архаїчна кераміка VI-V ст. до н.е. - 12 пунктів, з яких виділяються Надлиманське 3 і 5, Маяки, Миколаївка 2 та ін. Їх розміри невеликі - менше 50 га, це житлові та господарські будівлі, зольники, ями, стихійне планування без регламентуючих принципів забудови. Ольвія – місто на двох терасах, Нижнє та Верхнє місто, дата заснування з археологічного матеріалу – перша половина VI ст. до н.е. чи рубіж VII-VI ст. до н.е.

Спочатку існувала як невелике поселення округу Березані, з другої половини VI ст. до н.е. стала самостійним центром і з цього часу утворюється масовий матеріал. До кінця VI ст. до н.е. було забудовано все Верхнє місто, у другій половині VI ст. до н.е. виникають темінос і агора – спочатку розмежувальна ділянка з культовими спорудами, ботроси-фавіси, культи Аполлона Лікаря та Дельфінія, Зевса, Афіни, вівтар для виливів, будівля з одного приміщення. Архаїчні будівлі мегаронного типу, землянки та напівземлянки, понад 30 злегка заглиблених у материк будівель.

На рубежі VI-V ст. до н.е. житловий район у передмісті, осередки, двокамерні печі. Поселення на хорі по берегах Бузького, Дніпро-Бузького та Березанського лиманів, перехід первісної хори Березані під культурний та господарський вплив Ольвії у другій половині VI ст. до н.е. Основні архаїчні поселення хори Ольвії – Широка Балка, Вікторівка 1, Бейкуш та ін., тип житла, інвентар – монети-стрілки та дельфінчики, розвиток товарно-грошових відносин, вплив головних культів міста на характер ранньої монетної справи.

Керкінітіда – освоєння Північно-Західного Криму іонійцями, поява міста у другій половині VI ст. е., будівельні залишки і матеріал пізніше 470-460 гг. до н.е. Монети-рибки та зв'язок міста з грецькими колоніями Північно-Західного Причорномор'я. Оборонні споруди та зольники V-IV ст. до н.е. та їх значення для топографії городища. Житлові комплекси V ст. до н.е., напівземлянки та перехід до наземного будівництва, сирцово-кам'яне будівництво та перехід до наземних будинків у першій-другій чвертях V ст. до н.е. Іонійська та атична кераміка – торговельно-економічні зв'язки із Середземномор'ям. Гора міста – невеликі сільські садиби круглі у плані.

Херсонес Таврійський – заснування міста гераклеотами наприкінці V ст. е., що передувало дорійської колонії початкове поселення кінця VI-V ст. до н.е. у північно-східному районі: іонійська, беотійська кераміка, теракоти, графіті-остракони тощо. Наземні будівельні залишки на скелі у першій половині IV в. до н.е., прямокутна забудова та розбивка вулиць за гіпподамовою системою, агора, храми Діви та Афіни Сотери. Етапи міської забудови у першій половині – середині IV ст. до н.е. Освоєння прилеглої сільської території не раніше середини IV ст. до н.е., поселення на Маячному п-ві, поява перших сільських садиб на Маячному п-ві наприкінці другої чверті IV ст. до н.е.

Пантікапей - заснування міста на початку VI ст. е., найдавніші залишки на Східному і Західному плато, акрополь, землянки і напівземлянки, «будинок Коя» – перше архаїчне житло, залишки міських садиб VI-V ст. до н.е., ранні графіті на кераміці з іменами власників судин та господарів будинків, земляничні та напівземлянкові житла, наземні споруди на сирцово-кам'яній основі, культові будівлі – толос середини – третьої чверті VI ст. до н.е. та храм Аполлона Лікаря середини V ст. до н.е. Перші монети та товарно-грошові відносини, привізна кераміка. Мірмекій – мілетська апойкія, поселення другої чверті VI ст. до н.е., земляне та напівземлянкове будівництво, оборонні споруди, іонійська кераміка (кіліки, тарілки, амфора із зображенням козла).

Німфей – заснування міста самосцами у першій-другій чверті VI ст. е., майстерня з виробництва кераміки, ремісниче виробництво – металургія, гончарне виробництво, торгівля, скарб пантикапейських монет VI в. до н.е., архаїчні житлові будинки, некрополь та поховання другої половини VI ст. до н.е., святилище Деметри, теракотові фігурки та культові маски, обряди біля греблі, огорожа священної ділянки, темінос і будівля святилища богині, залишки святилища хтонічних богів кабірів, святилище Афродіти, пожежа кінця VI ст. до н.е. та реконструкція святилища Деметри, спорудження нових будівель житлового та господарського призначення, поява нових храмів та вівтарів у V ст. до н.е.

Феодосія - ранні залишки не раніше V ст. до н.е., заснування міста у другій половині VI ст. е., приміщення V-IV ст. до н.е., переважають будівельні залишки часу еллінізму, курганний некрополь, монети до входження до складу Боспорського царства. Тирітака – дві будівлі середини VI ст. е., залишки оборонної стіни V в. до н.е.

Сільська територія Боспора – незначна кількість поселень архаїчного часу, переважно у районі Німфея, Феодосії, Пантікапея, кілька десятків поселень на азіатському Боспорі у районі Гермонасси, Кеп, Фанагорії. Будівельні залишки VI ст. до н.е. на верхньому плато Фанагорії, руйнування та пожежі другої половини століття, землянні та напівземлянкові житла.

Розширення площі міста на початку V ст. е., терасування, сирцово-кам'яні будинки. Гермонас - заснування міста в першій половині VI ст. е., зафіксовані будівельні залишки – господарські ями, розписна кераміка, глинобитні печі, житлові будівлі другої половини VI – початку V в. до н.е. Кепи – залишки жител із сирцевими стінами, підвалами, земляні ями, розмаїття кераміки, мармурова голова статуї – куроса Аполлона, глиняне блюдо з рельєфним орнаментом другої половини VI в. до н.е. Некрополь – землянні гробниці, дитячі поховання в амфорах.

Горгиппія - залишки раннього поселення до приєднання до Боспорського царства, культурний шар середини-кінця VI - початку V ст. е., розмаїття хіоської кераміки, надгробок ксена з Пелопоннеса, сирцово-кам'яні будинки VI-V ст. до н.е., руйнування у другій чверті V ст. е., рання оборонна стіна, рання хору міста – поселення дома пос. Олексіївське, некрополь та поховання V ст. до н.е., тісні зв'язки з місцевим населенням – поховання у кам'яних ящиках, сирцеві гробниці (Уташ), кургани місцевої знаті (семибратні кургани) з великою кількістю грецьких речей. Ранні шари та кераміка на городищі Патрей третьої чверті VI – другої половини V ст. е., будови та приміщення з круглою в плані домашньою піччю, зернові ями. Тирамба – залишки заглибленого у землю житла кінця VI-V ст. до н.е.

Освоєння території колоністами цілеспрямованим створенням окремих апойків (Керкінітіда, Херсонес, Феодосія, Пантікапей, Кепи, Гермонаса, Фанагорія), виникнення «аграрних містечок» (Мірмекій, Парфеній, Порфмій, Тирамба, Патрей), створення мережі дрібних поселень типу об'єднання у поліси з утворенням власної хори (Борисфеніда-Березань, Ольвія, Тіра). Заснування колоній вихідцями з метрополій та вторинна колонізація, розширення території одного поліса та створення сільської округи шляхом поглинання інших дрібніших міст (Пантикапей), можлива заснування грецьких міст на місці більш ранніх поселень місцевого населення (Феодосія, Горгиппія) та емпоріальна стадія грецької колонізації її історична правомірність чи неспроможність, аграрна та торгова колонізація.


Лекція №3

СТАНОВЛЕННЯ ПОЛІСІВ, РОЗВИТОК РЕМІСЕЛ І ТОРГІВЛІ

а) Греки та місцеве населення.
Кіммерійці та скіфи, поява скіфів, передньоазіатські походи кіммерійців та скіфів, зміна бронзових знарядь залізними, осіле та кочове скотарство, Геродотова Скіфія та її межі, походження скіфів, скіфи-кочівники, скіфи скіфів, скіфська тріада, звірячий стиль, зброя, кургани. Скіфські городища (Кам'янське, Більське), знаряддя сільськогосподарського виробництва у скіфів (залізні серпи, зернотерки), вирощування хліба на продаж, грецький імпорт у скіфських похованнях та на городищах степу та лісостепу. Кургани Скіфії – ями та катакомби, витягнуте трупоположення, рядові та багаті поховання – основні відмінності, соціальна стратифікація за даними похоронного інвентарю (поховання зі зброєю, золоті ювелірні вироби).

Скіфська зброя – основні відмінності, скіфський гончарний посуд, основні типи кераміки. Скіфські царські кургани та предмети торевтики та ювелірного мистецтва, основні еллінські центри, що виробляли вироби для продажу в Скіфію та на замовлення скіфської знаті (Чертомлик, Солоха, Товста могила, Олександропольський курган, Гайманова могила, Мелітопольський курган та ін.) їх попадання в Скіфію та суміжні області, Ольвія, Тира, Ніконій та царські скіфи (Скіл), Боспор та скіфи (Куль-Оба, некрополь Німфея зі скіфськими похованнями, П'ятибратні кургани), шляхи скіфських міграцій у Північному Причорноморі -скіфські війни та їх відображення на матеріалі археології

Поява сарматів, відтіснення скіфів до Криму, скіфо-херсонеські збройні конфлікти, Неаполь – столиця Пізднескіфського царства, мавзолей Неаполя Скіфського – нові знахідки, царство Скилура та Палака, скіфські укріплені поселення в Північно-Західному Криму, Мітрійські міфи та Північно-Західний Крим.

б) Грецькі міста в класичну та елліністичну епохи.
Еллінські поліси Північно-Західного Причорномор'я: Тира – два багаті елліністичні будинки з наземними та підвальними приміщеннями, вулиця шириною 2 м, провулки, мармурове облицювання та розпис по штукатурці. Ніконій – руйнація міста у третій чверті IV ст. до н.е. внаслідок військового нападу, нове відродження міста наприкінці IV ст. е., друге руйнація наприкінці III – початку II в. до н.е. Залишки оборонної стіни другої половини V – у першій половині IV в. до н.е., рів, наземні будинки та напівземлянки під прямокутною форми, сирцеві стіни та глинобитна покрівля будинків, регулярний характер забудови, житлові комплекси з кількох приміщень, ліпний посуд скіфського та гетьського вигляду – вплив місцевого населення на життя міста, іонійські та аттичні теракотові статуетки, привізна кераміка.

Основна спрямованість господарства – землеробство (залізні серпи, зернові ями). Курганний могильник із похованнями IV ст. до н.е., південне орієнтування, безліч амфор, прямокутні в плані могильні ями та ями з підбоями, вхід до яких закладався амфорами. Сільські поселення на берегах Дністровського лиману. Ольвія – час розквіту міста V – третя чверть IV в. е., у першій половині V в. до н.е. будівництво оборонної стіни, нове планування міста частково регулярне за гіпподамовою системою, архітектурне оформлення теменосу, будується вівтар навпроти храму Аполлона Дельфінія у вигляді храму в антах з портиком перед входом, створюється іонійського ордера храм Зевса, дві нові будівлі в огорожі теменосу, розвиток (Ягорлицьке поселення, Ольвія).

Розширення міста в останній чверті IV ст. до н.е., перебудова храму Аполлона Дельфінія, який набуває форми периптера, вівтар зводиться з мармуру, храм Зевса зміцнюється за допомогою потужних шарових фундаментів, поряд зводиться мала західна стояча, яку перебудовують у другій половині ІІІ ст. до н.е., майстерня для виробництва теракот на темі, перепланування гімнасія, будівля суду - дикастерія, торгові ряди, що примикали до гімнасії зі сходу, де знайдено більше 100 монет і мірні судини, наземні житлові будинки пастадного і перистильного типу (ордерні) безордерні. Місто набуває рис типового грецького поліса.

Скорочення площі поселення на Березані у V-IV ст. е., що пов'язані з зростанням Ольвії, і з цього часу до III в. до н.е. воно стає рядовим поселенням хори Ольвії. Занепад Ольвії з кінця ІІІ ст. до н.е., захиріння Березані у ІІ-І ст. до н.е. Декрет на честь Протогену та кризу в Ольвії. Будівництво оборонної стіни з боку моря та берегової лінії, припинення існування теменосу та агори до кінця II ст. до н.е., ремонт та перебудови житлових будинків та громадських будівель, відсутність нових споруд, до кінця III ст. до н.е. припиняється життя садиб на хорі. Ольвія та місцеве населення – скіфська та сарматська небезпека, пожежі у місті середини I ст. до н.е. та гетьський розгром.

Керкінітіда – розширення володінь Херсонесу Таврійського у Північно-Західному Криму, входження міста до складу Херсонеської держави, створення системи херсонеських поселень та розмежування рівнини під виноградники, укріплені та неукріплені поселення, херсонеські садиби, оборонна стіна середини IV ст. до н.е., житлові комплекси та бруковані вулиці другої половини IV-II ст. е., перебудова сільських садиб хори міста у зв'язку з підпорядкуванням Херсонесу. Скіфські будівельні залишки та підпорядкування скіфам, некрополь – іонійська та атична кераміка до середини IV ст. до н.е., згодом – херсонеський вплив, кремація та інгумація у ґрунтових та плитових гробницях.

Херсонес Таврійський – зростання міської території у IV ст. е., регулярність планування, потужні оборонні стіни, гончарні печі поза міських стін, керамічне виробництво, амфорна тара міста вивезення виноробної продукції, розширення експорту кінці IV – II ст. до н.е., херсонеське астиномне таврування, торгівля з Синопою та Гераклеєю Понтійською, некрополь на північній стороні та межі міста в класичну та елліністичну епохи, розширення володінь у Північно-Західному Криму, виникнення міста Калос Лімен, ранні верстви якого датуються серединою половиною IV ст. до н.е., прямокутне укріплення, оборонні стіни та вежі, власна хору, розмежування ділянок у районі міста за прикладом Херсонесу.

Боспорське царство: Пантікапей - терасна забудова, будинки кінця V-IV ст. е., орієнтація будинків у напрямку провулків – елементи регулярної забудови, будинки з одного-двох приміщень, сирцеві наземні стіни, металургійна майстерня із залишками ливарних форм і заготовок для стріл і лусочок панцирів, гончарна піч другої половини VI – початку V ст. . е., місцева кераміка з розписом за світлою обмазкою, теракоти. Археанактиди та прихід до влади Спартокідів, відображення цих подій на перебудовах акрополя.

Розширення міської забудови упродовж IV-III ст. до н.е., пристані, громадські будівлі на акрополі, палац Спартокідов, у III ст. до н.е. розширення кордонів міста - всі схили Першого крісла Мітрідата, західний схил Першого крісла та Скелястий виступ, з ІІ ст. до н.е. всі схили Другого крісла Мітрідата та територія від берега до підошви гори Мітрідат. Багатокімнатні житлові будинки ІІІ-ІІ ст. до н.е., створення оборонного комплексу на початку ІІІ ст. до н.е.: бастіоноподібні виступи, обхідні коридори, прямокутна вежа, цитадель. Перебудови укріплень акрополя з півночі кінці II – початку I в. е., залишки міської оборонної стіни ІІ. до н.е., багата будівля суспільного характеру ІІ ст. до н.е. з великим прямокутним двором, колонадою дорійського ордера та вимосткою. Сильні руйнування І в. до н.е. та будівництво нової цитаделі, що пов'язано з подіями кінця Мітрідатових воєн.

Малі міста Боспора – Мірмекій, Акра, Китій, Німфей, Тирітака, розширення території міста Мірмекій у V ст. е., розширення виноробного виробництва, виноробні в Мірмекії, Німфеї, будівництво оборонних стін у IV-III ст. до н.е. у Мірмекії, громадські будівлі IV та III ст. до н.е. у Німфії, пропілеї та сходи на акрополь Німфея із залишками культових вівтарів, будівля першої половини III ст. до н.е. зі слідами штукатурки та кораблем «Ізіда», численними графіті з іменами Спартокідів, дві вулиці V-III ст. е., будинок II в. е., перепланування і руйнації межі ер, оборонна стіна митридатовской епохи. Акра - будівля IV-III ст. до н.е., затоплене водою, ґрунтовий і курганний некрополь Німфея, східна та північно-східна орієнтування похованих, сирцеві гробниці, зольники-есхари в Мірмекії з безліччю теракот та кераміки, багаті будинки елліністичного часу з архітектурним оздобленням та колон хаотичність забудови Мирмекія.

Тирітака - кам'яний будинок III ст. до н.е., жорнів та піфос, вулиця з вимостками періоду еллінізму. Порфмій - залишки будинку VI-V ст. е., з його місці наприкінці V – у першій половині IV в. до н.е. зводиться потужна будівля із чотирьох приміщень, у другій половині IV ст. до н.е. будується нова будівля, у ранніх спорудах виявлено фрагменти зброї (меча та копій), що могло бути пов'язане зі скіфською небезпекою; перепланування міста у середині III ст. до н.е. регулярність його забудови після руйнувань у першій половині-середині століття, викликаних загостренням греко-варварських відносин після вторгнень сармат у міжріччі Дону та Дніпра.

Руйнування на Єлизаветівському городищі в гирлі Дону, в грецьких містах азіатського Боспору, зумовлені цими подіями. Китій - заснування міста в V ст. е., оборонні споруди IV в. е., житлові приміщення III в. до н.е. з вогнищем та цистерною для води, Кімерик – знахідки V ст. е., Зенонов Херсонес (мис Зюк) – верстви та будівельні залишки V-I ст. до зв. е., іонійський та аттичний імпорт VI-V ст. до н.е., перебудови та зведення оборонних стін на початку – першій половині III ст. до н.е., упорядкування планування та будівництво міських кварталів у III-II ст. до н.е., руйнування та пожежі на рубежі ІІ-І ст. е., запустіння містечка.

Азіатський Боспор: торговельний емпорій у дельті Дону – Єлизаветівське городище V – першої чверті ІІІ ст. е., боспорський «будинок торговця» на городище, заснування Танаїса у другій половині III в. до н.е. Фанагорія - розширення міста в IV ст. до н.е., скіфський псалій та ліпна кераміка скіфського та синдо-меотського вигляду, еллінізація синдів та меотів, грецька кераміка на меотських городищах Прикубання, залишки храму IV ст. до н.е. – мармурове облицювання, капітелі іонійського ордера, карниз; агора та святилища Афродіти Уранії, Аполлона Лікаря та Геракла; теракоти жіночих божеств родючості – сліди святилища Афродіти Апатури (на вершині гори Блевака), культовий комплекс ІІІ ст. до н.е. на захід від міста, гімнасії на західній околиці міста, відновлення міських укріплень у III-II ст. е., будівництво II в. до н.е. з розписом стін, монетний двір, гончарна піч IV ст. до н.е. – виробництво кераміки, теракот, черепиці, амфор, мірних судин з клеймами, виготовлення поліхромних пелік, металургійне та ковальське ремесла – металеві прикраси, кам'яні формочки, заготовки для монет, глиняні ллячки, грузила, кістки риб – рибальство, виноробство – , каменотесне справа - облицювання, руст каміння для кладки стін.

Кепи – розквіт міста у IV-III ст. е., святилище II в. е., культ Афродіти – статуетка богині, мармурова рука з рогом достатку, уламок мармурової страви, посвяти богині від боспорських царів. Руйнування кінця II-I ст. до н.е. Гермонас - розширення кордонів міської забудови в IV-III ст. е., грунтовий некрополь VI-V ст. е., східна орієнтування похованих, поява склепів у III в. е., могили з підбоями II в. до н.е. Горгиппія - розквіт міста та хори в IV-III ст. до н.е., формування міських кварталів, агора, монументальна будівля суспільного характеру, поздовжні та поперечні вулиці, гончарні печі, святилище Деметри, будинки з підвалами, верстви ІІІ-ІІ ст. до н.е. та будинки з напівпідвалами, вирубаними у скелі, спортивні змагання – агони на честь бога Гермеса, список переможців, існування стадіону. Некрополь – вирубані у скелі великі могили, склепи, поховання в саркофагах, поховання багаті та бідні – соціальна стратифікація громадян, руйнації на початку ІІІ ст. до н.е. у зв'язку з появою сарматів. Курган некрополь на схід і південь від міста.

в) Торгівля.
Торгові зв'язки в архаїчну та класичну епохи, амфорна тара Самоса, Хіоса, Лесбоса, встановлення торговельних відносин з Афінами, вивіз зерна, грецький імпорт до Причорномор'я, іонійська кераміка, аттична чорнофігурна та червонофігурна кераміка. Основні торгові партнери північнопричорноморських греків – Фасос, Гераклія Понтійська, Синопа, Амастрія, Хіос, Менда, Кнід, Кос, Родос. Ввезення вина та оливкової олії, посилення торговельного впливу Родосу та птолемеївського Єгипту у III ст. е., скорочення синопського імпорту наприкінці III в. е., надходження черепиці.

Херсонеський імпорт до Причорномор'я у IV-II ст. е., транзитна торгівля, надходження вина в амфорах в Скіфію в обмін на зерно. Клеймовані амфори – основне джерело зовнішньої торгівлі античних міст Причорномор'я. Поширення монет – кізикіни, лисимахівські статери, посмертні статери Олександра Македонського, посмертні статери лісимахівського типу карбування Візантія – основна міжнародна валюта в міжполісних розрахунках, місцеві наслідування статерам Лисимаха – втягування варварської периферії в периферію.

Лекція №4

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО І ХОРА МІСТ

Хора Ольвії та Березані, розміри хори Березані в архаїчну епоху, розширення сільської території Ольвійського полісу, типи ранніх поселень, земляничне та напівземлянкове будівництво, наземні будинки, основні види землеробського господарства, кераміка, шанування землеробських божеств, графіті, та змін усередині Ольвійського поліса. Нове відродження та розквіт хори у пізньокласичну та елліністичну епохи, типи садиб, поява великих садиб, зміна у господарському профілі мешканців поселень, поселення на берегах Дніпровського лиману, вплив скіфського етносу. Гончарне виробництво на поселеннях, виготовлення ліпного посуду.

Припинення існування поселень та садиб до середини ІІІ ст. до н.е. Поява укріплених поселень на рубежі ер, основні типи укріплень хори в римський час, зміни у господарському укладі, планування та архітектура поселень, роль скотарства, характер грошового обігу на хорі.

Сільська територія Херсонесу Таврійського на Гераклейському півострові, ближня та далека хору міста, розмежування земельних ділянок, принципи розмежування, розміри ділянок-клерів, найдавніші ділянки хори на Маячному півострові, проблема так званого Страбонівського Херсонесу, освоєння території Гераклівської, система меліорації, типи садиб, основні хронологічні етапи освоєння хорів, виноробство, принципи організації виноробного виробництва, виноробні, вивіз сільгосппродукції, економічні зв'язки мешканців сільської території, кераміка з поселень та садибних комплексів.

Освоєння території у Північно-Західному Криму, організація земель дальньої хори, типи поселень та садиб, хору Керкінітіди та Калос Лімена, вивіз виноробної продукції та пшениці, монетне звернення на хорі, монетні скарби, поява скіфських верств на херсонеських поселеннях та садибах, припинення функціонування садиб та клерів на Гераклейському півострові. Основні види господарської діяльності, зміни в структурі хорів у римський час, укрупнення ділянок та садибних комплексів, домашні святилища та культи, шановані жителями хори.

Сільська периферія Боспорського царства. Землі полісні та царські, зростання сільської території боспорських міст, хору Пантікапея, Феодосії, Німфея, архаїчні та ранньокласичні поселення на європейському та азіатському Боспорі, головні відмінності в організації хори, сільська округа Німфея, обробіток пшениці, типи поселень, місцевого скіфського землеробського населення, зміни у структурі землеволодіння та землекористування у III ст. до н.е., укріплені та неукріплені поселення, зернові ями, зростання царського землеволодіння, зміни на хорі в римську епоху, створення структури укріплених поселень типу катойкій, вали та їх значення для захисту території Боспору, зміцнення царського землеволодіння при скороченні полісних земельних володінь. Некрополі сільського населення, етнічний склад населення хори у різні періоди, хору Боспору та скіфо-боспорські військові конфлікти, загибель сільських поселень внаслідок готської та гунської навал.

Лекція № 5

ПІВНІЧНЕ ПРИЧОРНОМОР'Я В РИМСЬКУ ЕПОХУ

Сармати та їх поява у Причорномор'ї. Сарматські племена – роксалани, сираки, аорси, алани, напади сатархів. Савроматська культура та її локальні варіанти, географічний ареал, поховання та предмети озброєння сарматів, господарське начиння. Основні види господарства – кочове скотарство, ремесла, кургани. Прохорівська ранньосарматська культура та її основні особливості. Середньосарматська культура, озброєння, посуд. Пізньосарматська культура та її головні носії, поява алан, основні риси аланських пам'яток, картографування сарматських старожитностей, зв'язки з античними містами, проникнення на Боспор, просування сармат до Дунаю, зіткнення з Римською імперією.

Підпорядкування припонтійських областей Мітрідату Євпатору та створення Панпонтійської держави, монетна справа міст та держав Причорномор'я на рубежі нашої ери, скіфи та Ольвія, Херсонес, Боспорське царство, руйнування у містах та на хорі, зміни у характері землеволодіння, нові типи поселень, зміни у духовному , нові культи, поява нових типів кераміки, малоазійський і східно-римський посуд, посилення сармат у Причорномор'ї, римський імпорт, роль Танаїсу в торгових зв'язках з населенням степових районів, сарматизація Боспору та відображення цього процесу на матеріалі некрополів, посилення укріплені поселення скіфів у Тавриці, перші появи римських військ у Північному Причорномор'ї, таврське святилище Гурзуфське Сідло та значення зроблених там знахідок для історії та археології Північного Причорномор'я у римський час. Римські верстви в Тірі, легіонні стоянки в Нижньому Підністров'ї (Тіра, Орлівка), Нижньому Побужжі (Ольвія), Тавриці (Херсонес, Балаклава, Харакс), сліди перебування римських військ, кераміка, легіонна черепиця, цегла, вівтар медальйони Усть-Альмінське городище та некрополь, планування пізньоскіфського городища, цитадель у Херсонесі та Ольвії, знахідки римської зброї у Північному Причорномор'ї, римські будівельні рештки, посвячення імператорам та римським богам. Чи був римський лімес у Північному Причорномор'ї?

Торгові зв'язки античних міст Північного Причорномор'я в імператорський час, світлологляні та вузькогорлі амфори як критерій датування та показник торговельних зв'язків. Монетна справа Боспора та Херсонеса у перші століття нашої ери, золота карбування, бронзові монети. Укріплені поселення Боспора як елемент царського управління хорою, Ілурат, Новоотрадное, поселення Кримського Приазов'я, таманські батарейки-катойки, «садиба Хрисаліска» та її значення для історії Боспору на межі нашої ери. Житлові та господарські комплекси римського часу, залізоробні та ковальські майстерні, гончарні печі ІІ-ІІІ ст. н.е. каменерізні майстерні (Горгиппія). Грецький поліс у римську епоху (Тіра, Ольвія, Херсонес Таврійський). Танаїс як зразок міста-фортеці та торгового центру в Нижньому Подонні. Руйнування у містах та на сільській периферії у III-IV ст. н.е., відродження Боспора в післягунську епоху, будівельні залишки IV-VI ст. н.е. в Пантікапеї, Тірітак.


Лекція №6

КУЛЬТУРА ТА МИСТЕЦТВО В АНТИЧНИХ МІСТАХ ПІВНІЧНОЇ ПРИЧОРНОМОР'Я

Міфи, легенди, пов'язані з населенням та освоєнням греками Причорномор'я. Культи – Ахілла, Аполлона, Афродіти, Артеміди – Діви, Геракла та їхнє відображення в археології. Буквене позначення, графіті, скульптура, коропластика, гліптика, монети. Спортивні змагання (Ольвія, Херсонес, Боспор), театри (Херсонес), домашні святилища, домашні культи, громадські святилища та храми, культи хтонічних і землеробських богів, елевсинський вплив на культи землеробських богинь, значення похоронного комплексу з кургану. Керчі, склеп з розписом та сценами подвигів Геракла з Горгиппії, святилище на Травневій горі (Фанагорія) та на горі Бориса та Гліба, культовий комплекс у Німфії, храми Діви у Херсонесі, святилище Афродити у Кепах, мармурова скульптура Афродіти з Кеп і Тюхе, культ Діоніса, орфіки в Ольвії, вплив метрополії на релігійні уявлення понтійських еллінів, скіфський і сарматський вплив на світогляд греків - посвята Дітагоєї на жертовному столі з Пантікапея, еллінізація скіфів на прикладі знахідок з курганів.

Культ Геракла та його відображення у пам'ятниках із Північно-Західного Криму та Херсонесу. Розповсюдження культу Афродіти та культу Кібели, східні іранські та анатолійські культи на монетах та в коропластику, мармуровій скульптурі. Іранізація населення античних міст, сарматські релігійні уявлення, сарматські тамги та знаки, похоронний обряд, надгробні стели з Херсонесу та Боспору, іноземні впливи на заупокійний культ на Боспорі.

Розвиток писемності, графіті та лапідарні написи. Діалекти грецької мови за даними написів. Торевтика, кругла скульптура, дрібна пластика, «синдська» скульптура, портрети боспорських царів на монетах та у скульптурі (Мітрідат, Фарнак, Динамія, Асандр, Аспург, Савромат тощо). Релігійні вистави римлян у Північному Причорномор'ї – посвяти Юпітеру, Мітрі, Гераклу, Вулкану з Балаклави та Херсонесу. Музика та живопис (декоративний розпис склепів, знахідка ліри в Керчі), розписні надгробки, статуетки акторів та музикантів.

Основні теми курсових робіт:

Грецька колонізація Причорномор'я
Міфи та легенди стародавнього Причорномор'я за даними археології
Афіни та Північне Причорномор'я за знахідками розписної кераміки
Землеробство в античних державах Північного Причорномор'я
Римські легіони у Північному Причорномор'ї
Торгові зв'язки греків та варварів Причорномор'я за археологічними даними
Ремесла та промисли в античних містах Північного Причорномор'я
Культи божеств родючості в Херсонесі та на Боспорі у доримську епоху

ЛІТЕРАТУРА

Алексєєва Є.М. Античний місто Горгиппія. М., 1997
Археологія СРСР. Античні держави Північного Причорномор'я. М., 1984.
Археологія СРСР. Степи європейської частини СРСР у скіфо-сарматський час. М., 1989.
Бєлов Г.Д. Херсонес Таврійський. Л., 1948.
Блаватський В.Д. Землеробство в античних державах Північного Причорномор'я. М., 1953.
Блаватський В.Д. Антична археологія Північного Причорномор'я. М., 1961.
Блаватський В.Д. Пантікапей. М., 1964.
Блаватський В.Д. Антична польова археологія. М., 1967.
Брашинський І.Б. Грецький керамічний імпорт на Нижній Дону. Л., 1980.
Воронов А.А., Михайлова М.Б. Боспор Кіммерійський. М., 1983.
Гайдукевич В.Ф. Боспорське царство. М., Л., 1949
Гайдукевич В.Ф. Боспорські міста. Л., 1981.
Жебелєв С.А. Введення у археологію. Петроград, 1923
Зограф О.М. Античні монети. М., Л., 1951.
Круглікова І.Т. Сільське господарство Боспор. М., 1975.
Круглікова І.Т. Антична археологія. М., 1984.
Кадєєв В.І. Херсонес Таврійський у перших століттях нашої ери. Харків, 1981.
Каришковський П.О., Клейман І.Б. Стародавнє місто Тира. Київ, 1985.
Кобиліна М.М. Фанагорія. МІА 1956. № 57.
Крижицький С.Д. Ольвія. Історіографічне дослідження архітектурно-будівельних комплексів. Київ, 1985.
Кутайсов В.А. Античне місто Керкінітіда. Київ, 1990.
Масленников А.А. Еллінська хору на краю Ойкумени. М., 1998.
Ольвія. Теменос та агора. М., Л., 1964.
Нариси археології та історії Боспору. М., 1992.
Мисливців С.Б., Островерхов А.С. Святилище Ахілла на острові Левка (Зміїний). Київ, 1993.
Мисливців С.Б. Нижнє Подністров'я у VI-V ст. до н.е. Київ, 1990.
Самойлова Т.Л. Тира у VI-I ст. до н.е. Київ, 1988.
Секерська Н.М. Античний Ніконій та його округи у VI-IV ст. до н.е. Київ, 1989.
Сільський округ Ольвії. Київ, 1989.
Стржелецький С.Ф. Клери Херсонесу Таврійського. Сімферополь, 1961.
Худяк М.М. З історії Німфея. Л., 1962.
Шелов Д.Б. Танаїс та Нижній Дон у III-I ст. до н.е. М., 1970.
Шелов Д.Б. Танаїс і Нижній Дон у перші століття нашої ери. М., 1972.
Щеглов О.М. Північно-Західний Крим в античну добу. Л., 1978
Щеглов О.М. Поліс та хору. Сімферополь, 1977


Інститут загальної історії РАН
Казанський державний університет


Саприкін Сергій Юрійович

АНТИЧНА АРХЕОЛОГІЯ ПІВНІЧНОЇ ПРИЧОРНОМОР'Я

Програма спецкурсу для державних вишів
Спеціальність: 2008 – історія

для студентів Історичного факультету
Казанського Державного Університету
у рамках проекту «Програма підтримки кафедр ІОО»

Москва
2001


ББК 63.3
З 197

Видання здійснено у рамках мегапроекту
«Розвиток освіти в Росії» -
Програма підтримки кафедр -
Інститут «Відкрите суспільство» - Фонд Сороса

Рецензент
д.і.н. Марінович Л.П.

Програму затверджено
Кафедрою історії Стародавнього світу та середньовіччя
Казанського держуніверситету

Друкується в авторській редакції


З 197 Саприкін Сергій Юрійович. Антична археологія Північного Причорномор'я. – М., ІВІ РАН, 2000. – 22 с.

ISBN 5-94067-049-0

З без оголос.

© Саприкін С.Ю., 2001
© Інститут загальної історії РАН, 2001
© Казанський державний університет, 2001

http://www.worldhist.ru/teaching/special/courses/social/Saprykin.doc

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.