on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Новини регіону

18.01.2025, 23:18

Культурологічний екскурс від Гончарівки до Дня Криму пройшов у Тернополі

18 січня у центрі "Я Маріуполь. Тернопіль" пройшов культурологічний ...
11.01.2025, 23:11

Архітектура зниклої цивілізації: чи має цінність типова забудова? Розповідаємо на прикладі Херсонської бібліотеки

Одним з прикладів типової забудови є Херсонська обласна бібліотека імені ...
10.01.2025, 23:50

Майстриня з Олешок на Херсонщині виготовляє ялинкові прикраси

Майстриня з Олешок Світлана Русин виготовляє ялинкові прикраси з вати. ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > Антична археологія Північного Причорномор'я

 

Антична археологія Північного Причорномор'я

Н.К.Жижина, співробітники Державного Ермітажу

Курс розрахований на слухачів-старшокласників (9-11 кл.), які мають намір зупинити свій професійний вибір на спеціальності історія стародавнього світу, археологія. Курс може бути прочитаний російською для всіх слухачів, незалежно від рівня знання іноземної мови, але може бути запропонований і поглиблений варіант для тих, хто має мовну підготовку на рівні вимог спеціалізованих англійських шкіл (не менше семи років навчання). В останньому випадку передбачається, що слухачі володіють навичками розмовної мови, читання загальнодоступної та художньої літератури, знайомі з основами перекладу з англійської на російську та з російської на англійську. Прийом слухачів у першому випадку здійснюється лише з урахуванням побажань самих хлопців, у другому – за результатами співбесіди. Під час співбесіди пропонується уривок неадаптованого тексту для читання, переказу та обговорення, відповіді на запитання. До співбесіди допускаються всі охочі, але перевага надається слухачам третього-четвертого року навчання за програмами Сектору археології, етнографії та історії релігії ГДТЮ.

За основу пропонованого курсу взято базовий курс лекцій, який читають на кафедрі археології Санкт-Петербурзького державного університету (автор - провідний науковий співробітник ІІМК РАН, канд. істор. наук А. Н. Щеглов), адаптований для школярів. Курс будується переважно на матеріалах ермітажних зборів старожитностей Північного Причорномор'я із залученням у лекційних заняттях матеріалів із зборів ДМІІ ім. А.С.Пушкіна, Керченського історико-культурного заповідника та інших музеїв Росії та України. Мета даного курсу – допомогти слухачам скласти уявлення про пам'ятки античного часу на території Північного Причорномор'я, ввести їх в історико-культурну проблематику цього періоду, познайомити з унікальною колекцією археологічних матеріалів, що зберігаються у Державному Ермітажі. Завданням курсу, що читається англійською, є не навчання слухачів іноземної мови, а знайомство з оригінальною англомовною літературою з археології Північного Причорномор'я. Особлива увага приділяється розгляду найбільш актуальних питань історії культури та археології регіону в античний час – проблемі перших контактів грецьких переселенців з місцевим населенням Причорномор'я, питанням взаємодії матеріальної, духовної та художньої культури греків та варварів, історії дослідження регіону у XVIII – XX ст., формуванню музейної археологічної колекції, реставрації, зберігання та експонування археологічних матеріалів.

Наприкінці року для участі у щорічній Олімпіаді з археології, етнографії, історії релігії та мистецтва слухачам пропонується виконати самостійну роботу в одній з олімпіадних номінацій – реферат, росдиплом, диплом, творчий проект, самостійне дослідження чи практична розробка. До розгляду приймаються такі роботи, як огляд літератури з конкретного питання, розгорнуте висвітлення тієї чи іншої спеціальної теми, постановка та дослідження конкретної проблеми, розробка екскурсії музейною експозицією або археологічною пам'яткою, польовий звіт (у разі участі слухача у роботі археологічної експедиції).

Заняття проводяться в кабінетах ГДТЮ та на постійній експозиції Відділу античного світу у залах Державного Ермітажу. На заняттях слухачам пропонується знайомство з наступними темами та розділами основного курсу з археології та історії античної культури Північного Причорномор'я.

Вступна частина. Географічне становище регіону, питання хронології. Основні джерела вивчення історії Північного Причорномор'я (археологічні, епіграфічні, нумізматичні, письмові). Відомості античних авторів про Північне Причорномор'я (Геродот, Діодор Сіцилійський, Страбон, Павсаній).

Історія дослідження регіону. Дослідження останньої третини XVIII – першої чверті XIX ст. Антична археологія в особах: П.Дюбрюкс, І.А.Стемпковський та інші. Імператорська археологічна комісія. Ермітажне зібрання старожитностей Північного Причорномор'я. Характер колекції, особливості її формування.

Греки у Причорномор'ї. Кіммерійці та скіфи. Кочівники та осілі племена Причорномор'я. Велика грецька колонізація. Передумови колонізації, перебіг та особливості освоєння причорноморських територій. Проблема контактів греків та варварів. Перші поселення та інші пам'ятники раннього етапу колонізації. Острів Березань.

Античні міста Північного Причорномор'я. Виникнення міст. Ольвія. Вінниця.

Боспорське царство. Європейський Боспор. Пантікапей. Німфей. Малі міста Боспора - Мірмекій, Тирітака, Ілурат. Танаїс. Азіатський Боспор. Фанагорія, Горгіппія.

Причорноморські некрополі. Некрополь Пантікапея. Курган Куль-Оба. Некрополь Німфея. Некрополі Таманського півострова: некрополь Фанагорії, Велика Близниця, Семибратні кургани. Скіфські кургани Причорномор'я: Келермеські кургани, Солоха, Чортомлик.

Загальні питання античної культури та мистецтва. Грецька міфологія на варварському ґрунті: діалог цивілізацій. Скіф звірячий стиль. Поняття образу у художній культурі місцевого населення та творах грецьких майстрів.

Польова археологія. Основні археологічні поняття та терміни. Практика ведення розвідок. Розкопки поселень та некрополів. Археологічна фіксація.

Практика музейної справи. Колекціонування. Зберігання. Реставрація Експонування.

рекомендована література
Античні міста Північного Причорномор'я. М.- Л., 1955.; М., 1984
Археологія СРСР. Античні держави Північного Причорномор'я. М., 1984
Артамон М.І. Скарби скіфських курганів. М.; Прага, 1966
Артамон М.І. Кіммерійці та скіфи. Л., 1974.
Бєлов Г.Д. Херсонес Таврійський. Л., 1948.
Блаватський В.Д. Антична археологія Північного Причорномор'я. М., 1961;
Гайдукевич В.Ф. Боспорське царство. М.; Л., 1949
Гайдукевич В.Ф. Боспорські міста. Л., 1981
Гайдукевич В.Ф. Ілурат. МІА 85, М. - Л., 1958
Жебелєв С.А. Північне Причорномор'я. Дослідження та статті з історії Північного Причорномор'я античного часу. М. – Л., 1953
Іванова А.П. Мистецтво античних міст Північного Причорномор'я. Л., 1953.
Ієссен А.А. Грецька колонізація Північного Причорномор'я. Л., 1947.
Кадєєв В.І. Херсонес Таврійський. Побут та культура. Харків. 1996.
Калістов Д.П. Північне Причорномор'я в античну добу. М., 1952.
Круглікова І.Т. Антична археологія. М., 1984.
Ростовцев М.І. Античний декоративний живопис на півдні Росії. СПб., 1913-1914
Ростовцев М.І.Еллінство та іранство на півдні Росії. Пг., 1918
Ростовцев М.І. Скіфія та Боспор. Л., 1925.
Славін Л.М. Тут було місто Ольвія. Київ, 1967.
Соколов Г.І. Античне Причорномор'я. Л., 1973.
Шелов Д.Б. Північне Причорномор'я 2000 років тому. М., 1975
Шелов Д.Б. Танаїс - втрачене та знайдене місто. М., 1967
Шелов Д.Б. Танаїс та Нижній Дон у перші століття н.е. М., 1972
Шелов Д.Б. Монетна справа Боспору. М., 1977.
Щеглов О.М. Північно-західний Крим в античну добу. Л., 1978.


http://konkurs.dtn.ru/cgi-bin/end_text.pl?/metod/basic/1/8.HTML

2. 17.05.2010 17:03
tavrik

Уважаемая госпожа Жижина Н.К.!

Внимательно ознакомившись с Вашим обращением, мы не находим признаков некорректного отношения к соблюдению авторских прав с нашей стороны. Практически процитирован с указанием авторства  первоисточник в Интернет http://konkurs.dtn.ru/cgi-bin/end_text.pl?/metod/basic/1/8.HTML, где этот текст был впервые выложен и администрации именно этого сайта более уместно задавать вопросы о том, «кто давал разрешение на публикацию этого материала на данном сайте» и каким образом «эту программа сделана достоянием интернет-сообщества»
Связаться с Вами достаточно затруднительно – ни в вышеупомянутом материале нет Ваших контактов, ни при отправке этого комментария Вы не указали свой адрес. А так как сам материал не относится к полнотекстовым, а фактически может быть отнесен к рекламным объявлениям, то мы, естественно, никаких особых усилий для связи с авторами рекламируемого курса и не предпринимали.
Однако в интересах наших читателей, интересующихся историей Северного Причерноморья, с благодарностью примем от Вас необходимые уточнения и дополнения.

В противном же случае  снимем материал немедленно после получения письма от Вас по электронной почте (нам нужны некоторые гарантии, что с нами от Вашего лица не общается некто иной, что в Интернет, увы, не такая уж редкость…)

С благодарностью за внимание к нашему ресурсу,
Редакция портала Арткавун
1. 15.05.2010 21:23
н. к. жижина

Глубокоуважаемые владельцы сайта,

с огромным удивлением обнаружила здесь опубликованной свою программу, которую несколько лет назад готовила для юных посетителей Сектора археологии, этнографии, истории религии и искусствоведения Санкт-Петербургского городского дворца творчества юных. Могу ли я поинтересоваться, кто давал разрешение на публикацию этого материала на данном сайте? Ничего не имея против, я всё же была бы ещё больше рада такой публикации, если бы вы сочли возможным поставить меня в известность о том, что собираетесь сделать эту программу достоянием интернет-сообщества. Вполне возможно, я предоставила бы вам более новый, отредактированный и дополненный, текст этой программы, тем более что он заметно усовершенствован с тех пор, как впервые появился на свет.

С уважением,

Н. К. Жижина, ст. н. с. Отдела античного мира Государственного Эрмитажа

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.