on-line с 20.02.06

Арт-блог

03.11.2020, 10:46

Ноябрь-2020

Мне мил ноябрь - предшественник зимы, Хоть самодур и нравом переменчив, С дождём и снегом, властью ранней тьмы, При свете фонарей почти застенчив... Люблю туманы, хруст подстывших луж, Незрячесть к лицам, дом с горячим чаем Ноябрь суров и сентиментам чужд, Скуп на цвета... Но так порой отчаян! Вдруг впустит солнце. И оно, спеша, День рассветит, раскрасит, отогреет... Весна - и только. Вот тогда Душа Вся встрепенётся и ...зазеленеет Алла Мироненко

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Новости региона

30.07.2021, 14:01

Херсонців запрошують до участі у фотоконкурсі для Вікіпедії

30.07.2021, 09:04

Всеукраїнський дистанційний відбірковий Фестиваль-конкурс козацької культури «Козацькі Барви» (Херсонська, Житомирська, Чернігівська області)

30.07.2021, 09:02

У Херсоні відбувся благодійний концерт на підтримку диригента оркестру "Гілея"

Олешківська Січ

ОЛЕШКИ - урочище, місцевість і поселення в пониззі лівого берега Дніпра. Назву виводять від слова «ольха», яким у давні часи позначали болотяну місцевість, укриту дрібноліссям. Олешки виникли на місці чи поблизу грецької колонії Олександри. Поселення було відоме з 2-ї пол. 11 ст. як форпост русичів ще з часів Київської Русі під назвою «Олешшя». Після знищення московськими військами старої Чортомлицької Січі в 1709 і невдалої спроби заснувати Січ на Кам'янці запорожці осіли кошем в урочищі Олешки, прийнявши підданство Османської імперії. Зараз ця місцевість знаходиться в межах м. Цюрупинська Херсонської обл.

О. Л. Олійник

ОЛЕШКІВСЬКА СІЧ - військовий і адміністративний центр запорозького козацтва. Була заснована запорожцями у 1710 після зруйнування московськими військами Чортомлицької Січі. Олешківська Січ розташовувалась навпроти впадіння р. Лазнюка у р. Кінську і мала лише дві десятини землі. Це був правильний чотирикутник з ровами й валами до двох аршинів, з редутами по кутках і з ворітьми з північного боку. Ця Січ була під юрисдикцією Порти і знаходилася в межах Кримського ханства. Хан заборонив запорожцям будувати па Січі фортифікаційні споруди і мати артилерію. До того ж він не тільки заборонив мати січову церкву, а й активно став схиляти запорожців до прийняття ісламу.  Олешківська Січ проіснувала до 1734, коли на Січі перемогла промосковська опозиція і запорожці повернулись у підданство Росії, її рештки частково збереглися на окраїні сучасного Цюрупинська; їх досліджував Д. Я. Телєгін.

Література: Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків. - X 1. -Львів, 1990. - С. 96-101.

О. Л. Олійник

 

1. 08.06.2011 17:51
Ігор Куценко

Олешківська Січ колись і тепер
Пам’яткоохоронна діяльність є одним із головних покликань Національної спілки краєзнавців України (НСКУ). Останні науково-краєзнавчі експедиції на Львівщину, Дніпропетровщину та Чернігівщину сприяли вивченню стану дерев’яної сакральної архітектури західного та центрального регіону країни і перлини палацо-паркового мистецтва України – Національного історико-культурного заповідника «Качанівка». Краєзнавці з’ясували реальну ситуацію щодо збереженості безцінних артефактів. Як результат, до місцевих та центральних органів влади Спілкою скеровано пропозиції щодо комплексу заходів, спрямованих на подальше вивчення та утримання в належному стані видатних пам’яток українського церковного бароко та садибної архітектури.
15-16 червня 2011 року нова історико-краєзнавча експедиція НСКУ вирушить за маршрутом Київ-Запоріжжя-Цюрупинськ-Київ. На місці колишнього опорного пункту Київської Русі XVIII століття на шляху «з варягів у греки» під назвою Олешківська Січ столичні краєзнавці і вчені мають намір дослідити стан давніх історичних об’єктів. За сприяння представників органів влади та органів місцевого самоврядування, науковців та громадськості дослідники з’ясують, що в давній козацькій вотчині потребує допомоги. Спілка намагається загострити більшу увагу суспільства до його славної історії, адже саме восени цього року відзначатиметься 300-річчя заснування Олешківської Січі, чию історичну, суспільно-політичну та культурну цінність для сучасників і прийдешніх поколінь переоцінити просто неможливо. Адже саме тут було створено «Конституцію прав і свобод Запорозького війська», знану як «Конституцію Пилипа Орлика». Насправді – першу в світі конституцію.
Передовсім науково-краєзнавча експедиція НСКУ відвідає Національний заповідник «Хортиця», Запорізький національний університет, познайомиться з експозицією музеїв історії українського козацтва та суднобудування. Далі краєзнавці оглянуть Кам’янську Січ ХVІІ-ХVІІІ ст., козацьке кладовище, Консуловське пізньоскіфське городище ІІ ст. до н.е. Опісля науковці побувають у с. Червоний Маяк з Бізюків монастирем ІІ пол. ХІХ ст. та наскельною церквою.
Уранці 16 червня – до початку огляду Олешківської Січі з відвіданням присвяченого їй пам’ятного знаку (1991, скульптор Н. Гепард) – відбудеться зустріч із представниками Херсонської облдержадміністрації, Цюрупинської райдержадміністрації, членами Херсонської обласної організації НСКУ та співробітниками місцевого краєзнавчого музею. Ознайомляться краєзнавці й із експозиціями Цюрупинського та Херсонського краєзнавчих музеїв.
Підсумком роботи науковців і краєзнавців стане проведення о 12-00 в Цюрупинському центрі культури і дозвілля ім. Т. Г. Шевченка засідання «круглого столу» під назвою «Олешківська Січ: історичні та сучасні інтерпретації». У роботі зібрання візьмуть участь представники обласної інспекції з охорони пам’яток історії та культури, управління освіти і науки обласної державної адміністрації, наукові співробітники обласного краєзнавчого музею. Запрошені й представники козацької громади.
Учасники «круглого столу» обговорять стан збереженості козацької територіально-військової організації, з’ясують, що потребує реставрації, які перспективи введення Олешківської Січі до складу Національного заповідника «Хортиця» тощо. Історики спробують довести доцільність подальшого вивчення русла Дніпра із затопленими козацькими чайками та іншими раритетами. Ухвала зібрання має спонукати до написання листів на адресу ОДА та КМУ щодо потреби вивчення та дослідження пам’яток козацької культури й побуту. НСКУ також планує ініціювати проведення Інтернет-марафону зі збирання адресних коштів.
Об’єкт культурної спадщини національного значення, яким є Олешківська Січ, за умови проведення досліджень та музеєфікації виявлених археологічних залишків стане не лише донесеним до наших днів амбітним артефактом історії й культури України, але й туристично привабливою місциною. Таким чином поглиблюватиметься історична пам’ять і патріотизм української молоді, зростатиме її потяг до вивчення минулого українського козацтва.
Контакти: (044)2785305, 2791388, 2791388 (факс), (097)3119004; info@nsku.org.ua

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.