on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Новини регіону

02.12.2024, 23:49

Екскурсія від Гончарівки пройшла для ВПО у Тернополі

30 листопада Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені ...
28.11.2024, 22:46

Відбудеться презентація електронної книги "Ламент Херсонщини"

Відбудеться онлайн презентація книги з історіями жителів Херсонщини, яка ...
27.11.2024, 23:14

У Херсоні історичний фестиваль LEGIO Historica спустився під землю

У Херсоні 23 та 24 листопада відбувся історичний фестиваль LEGIO Historica. Протягом ...
> Теми > Література > Літератори в Таврії > По бруку - зі світильником

 

По бруку - зі світильником

«Узагалі письменник ніколи нічого не вигадує: у будь-якому замислі так чи інакше трансформується живе життя». Ці нелукаві слова прекрасного прозаїка-мандрівника Юрія Казакова спали на думку після прочитання книги прози Бориса Прищепи «Дорога до себе», яку випало мені редагувати.
У цій простій на перший погляд назві закладений глибокий філософський парадокс. Справді-бо. Дорога до себе - це, передусім, дорога... від себе: до діючих осіб і перебутих обставин, непересічних історій та напівзабутих епізодів, переживань і задумів...

Спершу - життєвий досвід, відтак - літературна вправність. І того й іншого Борисові Прищепі не позичати: «Десь серед моїх героїв і я». Хоча можна й не погодитися: не десь, а на першому плані, про кого не йшлося б - про заступника голови Раднаркому Олександра Цюрупу чи Григорія (оповідання «Жменя землі з батькового двору»), письменника Костянтина Кудієвського («Рідний причал») чи Петра, Дусю і їхніх двійко синів («Кінбурнська коса»), талановитого скульптора Анатолія Шаталова чи Жвавенького («Беркут» та його в'язні...»).
Письменник кожного зі своїх героїв, позитивних чи негативних, нарівно виписує ретельно і добросовісно - щоправда, одних широким пензлем, а інших - лишень іронічним штришком, натяком, алегорією...

Як на мене, то стиль Борисової прози - більше художньо-публіцистичний, без естетичної дистиляції, з елементами лірики.
Лірика там, де важливо зачепити чутливі струни читачевої душі: «Під вікном глухо гупнуло яблуко. Це те, що лишалось на самому вершечку, подумав Григорій. Він не чіпав його навмисне, все ждав, коли саме впаде. А яблуко - як сонечко. Джонатан. Червонобоке, соковите... («Жменя землі з батькового двору»).
Публіцистична тональність там, де іншої не визнає не стільки сам автор, як обставини: «Тося Безбатченко, більше знаний за вуличним поганялом як Красунчик, кинув на пасажирське сидіння «Мерседеса» кейс із копіями документів про обрання його, Тосі Безбатченка, депутатом, та яке там депутатом, - народним депутатом України - і показав у простір нічного неба худу, кістляву дулю...» («Тося Безбатченко»).

Кілька штрихів - і Красунчик, як оті документи, уже й не людина наче, а її чванькуватий дублікат. І ота дуля не у бік виборчкому, а саме у небо: «От і я схопив за бороду...».
Осібне місце у книзі посідає нарис «Кінбурнська коса», справедливо поцінований кілька років тому всеукраїнською премією імені Івана Франка. Це скоріше не нарис навіть, а славень благоліпному і воднораз не надто пристосованому до благ цивілізації куточку між сипучими пісками і бунтівливими водами, жалючим сонцем і розгнузданими вітровіями... Втім, зі мною Борис Прищепа ніяк не погоджується: «Куди там Едемським кущам до Кінбурнської коси! Ген віддаляється конячина й котиться за обрій у марево літнього дня...».

І як тут не згадати ще одного глибокого шанованого мною і Борисом Григора Тютюнника: «Немає загадки таланту. Є вічна загадка любові».
...Найдовша ужитії земнім дорога - саме дорога до себе. Бо це не стільки рух у просторі, та й часі навіть, як у власній душі. Не по асфальту чи тротуарній плитці - по бруку. А тут уже не злукавиш, не обійдеш, не сфальшивит. На інших дорогах - трапляється, на цій - ні. І в тому ще раз переконує ця довершена, нелукава, багато у чому сповідальна книга. Саме сповіді нам нині найбільше бракує.

Василь Піддубняк
«Новий день».- №7 (5106).- 13.02.2014.- стр.20

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.