Подайте на паперового змія. Бо без грошей він не може літати
04.11.2004
В один із жовтневих днів у різних куточках світу в небо підіймаються тисячі повітряних зміїв та паперових куль — це акція «Одне небо — один світ». В Україні цей захід проводять ось уже 14 років поспіль у Херсоні, і подивитися на десятки пістрявих «повітроплавців», яких поєднує із землею лише тоненька ниточка, сходяться сотні людей різного віку.
А все починалося в 1985 році дуже пафосно, коли американка Джейн Паркер-Амброуз, власниця невеличкого виробництва повітряних зміїв, спроектувала спеціального «змія», щоб відзначити історичну зустріч у верхах президентів США Рейгана та колишнього СРСР Горбачова. Згодом ще одного повітряного змія пані Джейн презентувала Комітету радянських жінок, президентом якого була перша жінка-космонавт Валентина Терешкова. Разом зі змієм, до якого кріпилися прапори обох держав, було передано і лист дружби, підписаний майже 300 учасниками заходів із запускання повітряних зміїв з Канади, США, Японії, Великобританії... Саме тоді виникла ідея організувати ледь не найбільший фестиваль на світовому рівні «Одне небо — один світ» (One sky — one world).
Україна, зокрема Херсон, щороку бере участь у цій акції, у 1993 році нашу країну навіть нагородили сертифікатом цієї організації. Активним учасником з перших днів проведення такого заходу є дитяча громадська організація «Асоціація повітряних зміїв». У цьому році міжнародний фестиваль паперових зміїв та повітряних куль був присвячений 47-й річниці запуску першого штучного супутника Землі. Понад сотню моделей представили команди-учасниці шкіл, гуртків з Херсонської та Миколаївської областей. А що вже буде на відкритих змаганнях учнівської молоді з паперових куль космічної тематики 27-28 листопада, можна лише уявляти. Організатори радо запрошують гостей-любителів «зміїв» з усієї України. Головне — встигнути подати заявки на участь у змаганнях до 15 листопада.
До речі, в ході змагань організатори та судді відбиратимуть оригінальні моделі для участі їхніх авторів у європейських та міжнародних змаганнях, зокрема у Всесвітній виставці науково-технічного дозвілля молоді, яка пройде в липні 2005 року в Чилі. Хоча за які кошти відправити юних українців на цю виставку, думають уже зараз. Як розповів Олексій Звєрик, голова Асоціації любителів повітряних зміїв, з представленням української делегації на подібного роду виставках та змаганнях виникають великі проблеми. У Братиславу у 2002 році на Всесвітню виставку науково-технічного дозвілля молоді «ESE — 2002» наші поїхали за свої кошти, і шестеро учасників повернулися з нагородами. З виділених на цю поїздку бюджетних грошей у Херсоні вимагали 10 відсотків до місцевого бюджету, але їм відмовили — і гроші повернулися в Київ.
Наступного року на поїздку на змагання у Москву «ESЕ — 2003» Міністерство у справах сім'ї, дітей та молоді виділило 10 відсотків від кошторису, а потім із них забрало 10 відсотків на свої потреби. У 2004 році на змаганнях у Дрездені українців не було: хоч і були подані проекти, грошей не виділили зовсім. Наразі Асоціація звертається з персональними листами до кандидатів у президенти України підтримати наших молодих любителів «зміїв», посприяти представленню найкращих на Всесвітній виставці науково-технічного дозвілля молоді та на акції, присвяченій 60-річчю Дня Перемоги 9 травня 2005 року, де планують підняти в небо 60 повітряних зміїв з орденами Великої Вітчизняної війни. А хто ж іще в ці дні має бути найщедрішим і найблагороднішим?!
Ірина Довгаль
"Україна молода"