Подорож афішею
01.05.2006
Власне кажучи, що потрібно провінційному глядачу? Мати можливість подивитися гарні спектаклі, порівнювати їх і обговорювати. Хтось не пропускає жодної прем'єри херсонського театру, регулярно ходить на антрепризні постановки і купує квитки на гастрольні спектаклі, хтось просто, потрапляючи в інше місто, а тим більше, у столицю, неодмінно постарається подивитися відомий спектакль. Але найзаповзятіші любителі театру з радістю зустрічають «Мельпомену Таврії», адже в дні фестивалю ми, не виїжджаючи з міста, можемо подивитися на всіх і вся, і навіть побачити на Суворівській (і не тільки) відомих артистів - головне, їх вчасно упізнати.
Театр запрошує на свято фестивалю і вирує вулицями Херсона. Цілий тиждень - з 12 по 18 червня - наше місто у черговий раз перетворюється в театральну столицю. І запасіться силами: цього року буде багато учасників - репертуарна афіша VIII Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» представляє 17 вистав і безліч інших театральних заходів, концертів, зустрічей і знайомств. Організатори обіцяють, що кожен спектакль буде маленьким шедевром. «Мельпомена 2006» готує нам багато цікавого. Отже, вирушаємо у подорож за фестивальною афішею. Традиційно конкурсні та позаконкурсні вистави можна подивитися у двох залах - у драматичному та ляльковому театрах. Найважче буде визначитися - кому віддати перевагу.
12 червня
Після офіційного відкриття фестивалю на сцені драматичного театру можна залишитися на першу виставу. Як і минулого року, відкриває фестиваль чудовий колектив, який вже багато років підкорює і Україну, і весь світ - Криворізький театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху». Жодного слова ми не почуємо у пластичній драмі «Безсоння» - ми побачимо і відчуємо дві долі - Катерини та Яреми, - об’єднані віковими стражданнями українського народу. Так, твори Тараса Шевченка «Катерина» та «Гайдамаки» перекладені на мову танцю, мову граціозного руху тіла. Захват від вистави гарантовано.
А ввечері на сцені драмтеатру вас чекає масова колоритна вистава «Boaconstriktor» за Іваном Франко, яку презентує Коломийський обласний український драматичний театр. Хроніки Галицького бізнесу XIX сторіччя ще цікавіше переглянути сьогодні, з висоти часу, і у героях більш ніж сторічної давнини впізнавати наших сучасників. Тож справжня класика залишається актуальною і через століття. А чи змінилися ми самі за цей час? Чудова вистава - гарний привід познайомитися з театром, який вперше бере участь у фестивалі.
У той самий час у ляльковому театрі господарюватиме Дніпропетровський український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка. Вірніше, лише одна актриса вестиме діалог із залом у неймовірній моновиставі за Іваном Нечуй-Левицьким «Кайдашева сім'я». До речі, і сама вистава, і єдина її виконавиця в Україні дуже відомі. Цікаво, чи буде що порівнювати з однойменною виставою херсонського драматичного, яка вже більше 10 років не полишає сцени і останнім часом тільки набуває популярності?
13 червня
Ввечері на сцені драмтеатру - позаконкурсний показ вистави Тернопільського академічного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка «Патетична соната» за твором нашого земляка Миколи Куліша. Це одна з найкращих постановок театру, і ті, хто кілька років тому зміг побачити на «Мельпомені Таврії» їхню «Маклену Грасу», був у захваті. Київська майстерня театрального мистецтва «Сузір'я» добре знайома херсонському глядачеві, більш того, три роки тому на «Мельпомені Таврії» акторка Ірина Калашнікова одержала премію за кращу жіночу роль. На жаль, в цьому році ми не побачимо цю чудову актрису - Ірина зайнята на зйомках серіалу. Але на сцені лялькового театру нас чекає зустріч з коханням - коханням Сергія Єсеніна й Айседори Дункан у виставі «Мне тесно в имени своем».
14 червня
Переглянути сучасну притчу про любов та смерть «Пел соловей, сирень цвела...», яку презентуватиме Новомосковський драматичний театр, буде цікаво цінителям ретро. Вистава про війну, яка зводить мрії і надії в одну мить - мить першого й останнього в житті бою. Але це не традиційне урапатріотичне дійство задля галочки, а погляд нинішнього покоління на події 60-річної давнини. Мабуть, саме так і варто визначати наше ставлення до минулого. Вистава насичена мелодіями 30-40 років, передається дух і атмосфера передвоєнного часу.
Уперше приїжджає на «Мельпомену» Київський театр пластичної драматургії на Печерську, хоча з деякими акторами херсонці вже знайомі - у «Білій вороні» більшість виконавців була узята Бенюком і Хостікоєвим саме з цього театру. Пластична вистава-фантазія «Прощавай, Моцарте, або Сни Сальєрі» - про зіткнення двох поглядів на мистецтво. Сальєрі сповідує мистецтво заради користі. Моцарт творить заради самого мистецтва... Хто переміг? Добре знайомі нам пушкінські «Маленькі трагедії» в пластичному вираженні розгортатимуться на сцені лялькового театру. Цікаво буде порівняти з херсонським спектаклем.
15 червня
Вдень Херсонський обласний академічний драматичний театр імені Миколи Куліша нарешті покаже авторитетному журі свою «Фіалку Монмартра», що торік зняли з конкурсного показу через хворобу виконавиці головної ролі. За цей час відбулися деякі зміни, помінялися виконавці, а найголовніше - героїня, Віолета у виконанні Лариси Шиманової стала справжньою та непосидючою. Нехай наша фіалка розцвітає! Підтримаємо своїх акторів! Постійний учасник фестивалю Миколаївський український академічний театр драми і музичної комедії у черговий раз має намір потрясти глядача.
Але якщо раніш він дивував величезними музичними полотнами - опера, оперета, балет, - то цього року, навпроти, мінімалізмом. Миколаївці привезуть спільний українсько-американський проект театру та Atadvertising, Inc. N.Y., USA під назвою «GSP» за п'єсою колишнього киянина, а нині американця Ігоря Афанасьєва (дивилися «Варшавську мелодію 2» з Адою Роговцевою? - це його ідея) у постановці київського режисера Ігоря Славинського з «Сузір'я». Поліцейський доганяє автомобіліста. Ввечері на сцені лялькового театру ми побачимо лише трьох артистів. Цікаво, і як вони проведуть великі гонки на маленькому просторі? (До речі, наш театр теж замахнувся на одну з афанасьєвських п'єс - побачимо, напевно, восени). А сцена драматичного театру вітатиме Республіканський театр білоруської драматургії з виставою «Одвічна пісня» за Янкою Купалою.
Що чекати від північних братів? Фолькрок-оперу - не менше! Дідівські танці переплітаються тут із сучасною хореографією, гіркуватий гумор - з надривом. І навіть з'являються на сцені персонажі, не передбачені Купалою, а історія виводить нас у сьогоднішній день... На «Славянських театральних зустрічах» у Гомелі 2003 року вистава була визнана кращою виставою фестивалю.
Пізно ввечері в фойє драмтеатру вируватимуть пристрасті у моновиставі Запорізького муніципально-го театру «VIE». Театр живе у стані експерименту, а ця постановка, що мала великий розголос в Україні, була рекомендована журі - вона вже одержала багато нагород на різних фестивалях (виконавиця головної ролі Світлана Лебедева на фестивалі «Січеславна» у Дніпропетровську отримала диплом «Краща жіноча роль»). Це сповідь актриси кабаре в просторі «Vaya con Dios», протягом години ми відчуватимемо приховані струпи жіночої психології, що з безжалісною оголеністю вириваються в русі, голосі, співі і, мабуть, зможемо зрозуміти, чому вистава має таку дивну назву - «Кабаре «Бухенвальд».
16 червня
Виставу «Ніч під Івана Купала» за Михайлом Старицьким із співами та музикою на сцені драматичного театру вдень презентуватиме Ніжинський драматичний театр імені Коцюбинського. Перлина української класичної драматургії і сьогодні залишається актуальною. Адже питання, чи можна побудувати своє щастя на нещасті іншого, чи за все в житті, рано чи пізно, доводиться платити, з часом не зникає.
А ввечері ми перенесемося у часи, які багато хто добре пам'ятає. Романс-хол Володимира Засухіна, відомого виконавця романсів, народного артиста України, презентує виставу «Иноходец» за творами Володимира Висоцького та Марини Владі. Тут сповідаються усі: і Він - кожним рядком своїх гранично пристрасних віршів; і Вона, що пізнала багато радості і болю у своїй божевільній пізній любові, що випробувала разом з ним стільки захвату і розчарування; і ті, хто «не пущали»; і всі ми, що дожили до рубежу тисячоріччя. Режисер спектаклю добре знайомий херсонцям - це Володимир Бегма, який кілька років працював у нашому театрі і для багатьох акторів залишився улюбленим режисером.
17 червня
Торік ми познайомилися з Кишинівським муніципальним театром-студіею «З вулиці Роз» - їхній неоднозначний спектакль «Падам, падам...» дуже контрастував з баченням творчості Едіт Піаф херсонським театром. Цього ж року на сцені драмтеатру нас очікує «ТРОЙКАСЕМЕРКАТуЗ» за пушкінською «Піковою дамою», і можна передбачити, що вистава буде дуже несподіваною. Але саме за неї театр одержав два місцевих молдавських «Оскари» - за кращий спектакль і кращу чоловічу роль. А на сцені лялькового театру вітатимемо торічних гостей - Московський державний театр на Перовский. Будемо сподіватися, що вистава «Не залишай мене» вразить херсонського глядача.
18 червня
Обіцяє просто потрясти «монументальністю» одна з перлин фестивалю - вистава «У джазі тільки дівчата». Історія, яка стала легендою світового кінематографу і ввійшла в двадцятку кращих фільмів минулого століття, вперше поставлена в Україні на сцені Донецького академічного українського музично-драматичного театру. У цьому величезному проекті зайнято більш 100 чоловік, декорація монтується 5 годин, тривалість постановки - більше 3,5 годин. Організатори «Мельпомени», подивившись цей сценічний варіант легендарного фільму, були просто вражені - особливо виконанням головних чоловічих ролей. А шанувальники таланта колишніх херсонських артистів Олени Хохлаткіної та Віктора Жданова знову побачать їх на сцені саме в цьому спектаклі - зверніть увагу на Крихітку Сью і мільйонера Остуда Філдінга III!
Херсонський театр ляльок мріє вразити дорослих глядачів виставою «Конрабасист» за п'єсою Патріка Зюскінда. Музикант, який обвинувачує в буденності, сірості та нікчемності свого життя будь-кого, крім себе, та прирікає себе на безглуздий рух по колу...
На жаль, не склалося приїхати ані жодному з шести польських театрів, ані угорському театрові на чолі з Беле Мере, ані театру з Риги. Але засмучуватися не варто. На тиждень фестивалю заплановано стільки, що вистачить вражень на цілий рік - до наступної «Мельпомени Таврії»!
Стежте за афішею фестивалю, щоб не пропустити найцікавішого!
Журнал «Новый фаворит».- май 2006