Приїхали до музею, а знайшли руїни...
У селі Кринках, що у Цюрулинському районі, руйнується садиба-музей Остапа Вишні. У 50-х роках минулого століття знаменитий гуморист їздив сюди на полювання та риболовлю, увічнивши дніпровські плавні знаменитою фразою: «Хто куди, а я в Кринки».
Після його смерті, за ініціативи колишнього директора сільської школи Федора Білоуса, скромну мазанку під очеретяним дахом на турбазі імені Остапа Вишні перетворили на музей.
Обстановка зберігалася у ній така, як і за життя письменника. І до сьогодні сюди постійно навідуються шанувальники його творчості - особливо багато школярів з сусідніх районів. Але зараз споглядання музею може викликати у них тільки шок. Адже очеретяний дах згнив, дощова вода вільно ллється в єдину житлову кімнату. Від цього прогнили дошки підлоги, ходити якою тепер просто небезпечно. Аби врятувати меблі та експонати, їх вивезли до Цюрупинської філії Херсонського краєзнавчого музею.
Директор турбази Михайло Крижановський говорить, що держава коштів на утримання музею ніколи не виділяла, а його заклад їх зараз не має - грошей, зароблених протягом двох останніх сезонів, ледве вистачило на відновлення причальної «стінки».
Один з ініціаторів заснування садиби-музею, педагог-пенсіонер з Кринок Федір Білоус згадує: про загрозу руйнування будинку Остапа Вишні писав і в Секретаріат Президента, і до керівництва Національної спілки письменників України. Проте реакції немає.
Голова обласної організації Національної спілки письменників України Василь Загороднюк коментує: «Ще три роки тому зверталися з приводу руйнування музею до регіональної інспекції з охорони пам'яток історії та культури. Звідти лист переадресували до ради села Козачі Лагері, якій підпорядковуються Кринки. Сільрада відповіла: «Грошей в бюджеті немає, та й взагалі садиба-музей розташована на території приватної власності, і власник розпоряджається нею на власний розсуд».
Словом, за такого ставлення до справді народного музею ще за рік-другий він перетвориться на купу сміття. Зате на автомагістралі Цюрупинськ-Армянськ досі гордо височіє дороговказ, на якому не тільки українською, а й англійською вказується, як проїхати до музею. Нині на ньому правильніше буде писати «до руїн музею».
Євген Руденко,
студент Інституту філолога та журналістики ХДУ
“Новий день”.- №51 (4941).- 16.12.2010.- стр.6