Шапко Іван Григорович
22 червня 1914 року народився в селищі Кузьминка Чишминського району Башкортостана (Росія).
1948 - закінчив Одеське державне художнє училище ім. М.Б. Грекова. Педагоги: Чубін А.Ю., Тенер Г.С.
1967 - член Спілки художників України.
— Скульптура — це характер, — говорить один із засновників Херсонського скульптурного цеху Іван Шапко. Він належить до покоління людей, через життя яких пройшла жорстока війна. Студент Одеського художнього училища в перші дні війни добровольцем пішов на фронт. Захищав Одесу, коли до неї підступали фашисти. Пройшов страхіття полону... І все ж вижив. Закінчив навчання вже після війни. Йому випало разом зі своїм народом заліковувати рани, нанесені війною, і увіковічнити пам'ять тих, хто ціною свого життя переміг ворога в безпощадній боротьбі, розповісти про свого сучасника, якому талановитий скульптор віддав 50 років творчої праці.
На одному подиху створює він скульптури прославленого генерала Дмитра Карбишева, який загинув у ворожому полоні, молодого нашого земляка із села Рубанівки Дмитра Гридасова, який закрив амбразуру ворожого дзота власним тілом. Майстер добивається не лише схожості конкретної особи, — він уміє в кожному образі знайти яскраві особливості, — головне для нього передати внутрішню окриленість, стійкість і відчуття незламності. Скульптор відверто милується духовною силою своїх героїв, розповідаючи про події Вітчизняної історії роботами «Г.Сковорода», « В.Чапаєв», «О. Цюрупа», "М. Фрунзе", «Лейтенант Шмідт», про відомих на Херсонщині лікарів В. Строганова, П. Юрженка, комбайнера М.Брагу, а також про своїх товаришів скульпторів, художників: І.Білокура, М. Писанка, В. Потребенка, Г. Курнакова, К. Московченка, Г.Петрова. Риси героїв його робіт гармонійні і цільні в своєму духовному і душевному бутті.
Протягом творчої діяльності скульптор багато разів повертався до образу Тараса Шевченка. Широке визнання отримала його робота «В неволі», створена у 1964 р. до 150-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка. Великий поет глибоко страждає, але вперто і твердо йде вперед. Він людина сильної волі, в ньому всеперемагаюча віра — Україна здобуде свою свободу. Твір експонувався на виставках в Києві, Москві, був придбаний Міністерством культури України. Скульптор володіє чуттям у виборі матеріалу, вміє відкрити в ньому приховані таємниці і примушує його жити своїм життям. Саме тому такі теплі і звучні роботи майстра.
Джерело: Художники Херсонщини.- Херсон: Надднiпряночка, 2002. - 166 c
Галереї
Скульптура |