Шкуропат Василь Лук`янович
4 лютого 1930 року народився в с.Миколаївка Ново-Московського району Дніпропетровської області.
1954 - закінчив Дніпропетровське художнє училище. Педагоги: Бєляєва Є.В., Ситник А. В.
1960 - закінчив Київський художній інститут. Педагог - М. Г. Лисенко.
1970 - член Спілки художників України.
У 60-ті роки у Херсоні яскравою зіркою запалала творчість скульптора Василя Шкуропата. Він розпочав її з активної виставкової роботи. У його портретах «Суднобудівник Женя Мальцев» (1968), «Академік Тарле», «Вадик», «Доярочка», «Портрет художниці Теплової», «Студентка Олена Ботько», «Портрет курда» відобразились кращі риси мистецтва майстра — здатність енергійно виявляти суть характеру і при цьому не втратити відчуття складності, багатогранності людської особистості.
Композиції «Прокляття війнам» (1967), «Мати й син» (1969), «Колискова» (1967), «Юність» (1967), «Весна» (1967) піднімають одвічну тему для мистецтва — любові, материнства, тривоги закоханого. В них майстер зумів знайти свої неповторні інтонації, своє пластичне рішення, що відразу привернуло увагу критики до його творчості. Роботи цього циклу репродукувались у багатьох республіканських виданнях як зразок високого поетичного відчуття і одухотвореності.
Скульптор створює пам'ятники-монументи керівникам херсонського партизанського загону О.Ю.Гирському та О.К. Ладичуку у селі Мала Андронівка, монумент Слави у Чорнобаївці (арх. М.Костюченко). Пам'ятник М.Суботі (арх. Ю. Тарасов) встановлений у Херсоні 1978 р. Але є пам'ятник, який особливо дорогий херсонцям. На високому пагорбі острова Тягиня, на місці перемоги козаків над турками у 1492 р., височить знак — скульптура. Крилатий Михайло — Архангел ніби спустився з небес, щоб сповістити про радість перемоги і благословити козацьке військо на ратні подвиги. Ця подія, яка відійшла у далеке минуле, але живе в пам'яті народній, викликала духовну потребу нинішнього покоління увічнити подвиг мужності. І з цим блискуче впорався скульптор. Скульптура, яка увібрала в себе дух свободи, традиції національного романтизму, показала невичерпні можливості майстра. Встановлена в серпні 1992 року, вона стала центром Всеукраїнських урочистостей, присвячених 500-річчю українського козацтва, місцем проведення різних фестивалів та свят.
Джерело: Художники Херсонщини.- Херсон: Надднiпряночка, 2002. - 166 c
Галереї
Скульптура |
Андрій