Шнайдер-Сенюк Марія Несторівна
9 червня 1936 року народилась в с.Коблин Млинівського району Ровенської області.
1956 - закінчила Львівське училище прикладного і декоративного мистецтва. Педагоги: Цюнь В., Сукачова Н., Черкасов В., Звіринський К.
1971 - член Спілки художників України.
1992 - звання Залужений художник України.
2001 - дипломант Міністерства культури і мистецтв України та Національної Спілки художників України.
Середнього зросту, тендітна Марія Шнайдер-Сенюк багато звалила на свої плечі. Крізь її життя пройшли віра і сумніви, добро і зло, надія і гіркота втрат. І все ж перемога залишилась за світлом, добром і вірою. І обличчя її, і душа її, просвітлені Богом, осяяні яскравим талантом і працелюбністю, притягують до себе людей. Вона змогла в своїх роботах піднятися над буденністю життя і нас, глядачів, завести в інший світ. Душевна причетність до культурних традицій, міцна художня підготовка, дух національної свободи, що все чіткіше чувся на Україні в 60-ті роки і все гостріше примушував замислюватися над долею батьківщини, багато в чому визначив теми її робіт.
Моральна тема все чіткіше розвивається в її роботах, овіяних чеканням змін, радістю буття і материнства. Прекрасно знаючи можливості килимоткацтва, використовуючи традиційні засоби виразності, художниця створює свою барвисту будову сюжетно-тематичного килима, гобелена, унікальні виставочні твори. Декоративна святковість, витончена легкість, поетична основа відрізняють її роботи «Хотіла б я піснею стати» (присвячена Лесі Українці), «Маруся Чурай», «Г. Сковорода», «Неначе писанка село», «Гармонія», «І в полі кожна стеблинка», «Тиша Дніпрових заплав», «Сіяч», «Син Землі», «Альтернатива», «Увійдіть до храму», диптих «Тиха музика», «Козацький марш», «Купальські ночі», «Крізь тисячоліття».
Природний інтерес до інших матеріалів, властивий багатьом талановитим майстрам, привів художницю до живопису. Експонована в 1992 її персональна виставка виявила ще одну грань її самобутнього таланту — яскраву мальовничість полотен і уміння тонко передати стан природи і радість життя. Це пейзажі і натюрморти з квітів на лоні природи, тематичні картини «Незабутні 30-ті», «Косарі», «За столом».
З часу показу на виставці її роботи знайшли своє самостійне життя в музеях країни, зокрема в постійній експозиції Київського Державного музею Українського народно - декоративного мистецтва, за кордоном в Канаді, місті П'ємонті. В музеї Т.Шевченка експонується гобелен «Г.Сковорода». Її роботи прикрасили інтер'єри багатьох громадських будинків, як-от: кафе «Перлина степу» в Києві, Палац одружень, обласної бібліотеки ім. О. Гончара, літературного музею Б.Лавреньова в Херсоні та інших місць. Роботи М. Шнайдер-Сенюк висунули її на чільне місце серед провідних художників декоративного текстилю України, продовжили і поглибили формування національної школи килимарства та гобелена.
Джерело: Художники Херсонщини.- Херсон: Надднiпряночка, 2002. - 166 c
Галереї
Гобелени |
Статті
15.11.2012 Код національної ідентичності. Нотатки з виставки27.01.2011 «Слова, як фарби на палітрі…»
20.01.2009 Земля на ймення Марія
30.12.2008 Образ рідної землі
14.07.2001 Персональна виставка заслуженого художника України Марії Шнайдер-Сенюк