on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Організації > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Архіви Таврії > Спокійно, все за планом!

Спокійно, все за планом!

На перший погляд, здається, який там слід в історії може залишити звичайна, так би мовити, «маленька» людина? Це про перших осіб держави пишуть книги, на їх честь будують пам’ятники, їх іменами називають вулиці та площі. Та для пересічного громадянина, як виявляється, теж є можливість «засвітитися» перед наступними поколіннями. Ось, наприклад, укладачі рукописних карт та планів - їх роботи сьогодні не лише дбайливо зберігають у фондах держархіву області, але й ретельно вивчають. Адже вони цінні не лише для істориків та краєзнаців, але й для мистецтвознавців. Саме тому такий інтерес викликала у науковців, студентів та навіть старшколасників презентація нового видання - «Карти і плани у фондах державного архіву Херсонської області», що наприкінці вересня пройшла в обласному центрі.

«Усього в фондах державного архіву області нараховується більше 10 тисяч карт і планів. Сьогодні ми презентуємо вже друге видання - «Карти і плани у фондах державного архіву Херсонської області». А першим була «Колекція карт і планів», видана у 2006 році і на сьогодні це вже бестселлер. За ту роботу отримав премію імені Василя Веретеннікова - найпрестижнішу премію серед архівістів - укладач Олександр Шинкаренко», - розповів під час презентації Віктор Боровик, директор ДАХО. «Наш архів може пишатися своїм зібранням картографічних документів дорадянського періоду. Найдавніші з них датовані 1770 роками», - розповіла під час презентації Юлія Коник, кандидат історичних наук, заступник начальника відділу ДАХО.

У покажчику нового видання вміщено анотації 1000 примірників картографічних документів періоду 1773-1920 рр., що зберігаються в фондах держархіву. Вони дозволяють простежити основні етапи в земельній політиці Російської імперії на півдні України: первинну роздачу земель, формування системи земельних дач (землеволодінь) різної форми власності, проведення генерального і спеціального межувань, наділення селян землею після Селянської реформи 1861 року, запровадження нового порядку селянського землекористування в рамках Столипінської аграрної реформи початку ХХ ст.

Географічно документи у тій чи іншій мірі охоплюють території сучасних Дніпропетровської, Кіровоградської, Миколаївської Одеської, Херсонської областей України, а також Придністров’я у складі Молдови. Є окремі картографічні документи інших територій європейської частини Російської імперії.  «Основну частину нашого зібрання складають спеціальні плани - плани окремих земельних дач (землеволодіння). У виданні анотовані плани земельних дач міст, пустищ казенних та поміщицьких сіл, іноземних колоній, церков. Такі засвідчені плани разом з межовими книгами були юридичними документами і доводили право власника на цю землю аж до повалення монархічного ладу», - розповіла Юлія Коник.

Зокрема, під час презентації був представлений план села Шведська Колонія (нині село Зміївка). «Це перший план Шведської Колонії, складений він того ж року, коли шведи з острова Даго переселилися на береги Дніпра у Херсонський повіт - у 1781 році. Це один з наших найдавніших картографічних документів», - розповіла Ю.Коник. Продемонстрували під час презентації і план знаменитого Чорного лісу, який відіграв значну роль в національній історії України. «Нині цей лісовий масив входить до складу Кіровоградської області - від нього вже мало що залишилося, але це одне з рідкісних зображень, величезні простори, невивчені. Ви вже бачите, наскільки різноманітною була робота землеміра - фортеці, ліси, церкви - треба було бути дуже широким спеціалістом», - захоплюється роботою архівіст Юлія Коник.

Однак, рукописні карти і плани є цінними не лише для науки. При їх оформленні укладачі мали простір для власної фантазії - текстові елементи плану, наприклад, прикрашали так званими «картушами» (стрічками). На одному з планів видно зображення чоловічої голови, на іншому - зображена монархічна корона і рослинний орнамент. А ще з’являються кольори. «Може, ви бачили старовинні атласи подарункові для імператорів, то там - царі, давньогрецькі боги. У нас було простіше, але люди теж прагнули краси, і інколи травляються зображення пірамід, кипарисів, півників. Простіше, але теж дуже гарно», - ділиться Юлія Коник.

Роздобути канцелярські товари для виготовлення карт і планів в ті часи було справою доволі непростою. Цивільні межові установи хоч і належали державі, але завжди потерпали від нестачі коштів. А такі товари, як папір і фарба, коштували недешево. «Найдорожчим був так званий слоновий александрійський папір, який використовували для складання атласів і карт для віп-персон. Він купувався поштучно і в Херсоні його взагалі не можна було дістати, замовляли такий папір у більш наближених до столиці містах.

А для абрисів (абрис - це чорнова замальовка місцевості з геодезичними позначками і текстами-примітками землеміра) могли брати дешевий цупкий - «торбинковий» - папір», - розповіла Юлія Коник.  Велике значення мала якість фарб. В арсеналі тогочасних укладачів було чимало фарб природного походження - рослинного і тваринного. На папері вони і сьогодні виглядають яскраво і свіжо. Чорні і сіри відтінки досягались розведенням туші. «Туш також була не місцева. А виписувалася з Китаю або з Англії. Зазвичай використовувалися більш бліді відтінки, щоб не відволікати від самого змісту», - розповідає Ю.Коник.

У місцевих купців не зажди можна було знайти потрібні товари, та ще й якісні, тому папір замовляли на фабриці поблизу Санкт-Петербургу, ящики з фарбами - в Москві, Харкові, Одесі. «Ящик з фарбами коштував більш як місячна зарплатня міського канцеляриста. Так що витрачати треба було дуже обережно і звітувати за кожний клаптик паперу і пензлик. Власне процес виготовлення картографічних зображень також був не з легких. Для цього відводився зимовий час, коли не можна було займатися польовими землемірними роботами, а людина сиділа в креслярні. Як правило, це було приміщення, непотрібне для інших державних установ. У нас креслярня одного часу знаходилася в будинку Суворова.

Тобто, ми зберігаємо зараз документи, складені часто при свічках, у погано опалювальних приміщеннях, часто без столів потрібного розміру. Це я підводжу вас до того, що якщо вам до рук потрапить старовинний план, поставтеся до нього з усією повагою та обережністю. Тому що це - наслідок значної праці, великих знань», - каже Юлія Коник. До речі, як зазначив заступник директора ДАХО Віктор Лебідь, саме херсонські архівісти стали в Україні першопрохідцями в опрацюванні колекції карт і планів. Щодо майбутнього, то, як повідомила під час презентації заввідділом краєзнавчих документів обласної універсальної наукової бібліотеки імені Гончара Оксана Токовило, бібліотека спільно з архівом готує видання з історії заселення Херсонщини - воно заплановане на кінець року. 

Лариса Жарких
"Херсон Маркет плюс".- №40 (350).- 04-11.10.2012.- стр.3,4

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.