Коли в серпні нинішнього року група херсонських чиновників, очолювана губернатором Борисом Сіленковим, прогулянковим кроком пройшла 10 кілометрів по Олешківських пісках - найбільшої пустелі Європи, про це розтрубили всі ЗМІ. А ось 50 - кілометровий крос-похід тими ж пісками, який наприкінці жовтня вчинили юні херсонські туристи, залишився непоміченим. «Гривна» вирішила виправити цю несправедливість.
Крос-похід - обласні змагання гуртківців позашкільних навчальних закладів - проходять вже другий рік поспіль, - пояснює методист обласного Центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді (в побуті - станція юних туристів) Юлія Мричко. - Що таке крос-похід? Це моделювання екстремальної ситуації шляхом обмеження часу, змагального елементу і технічної складності пропонованих етапів. Друга назва крос-походу - «Перевірка на місцевості» - прекрасно відображає суть цього заходу. У змаганнях перемагає той, хто припуститься найменшої кількості технічних помилок і краще підготовлений...
Стартував крос-похід біля залізничної станції Раденське. Десять команд, кожна з яких налічувала 8 учасників (6 школярів і двоє дорослих), отримали контрольну картку, пакет карт (навіть з аерофотозніманням) і легенду (детальний опис походу). Після цього кожна з команд самостійно обрала тактику руху до контрольних пунктів (КП). Дистанція складалася з безлічі складних етапів, які включали елементи пішохідного та гірського туризму, а також спортивного орієнтування. Членам команди належало не тільки нести на собі спорядження, запас їжі і води, але і виконати всілякі спецелементи, які організатори напередодні змагань «розкопали» в Інтернеті.
Звичайно, крос-походу передували тривалі і напружені тренування. Але, погодьтеся, тренування і змагання в екстремальних умовах на незнайомій місцевості - зовсім різні речі! У піщаних барханах навіть досвідченим мандрівникам орієнтуватися складно. Та й суддівство було дуже серйозним (як пояснили потім організатори, «все було по -дорослому»). Всі етапи контролювали за допомогою сучасної техніки.
Крізь які тільки випробування не довелося пройти хлопцям і дівчатам! Вони виконували підйом, траверс і спуск зі схилу, влаштовували навісну переправу через водну перешкоду, встановлювали палатки, виготовляли носилки і транспортували «потерпілих», розпалювали багаття, в'язали вузли, демонстрували навички орієнтування на місцевості та багато іншого.
У результаті напруженої боротьби перемогу здобула команда Центру дитячої творчості Каховки (тренер Ігор Максименко). Друге місце - у команди обласного Центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді (тренер Олег Юрін), а третє - у команди Новокаховського центру спорту, туризму та екскурсій (тренер Галина Перехресна). Але інші учасники крос-походу не засмутилися: новачки набили свої «шишки», отримали прекрасний досвід, поринули в насичену атмосферу похідного життя. Тренери мали можливість порівняти своїх вихованців з їх суперниками, зробити відповідні висновки.
- Своїми змаганнями ми серйозно розполохали місцевих жителів, які збирають гриби в березових колках пустелі, - посміхається завідувач туристичним відділом обласного Центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді Оксана Маккавєєва. - Уявіть, грибники вийшли на своє улюблене «тихе полювання», і тут раптом через бархани з ревом з'являються всюдиходи, а незабаром після них - невідомо звідки взялися групи туристів... Питаєте, звідки взялися всюдиходи? Це наші друзі з Федерації спортивного туризму Херсонської області постаралися, виступивши спонсорами крос-походу. Вони не тільки надали в наше розпорядження свій транспорт, спорядження, інвентар для КП, а й допомогли розробити маршрут, вибрати місця для ночівель. Президент федерації Андрій Кориновський став головним суддею наших змагань. Для багатьох завзятих туристів захоплення туризмом почалося ще в дитинстві і залишилося на все життя. Тому вони прекрасно розуміють значення подібних змагань і мріють, щоб шанувальників подорожей і походів ставало якомога більше. Ми дуже вдячні їм за підтримку.
Софія Серебрякова
«Гривна».- №45 (774).- 05-12.11.2009.- стор.21