on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...
> Теми > Візуальне мистецтво > Художнє мистецтво Таврії > Цих відомих художників вже немає серед нас, але їх безсмертні твори залишилися з нами

 

Цих відомих художників вже немає серед нас, але їх безсмертні твори залишилися з нами

За ініціативи Херсонської обласної організації Національної спілки художників України, у виставковому залі на площі Свободи відкрилася виставка творів відомих херсонських художників, які пішли у вічність, залишивши нам, живим, свої безсмертні твори.

Це Іван Білокур, Олександр Бережний, Іван Ботько, Рюрик Браїлов, Владлен Ваганов, Даніїл Дзевановський, Дмитро Катинін, Фелікс Кідер, Георгій Курнаков, Валерій Машницький, Іван Мердак, Костянтин Московченко, Микола Писанко, Анатолій Платонов, Костянтин Прохоров, Віктор Трапенок, Владислав Хорошайло, Іван Шапко, Лазар Штирмер.
Напередодні Дня художника, 8 жовтня цього року, цей траурний список поповнився ще одним прізвищем: у розквіті сил помер Ігор Платонов, син народного художника України Анатолія Платонова.

На виставці представлені понад 80 робіт цих майстрів: картини, гравюри, етюди, скульптури, надані власниками приватних колекцій, друзями та рідними померлих. Зрозуміло, що це лише мала частина з тієї кількості шедеврів, створених ними, і куратору проекту, В'ячеславу Машницькому, довелось докласти чимало зусиль, щоб зібрати якнайбільше експонатів.
На виставці представлено кілька робіт неперевершеного майстра пейзажного живопису, народного художника України Анатолія Платонова. Пейзаж і натюрморт - жанри, в яких найбільш повно розкрився талант цього живописця. Особливо вирізняється його відома робота «Маки» (1980).

Протягом шістдесяти років заслужений діяч мистецтв України Георгій Курнаков розкривав у своїх творах зміст і красу природи Херсонщини. На його картинах зображені сільські вулички, дворики, околиці Херсона, невеликі пристані в поєднанні з могутнім Дніпром і безкрайніми таврійськими степами. Крім пейзажів, у митця безліч натюрмортів. Його улюблена тема - квіти.
Яскраві та глибоко ліричні твори Костянтина Московченка «У саду» (1999), «Натюрморт» та «Пейзаж» представила його дружина Венера Такаєва, заслужений художник України. Особливе місце в творчій спадщині митця займають полотна, на яких зображені оголені жінки. Автор захоплювався їхньою красою, пластикою і кольоровою гамою. Тому одна з таких картин теж представлена на виставці.

Дмитру Катиніну, як безпосередньому учаснику Великої Вітчизняної війни, була особливо близька тема боротьби за визволення від фашистів рідної землі. Багатьом пам'ятна його серія офортів: «Розвідники», «Подвиг», «Солдати».
Спадщину великого духовного змісту залишив художник Іван Ботько. У роки Великої Вітчизняної війни, йдучи фронтовими дорогами, він робив натурні замальовки, портрети воїнів-однополчан. Але батальні роботи не завадили йому стати і великим майстром пейзажу. На виставці він представлений пейзажами «На річці Кошовій» і «Вечоріє».

Буденне життя Херсонщини, її земля, природа, люди, історія втілені в пейзажах і натюрмортах Данила Дзевановського. У його роботах відвідувачі бачать до болю знайомі місця: Тягинку, Дар'ївку, Токарівку, Нову Каховку, Херсон. Автор любив свій край, і ця любов пронизує його картини «Левада», «Вечір. Циганська слобода», «Квіти білі», виставлені для огляду.
Станковий графік Рюрик Браїлов ілюстрував твори українських класиків. Його пам'ятають по оформленню роману І. Пільчука «Сковорода» та серп робіт, присвячених Лесі Українці. Автор дуже легко вмів проникати в образи минулого, роблячи їх сучасними та достовірними.

Пейзажна тематика картин Віктора Трапенка забарвлена ліричною інтонацією. Його картини «Простір. Село Кринки» (1996), «Сонячно» (1999), «Летять гусі» (1996) зворушують своєю простотою і виразністю почуттів. Він дуже любив село Кринки, яке було невичерпним джерелом його натхнення. У роботах «Кошик з овочами» (2001) та «Натюрморт» (2008) художник залишився вірним реалістичним традиціям російської та української художньої школи. Саме це робить його картини неповторно індивідуальними і високо професійними.

Особливу нішу серед херсонських художників займає трагічно загиблий Олександр Бережний, який був беззавітно закоханий у Херсон, тонко відчував його неповторну красу, чарівність старовинних вулиць та будівель. Більшу частину своєї творчості він присвятив міському пейзажу. А точніше - старому, дореволюційному Херсону. Понад триста картин присвячені цій темі. Пристрасний мандрівник-альпініст, він встиг побувати у Карпатах, на Кавказі і Тянь-Шані. У 1982 році художник знаходився у базовому таборі на Евересті (Гімалаї). На знаменитому вітрильнику «Товариш» брав участь у морських регатах у Атлантичному океані. Це дозволило йому створити твори, які успішно демонструвалися на персональних виставках у Москві та Києві. А зараз відвідувачі мають можливість ознайомитися з його картинами «Ранок в морі», «Острів Монте-Крісто» і «Лісова поляна».

Заслужений художник України Валерій Машницький прославився серією портретів людей, якими пишалась Херсонщина. Серед них повний кавалер ордена Слави Павло Дубинда, Двічі Герой Соціалістичної Праці, Герой України Дмитро Моторний та інші. Багато уваги художник приділяв темі козацтва. Відомі його твори «Гетьман Сагайдачний», «Абордажний бій з турками біля острова Тягинь». На виставці демонструється його картина «Тоня» («Портрет дружини художника»).
Великий інтерес представляють картини живописця Владлена Ваганова: «Херсон. На набережній» (1987), «Тепла осінь» (1995) і «Дуб Короленка» (1956). Характерною рисою таланту художника є прагнення до композиційного втілення задуму і реального відтворення натури.

Натюрморти і пейзажі Лазаря Штирмера пронизані не тільки любов'ю до натури, а й умінням розкривати в своїх роботах почуття людей, красу їх душі. Від його полотен віє свіжістю та щирістю.
Творчість заслуженого художника України Фелікса Кідера представляють графічні серії. У численних офортах художника, роботах, виконаних вугіллям і в техніці пастелі, ми бачимо різноманітні картини буденного життя старого і нового Херсона. Крім цього, майстра завжди цікавили натюрморти та портрети. Його спадщина, як портретиста, широка і багатопланова. Він часто звертався до образу Скіфської Баби, поетичний символ якої поєднує минуле і майбутнє Таврії.

Нещодавно передчасно пішов з життя Ігор Платонов, представлений на виставці трьома роботами: «Нічний проспект», «Травневі квіти» і «Без назви». Ці картини оригінальні за композицією і різноманітні за кольоровим рішенням. У ліричному стилі авторові вдавалося неможливе - зупинити на полотні прекрасну мить.
Дев'ять робіт на виставці представляють різнопланового художника, графіка і живописця Костянтина Прохорова. Популярність йому принесла серія робіт «200 років Херсону». У них втілився живий зв'язок часів, історія України. Художник блискуче відобразив та відтворив велич людини праці.

Високою професійною культурою вирізняється живописець Микола Писанко, творчість якого базувалася на духовно-романтичній основі українського мистецтва. Всі його невеликі роботи, виставлені на огляд, наповнені оптимістичною енергією та внутрішньою напругою.
Пейзажі та натюрморти Владислава Хорошайла надихають запахами моря, лісу, землі. Дуже цікаві і його графічні роботи. Художник звертався до релігійних сюжетів. Його цікавило і життя російського поета Олександра Пушкіна та його дружини Наталії Гончарової.

Тарасу Шевченку присвятили ряд своїх робіт скульптори Іван Білокур та Іван Шапко. Перший представлений на меморіальній виставці ескізом до пам'ятника Кобзареві в місті Залаегерсег в Угорщині. Другий - бюстом великого поета та кількома іншими скульптурами.
За роботами Івана Мердака можна вивчати історію Київської Русі. Він запам'ятався своїми відомими творами «Нестор-літописець», «Ярослав Мудрий», «Данило Галицький».

Сама виставка викликала чималий інтерес жителів Херсона та гостей міста. Про це свідчать залишені ними записи в книзі відгуків. Ось тільки деякі з них:
«Дуже добре, що здогадалися влаштувати таку меморіальну виставку. Я був знайомий з багатьма художниками, представленими на цій виставці. Спасибі організаторам». Художник О. Журба.

«Сумно і світло. Вже немає на землі цих прекрасних художників, а картини їх продовжують радувати нас. Було б більше радості і добра, якби вони не пішли від нас, а продовжували творити, але ... Спасибі за їх світлу творчість». Кравченко.

«Стоишь и смотришь на картины,
Творец им дал талант и честь.
Не говоришь ты слово «были»,
Ты чувствуешь, что они есть!» Н. Маслов.

«Дуже дякуємо за виставку. Хочеться вклонитися великим талантам. Дякуємо, що були, творили, жили». Подруги Наталя та Надія.

Юрій Анісімов
заслужений журналіст України
«Наддніпрянська правда плюс».- №4 (4).- 11.2013.- стр.14

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.