on-line с 20.02.06

Арт-блог

02.12.2021, 10:49

І перший сніг, і плавний супокій. Цвіте різдвяник — в домі тихе свято. Так мало нам потрібно й так багато – всього в нас є на вуличці вузькій.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Новости региона

08.12.2021, 11:21

Театральний експеримент: «Дванадцять стільців», які пішли з аукціону

07.12.2021, 13:40

У Херсоні відбувся патріотичний фестиваль-конкурс «Княжий вінець України»

07.12.2021, 13:36

Херсон потрапив до номінації "Місто мого серця" у головній туристичній премії країни

> Организации > Музыка > Херсонское музыкальное училище > Творчість, вимир якої - життя

Творчість, вимир якої - життяЩодня тисячі херсонців звично звіряють час з мелодійним боєм курантів головного міського годинника, який увінчує вежу Художнього музею імені Олексія Шовкуненка. Та мало хто знає, що куранти навчив «співати» Юхим Вікторович Валерштейн. Втім, це лиш штрих до змалювання творчого портрету яскравої, багатогранної особистості.

Недавно у Херсонському музичному училищі відбувся ювілейний вечір, присвячений 80-річчю від дня народження самобутнього композитора, одного з корифеїв музичної педагогіки України, засновника і беззмінного керівника класу композиції у Херсонському музичному училищі, людини активної життєвої позиції, яка багато сил і часу віддає розвиткові мистецтва в обласному центрі, в усьому краї.

З майже 100-літньої історії Херсонського музичного училища, заснованого 1908 року, останні 57 нерозривно зв'язані з педагогічною діяльністю Юхима Вікторовича. У його трудовій книжці лиш один запис - «зараховано на посаду викладача», що, безумовно, сприяло створенню основи нинішнього педагогічного колективу і виведенню його до лав провідних мистецьких закладів країни.

Родом Ю.В.Валерштейн з Одеси, з робітничої сім'ї. Закінчив вісім класів загальноосвітньої школи, музичну школу по класу фортепіано, захоплювався технічною творчістю... Проте плани на майбутнє різко обірвалися 22 червня 1941 року. Війна. Сім'я була евакуйована в Ташкент. Підліток мав продовжувати навчання в середній школі, але за покликом серця пішов працювати на військовий завод. Він скоро освоїв токарську справу, а згодом став наладчиком верстатів (недарма ж у шкільні роки захоплювався технікою). Медаллю «За трудову доблесть» нагородила країна юнака у 1945 році.

А відзначився Юхим Валерштейн не лише сумлінною працею, а й старанним навчанням. Наприкінці 41-го, йдучи з чергової заводської зміни мимо будівлі Ташкентського музичного училища, побачив оголошення про набір студентів, і за кілька місяців вступив на композиторське відділення до класу чудового педагога доцента Надєждіна, вихованця професора Московської консерваторії імені П.І.Чайковського Шебаліна.

Довгоочікувана перемога принесла багато радісних подій - мирне життя, успішне закінчення училища, повернення до рідного міста, де продовжив освіту на композиторському факультеті Одеської консерваторії імені А.В.Нежданової, у класі видатного українського композитора Костянтина Федоровича Данькевича, ректора вузу.

Роки навчання у консерваторії стали важливою віхою у формуванні власного композиторського стилю, насиченні цікавим спілкуванням з багатьма яскравими музикантами і педагогами, а також написанням численних творів у різних формах і жанрах. Серед них чимало циклів фортепіанних мініатюр, пісні, соната для фортепіано, фортепіанне тріо, кантата для двох солістів, хору та симфонічного оркестру, а також почата робота над одноактною оперою «Олеся» за повістю Купріна. По закінченні консерваторії молодий спеціаліст отримав призначення у Херсонське музичне училище.

Так у 1950 році для Юхима Валерштейна розпочався яскравий, насичений і багатогранний період життя, який триває і нині. Він успішно поєднує працю викладача з виконанням адміністративних обов'язків заступника директора з навчальної роботи, а згодом - завідуючого теоретичним відділом. Окрім роботи в училищі, Юхим Вікторович керує секцією композиторів-любителів при обласному Будинку народної творчості тощо.

Багатогранну діяльність Юхим Вікторович успішно поєднує з власною творчістю. Музика до п'єси Погодіна «Кремлівські куранти», аранжування багатьох творів різних авторів, пісні на вірші поетів, насамперед херсонських. У 60-70-і роки великою популярністю користувалися його пісні «Синє море», «Наддніпрянські вогні» та інші. У 2003 році спільно з М.І.Братаном Юхим Вікторович створив гімн міста «Величальна Херсонові», який з великим успіхом виконує у концертах хор Херсонського державного університету.

Однак головну увагу і найбільше сил забирало створення й успішна діяльність упродовж 30 років класу композиції при училищі. Навчити творити музику - мистецтво, що вимагає особливого сплаву власної композиторської майстерності, яскравого педагогічного таланту і безмежного терпіння, любові і поваги до особистості і здібностей учня. Делікатно направляти, допомагати освоювати музичну мову, стилі, форми - це дано не всім педагогам. Тим цінніший внесок Юхима Вікторовича, який створив авторську методику навчання композиції, яка дозволяє створити умови й можливості для розвитку музичних здібностей дитини та успішно готувати її до опанування професією у вищому навчальному закладі. Дієвість цієї методики підтвердили понад 30 випускників класу композиції, які вступили на композиторські факультети музичних вузів України, Росії, Молдови, США.

Ювілейний концерт замислювався як своєрідний концерт випускників класу різних літ, які по завершені навчання у консерваторіях і академіях повернулися до Херсона й успішно працюють у музичних навчальних закладах і творчих колективах, а також гості зі столиці. Зі своїми творами виступили: Юрій Керпатенко - головний диригент оркестру академічного театру Імені Миколи Куліша (з оркестром), Ірина Бурбас -викладач Херсонського державного університету, Ігор Полевиков - директор та Тетяна Вожиренко, Марина Савельева - викладачі дитячої музичної школи №3, Вероніка Алексєєнко - викладач музичного училища, Віктор Плаксєєв - викладач училища культури, Наталя Рожко - аспірант Національної музичної академії імені П.І.Чайковського, головний музичний редактор кіностудії імені Олександра Довженка, член Національної Спілки композиторів України.

А колеги присвятили іменинникові виконання його улюблених творів. Управління культури і туризму облдержадміністрації нагородило ювіляра Почесною грамотою. Тепло привітали Юхима Вікторовича директор музичного училища Олена Анатоліївна Липа та голова профкому Катерина Григорівна Федорченко.
Кажуть, коли людина талановита, вона талановита в усьому. Юхим Вікторович здійснив давню мрію: власноруч спроектував і збудував яхту і шверборт, а ще сконструював і оснастив клас технічних засобів навчання в училищі. А захоплення кінозйомкою привело до створення в училищі аматорської кіностудії зі своїми режисерами, сценаристами, художниками, акторами.

І ще однією гранню таланту щедро обдарований Юхим Вікторович - даром спілкування. Йому притаманне уміння уважно вислухати співрозмовника, зрозуміти його позицію, уміння допомогти у тяжкі хвилини життя і розділити успіх, підтримати цікаву ідею, уміння дарувати людям свою любов.

Многії літа Вам, колего, Учителю, Маестро!

Ірина Якубовська, музикознавець.
Наддніпрянська правда.-2007.-2 березня

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.