on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...
> Новини регіону > Палац Фальц-Фейнів у селі Новочорномор’я
Всі новини

15.06.2021 15:07

Палац Фальц-Фейнів у селі Новочорномор’я

Село Новочорномор’я розкинулось на березі озера Кругле неподалік від Тендрівської затоки і відоме серед туристів залишками Склепу родини Фальц-Фейнів – кам’яною капличкою на невисокому кургані. Першим власником цих земель був емігрант із Франції, втікач від революційних баталій Французької революції Вільгельм Рув’є, який отримав їх ще на початку ХІХ століття задля розведення в степах Херсонщини овець та будівництва вівчарень.
 
Після його смерті землі успадкувала донька Зоя із зятем П’єром Анрі Марі, які у 1820-х роках заклали тут великий парк, залишки якого можна побачити сьогодні. Паркова культура тоді ще не була надто поширеною на Півдні Херсонщини, тому Марі були в деякій міри першопроходцями. Велику увагу вони приділяли добуванню самоосадної солі в озері Устричному. Та все ж улюбленою справою французів було розведення устриць в озері з однойменною назвою.
 
Наступною власницею цих земель стала друга дружина П’єра Марі Варвара. Після втрати нею чоловіка на родинній раді було вирішено виділити вдові територію під маєток. Проект садибного будинку і прилеглої території підготував зять Вільгельма Рув’є інженер за професією Шарль Мішель (Карл Іванович) Потьє. Маєток отримав назву "Чорномор’я". У 1854 році село викупив Фрідріх Фальц-Фейн, котрий таким шляхом придбав ледь не всі таврійські степи. У 1880 році поселення успадкував внук Фрідріха Олександр Фальц-Фейн.
Олександр Іванович був відомим громадсько-політичним діячем, благодійником та попечителем багатьох соціальних закладів: шкіл, училищ, лікарень. Його головним джерелом доходів було розведення овець, корів та верблюдів, а також соледобування. Він був чудовим мисливцем, саме тому в мисливських угіддях Чорномор'я не раз проходили полювання, на які запрошувались найкращі друзі. Отримати запрошення на подібний захід було привілеєм та честю.
 
У 1880-90-х роках в маєтку був побудований великий Палац в два поверхи, який увінчувала кутова вежа з вузькими стрілчастими вікнами. З другого поверху будівлі відкривався прекрасний вигляд на води Чорного моря, освіжаюче повітря якого наповнювало кожну кімнату будинку.
Нам не вдалося віднайти гарної фотографії цієї дивовижної будівлі, але довгі пошуки дали невеликі результати. В нашому розпорядженні є унікальна віньєтка родини Фальц-Фейн, на якій розміщені фотографії Олександра Івановича, Софії Степанівни та їх чотирьох дітей: Анатолія, Бориса, Софії та Надії. На ній є рукописні написи німецькою мовою та дата «23 сентября 1897 г.» До речі, віньєтка підписана словом «Черноморіе» і, що дуже важливо, містить фотографію Палацу Фальц-Фейнів, довжелезної паркової алеї та красивого фонтану, а також зображення млина та човна на морі (ми будемо вдячні за будь-які фото матеріали від наших читачів з цієї тематики). Як відомо, по обидва боки від паркової алеї розташовувались два великих озера з острівцями, один із яких прикрашала чудова альтанка, до якої можна було дістатися тільки на човні.
 
Родинне щастя тривало недовго, у 1897 році померла Софія Степанівна у віці 38 літ. Четверо дітей залишились напівсиротами. Саме для своєї коханої дружини Олександр Іванович будує склеп з православною капличкою на єдиному в околиці пагорбі на березі Круглого озера. Курган був оточений цегляним парканом та разом із будинком для сторожі і наглядача утворював великий меморіальний комплекс. У 1908 році тут знайшов свій спочинок і сам Олександр Фальц-Фейн. В радянські часи склеп був пограбований, а будинок спалений місцевими активістами-комсомольцями. Від нього залишилися лише підвали біля озер.
 
Уявити тільки, яка це була краса! Ось такий був Палац в степах Херсонщини! Це наша історична спадщина, пам’ятаймо і не забуваймо про неї. Поділіться цією історією з друзями! Зробимо наш край відомим!
Історик Кравчук Богдан
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 





Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.