on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

 

Чарівний світ фарфору

05.03.2008

Захоплення старовинними промовами було властиве людям у всі години. їх збирали, дарували, викрадали, ними торгували та прикрашали житло. Історія розповідає про збирачів давніх монет та медалей у Давньому Римі. А приблизно з XVI століття в Європі почали займатися колекціонуванням професійно.

Поняття «антикваріат» включає широкий спектр давніх виробів: твори ужиткового мистецтва, картини, гравюри, книги, прикраси, предмети побуту тощо. Як правило, колекціонуються речі, що мають художню та матеріальну цінність. Ще порівняно недавно це були предмети, зроблені у XVIII-XIX століттях. Проте нині хронологічна таблиця предметів, які привертають увагу збирачів, різко змінилася. Вона містить у собі вже 50-60 роки XX століття. Що ж несе предмет антикваріату? Яке його призначення?

Вироби далекої і близької давнини здійснюють одну з найважливіших функцій - передання з покоління в покоління досвіду окремої людини і людства в цілому.

Вони відіграють роль упредметненого Банку Пам'яті. Доля попередніх поколінь, чуже життя, почуття і думки тих, кого вже немає на світі, слід їхнього земного існування – ось що таке антикварний предмет. Він – спадщина, і в цілому його виняткова цінність.

Що стосується збирання, то це один із особистісних проявів, і не лише в плані матеріального здобуття, але і як показник духовного стану людини, її смаку. Чим вища культура людини, тим цікавіша і розмаїтіша її колекція, тим вище у неї розуміння того, що потрібно включати до свого зібрання. Серед колекціонерів особливо вирізняються ті, хто акцентує свій інтерес на художній стилістиці промов.

До таких збирачів уповні можна віднести херсонку Марину Чугаєву, чия колекція порцелянових виробів експонується нині у Херсонському художньому музеї імені Олексія Шовкуненка.

Марина Чугаєва народилася у Казахстані, куди у нелегкі 50-ті минулого століття її дідусь за комсомольською путівкою потрапивши на освоєння цілини. Можливо, і найперший, ще не осознаний інтерес до фарфорової (порцелянової) пластики з'явився у Марині саме у дитинстві. Десяток розписних статуйок стояли на старовинному бабусиному комоді. Маленька Марина любила роздивлятися і фігурки, торкатися їх блискучих гладких поверхонь. А бабуся підсилювала цей інтерес казками, персонажами яких були фарфорові люди та звірятка.

Марина Юріївна дотепер вважає мемуари про ті хвилини найтеплішими та найчарівнішими у своїй житті. Крім того, долучення до мистецтва вплинуло на її подальшу частку. По закінченні школи було навчання на художньо-педагогічному факультеті ВНЗ. Спеціальність М.Ю.Чугаєвої – практичний психолог, викладач етики, естетики та художньої культури.
її стаж колекціонера невеликий – лише п'ять років. Однак її зібрання, в якому переважає мала порцелянова пластика, вражає і не може залишити байдужим.

Колекція Чугаєвої «розморожує» нашу пам'ять, змушує пережити те, що було, начебто, зовсім недавно, але вже відзвучало, пішло в історію. Статуетки, які скромно прикрашали наш побут в іншій житті, в іншій країні, виготовлені талановитими майстрами різних республік, надають змістовому аспекту колекції Чугаєвої особливий емоційний фон. Фігурки дітей, етнографічні персонажі, дивовижні звірі та птиці, моряки, солдати, балерини, клоуні, герої казок, оповідок, пісень, знамениті історичні персонажі, виконані у 30-80-х роках на Ленінградському фарфоровому заводі, Дмитрівському фарфоровому заводі, заводі у Конаково (РРФСР), заводі художньої кераміки у Полонному, фарфоровому заводі у Городнищі (УРСР) та на інших підприємствах вражають своєю щирістю, іноді наївною зворушливістю, пластичною виразністю та образною змістовністю. У колекції марини Чугаєвої представлені у великій кількості роботи німецьких фарфористів (заводи у Мейсені, Ільменау, Валендорфі, Ліхті, Рудольфштадті, Пассау, завод Розенталя, Шкубаха та ін.).

Безумовно, не всі вони однакові за якістю виконання. Є і відвертий порцеляновий кітч. Проте чи це не ілюстрація потреб і душевного здоров'я різних поколінь і різних слоїв суспільства? У німецькій частині колекції Марини Юріївни це простежується особливо сильно.

Перед нами сувенірна продукція з минулого – голочниці, шкатулочки, вазочки, мармеладно-солодкуваті фігурки дітей, ангелят, амурчиків – усе, що було запитане у Німеччині 20-40-х років XX століття. Проте чимало робіт німецьких майстрів з колекції Чугаєвої захоплюють пластичною проробкою, високою якістю матеріалу, розмаїттям форм (статуетки, бісквіти, шкатулки).

Цікаві фарфорові скульптури тварин і птиц, багатофігурні композиції ніби переносять у гламурний світ дам і кавалерів, кокетливих капелюшків і розшитих золотом камзолів. Чудова якість старої німецької порцеляни змушує вкотре віддати шану винахідникам європейського фарфору - Бетгеру та Чирнгаузену (1709 рік, м.Мейсен).

У колекції Марини Чугаєвої істинні твори мистецтва ніби зближуються зі звичайними сувенірами з минулого. Всі вони в різний час були свідками чиїхось життів і доль, але, зібрані в одній колекції і представлені на одній виставці, можливо, допоможуть нам на певну годину забути про швидкоплинність людського буття.

Старі речі є у багатьох, але справжній антиквар – це людина особливого світу, яка цей світ для себе створює. Колекціонування – не просто життя в будинку, де є давні речі, це життя серед давніх промов. Таким життям, під впливом друзів-колекціонерів, п'ять років тому почала жити Марина Чугаєва. Вона створила свій Порцеляновий Світ і ще жодного разу не пошкодувала про це. Не пошкодує про годину, витрачену на знайомство з ним, і відвідувач виставки.

Наталія КОЛЬЦОВА, науковий співробітник Херсонського художнього музею імені
Олексія Шовкуненка.
Наддніпрянська правда.-05.03.2008

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.