on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...
> Новини регіону > «Разом – незламні»: до унікального фотопроєкту може долучитися кожен херсонець
Всі новини

«Разом – незламні»: до унікального фотопроєкту може долучитися кожен херсонець

21.01.2023 17:09

«Ця війна неодмінно завершиться нашою Перемогою та залишиться в народній пам’яті назавжди. І фотографії нашого проєкту стануть тими історичними документами, які засвідчать героїзм українських військових, скаженість російських окупантів та стійкість українського народу», – співзасновник Warchive Євген Сафонов.

Цими днями в Херсоні триває унікальна експозиція «Разом – незламні», присвячена героїчному та незламному спротиву українського народу. У фокусі світлин – військові та цивільні, їх життя після 24-го лютого 2022 року.

Наше місто стале першим в Україні, де Ukrainian Warchive організувало виставку, яка триватиме місяць. Більше – читайте далі у матеріалі. Наші журналісти побували на відкритті та дізналися всі подробиці.

«На меті – підтримка херсонців»

Ukrainian Warchive – це онлайн-архів фотографій, які документують повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Проєкт був розроблений задля створення фотографічної спадщини та збереження пам’яті про нинішні події для наступних поколінь.  

Організатор виставки та співзасновник Warchive Євген Сафонов розповідає, фотоекспозицію «Разом – незламні» вирішили зробити одразу після звільнення Херсона. На меті – прагнення морально підтримати людей, які пережили 8,5 місяців окупації, засвідчити їм солідарність та затвердити їх віру в Перемогу.

На той момент в Херсоні ще не було настільки небезпечно: місто не перебувало під постійними цілодобовими обстрілами. Тому нині, в ці дні, ця подія може виглядати як «не на часі», – ділиться пан Євген. – Але ми вирішили, що не будемо відмовлятися від свого задуму. Бо сама назва нашої виставки символічна, така, що не дозволяє нам самим здаватися, необхідно йти до кінця та втілювати заплановане… Навіть якщо важко і ризиковано… Це мені здається такий всезагальний настрій на сьогодні в Україні».

Нові реалії повсякденного життя в місті змусили організаторів виставки змінити кілька початкових аспектів задуму. Зокрема, місце проведення експозиції. Тож нині фотографії проєкту прикрашають собою не стіни виставкової зали, а залізничного вокзалу Херсона.

Відзначимо, що в цьому самому приміщенні наразі розташований один з «Пунктів незламності». Таким чином, коло відвідувачів виставки розшириться. Побачити світлини зможуть не лише містяни, які цілеспрямовано завітають до експозиції, а й ті, хто прийде сюди зігрітися чи зарядити свій гаджет. Знімки споглядатимуть і пасажири, які будуть виїжджати або приїжджати. Погодьтеся, це досить потужний акцент для висвітлення незламності прифронтового міста…

23 світлини від 11-ти фотографів

Наразі в Херсоні залишається приблизно третина населення. Люди живуть під постійними обстрілами. Часом кількість ворожих атак сягає тридцяти на день. «Прильоти» відбуваються по інфраструктурним об’єктам, ринкам, лікарням, житловим багатоповерхівкам та будівлям приватних секторів. Лише внаслідок одного удару по центру міста, 24-го грудня, загинуло одинадцять людей. Цей день став для всієї України – «Чорним Різдвом», – наголошує Євген Сафонов.

Саме тому, за словами організаторів, вони свідомо відмовилися від надто важких світлин на виставці. Тож спеціально для Херсона було підібрано знімки, які документують відновлення життя на деокупованих територіях: роботу волонтерів, військових на фронті, ворожі трофеї тощо.

Фотографії, представлені на виставці «Разом – незламні»

Херсонці кожного дня бачать на власні очі всі жахіття війни. Тому ми не хотіли показувати кадри, де зображено руйнування будівель чи загибель людей… Цих почуттів та хвилювань у містян й так вдосталь… Але водночас ми намагалися не спотворювати реальність. Тому в даному випадку ми спеціально змістили посил виставки. Ми хотіли,  аби людина подивилась на підтримку світу, українську єдність та успішні дії ЗСУ і затвердила в собі незламну віру у краще, в нашу Перемогу», – пояснює пан Євген.

Таким чином з поміж декількох десятків фотографій у Херсоні представлено всього 23 роботи від 11-ти фотографів. Серед них є, як професійні фотожурналісти, які документують війну від 2014 року (Олексій Фурман, Анастасія Власова, Євген Малолєтка), так і фотографи, які до 24-го лютого працювали зовсім в інших жанрах. Наприклад, Юрко Дячишин спеціалізувався на пейзажній зйомці, а Арсеній Герасименко та Саша Маслов – в портретній. Та сьогодні всі вони стали воєнними фотокореспондентами, які ризикують власним життями при виконанні свого фахового обов’язку.

Поміж учасників цієї виставки є роботи і Максима Левіна – одного з понад сорока загиблих на поточній війни журналістів.

«Долучитися може кожен»

Зазначимо, що в організації виставки «Разом – незламні» допомагало чимало херсонців як волонтери. Тому на експозицію в місті, без перебільшень, чекали.

Якщо я не помиляюся, то це перша виставка в Херсоні з моменту його звільнення. Поки місто під обстрілами, звичайно, зарано говорити про відновлення якогось культурного життя. Це занадто небезпечно. Проте люди дуже цінують все, що робиться для підтримки звичайного, нормального, довоєнного буття. Наприклад, у місті працюють кав’ярні, салони краси тощо. Тому ця фотовиставка і є важливою. І хоча вона про війну, але вона уособлює в собі те, що ми ніколи не опустимося до рівня нашого ворога, який тільки і вміє нищити», – ділиться голова ГО «Центр культурного розвитку «Тотем» Олена Афанасьєва.

Вона додає, Ukrainian Warchive – проєкт, який однозначно вартий уваги. Його організатори роблять величезну справу, аби світ почув Україну. І задля цього «голосу» працюють найкращі фотографи:

За роботою багатьох цих професіоналів я із захопленням слідкувала ще до війни, бо дуже люблю сучасну фотографію. Та повномасштабне вторгнення російської армії на нашу землю відірвало їх від «чистої творчості» та кинуло на інформаційну передову фронту, буквально… Весь талант, усі навички та всі виразні засоби вони кинули на те, аби достукатися до якомога більшої кількості людей. І вони настільки вміло поєднують силу фотознімків із силою українців… Перехоплює подих. Власне, достатньо побачити ці знімки, аби зрозуміти що їм це вдається на максимум».

Крім того, на думку пані Олени, піти на виставку варто і для того аби емоційно «підзарядитися». Адже позитивних чи мотивуючих моментів наразі насправді бракує містянам.

Фотографії потужні і показують не трагедію, а силу нашого спротиву – в різних обличчях та різних проявах. Знаєте, бачити в новинах чи телеграм-каналах кадри – це одне, а виставка – вона матеріальна. Дивишся і розумієш, що це тобі не СМС надіслали, а люди думали про Херсон, старалися, приїхали та реалізували», – пояснює Олена Афанасьєва.

До речі, в експозиції «Разом – незламні» представлені дві фотографії з Херсона. Обидві світлини зроблені вже після звільнення міста, так як під час окупації фотографи не мали можливість безпечно для себе документувати поточне життя. Та цей пробіл організатори прагнуть заповнити.

Взагалі найголовніша мета цього заходу – зібрати фотографії про період життя Херсона в окупації та зберегти їх в архів свідчень. Для цього, в описі нашої експозиції, ми звертаємося до херсонців з проханням поділитися своїми кадрами, – говорить Євген Сафонов. – Якщо Ви зберегли знімки з проукраїнських акцій, маєте фотосвідчення порушень прав людини чи воєнних злочинів, а також фіксували пропагандистські матеріали окупантів – надішліть їх нам. І цей проєкт матиме продовження, а найкращі світлини стануть частиною нової виставки».

Наприкінці нашого спілкування пан Євген зазначає, попри війну в країні – культурно-мистецькі заходи необхідно проводити, де є на це можливість та умови. Це свідчить що життя в Україні триває.

Що ж стосується саме цієї експозиції, то вона говорить не про Херсонщину, а для Херсонщини. Це важливо, бо люди в Херсоні потребують моральної підтримки, нехай і не в першу чергу… Але потребують і це варто розуміти кожному, хто не був в стані окупації чи прифронтового життя… Ця виставка – саме про це!», – наголошує Євген Сафонов.

Джерело