on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Екологічна культура > Екологічна діяльність у Тавріїї (Херсонщині) > Не на звалище, а на переробку: в Херсоні відкрили перший сортувальний центр

 

Не на звалище, а на переробку: в Херсоні відкрили перший сортувальний центр

Як відомо, херсонське сміттєзвалище вже дуже давно критично переповнене, тонни сміття, що там зберігаються, несуть загрозу для навколишнього середовища. Для того, аби зменшити кількість відходів, які потрапляють на полігон, зокрема в Херсоні громадські організації періодично проводили акції зі збору певних видів вторсировини, наприклад, тетрапаків і паперових горняток, які потім відправляли на подальшу переробку. А деякі ОСББ вже давно мають ємності для збору пластику та скла. Але на жаль, масштаби такого сортування досі малі.

І от нарешті минулого тижня в Херсоні відкрили перший великий сортувальний центр, куди кожен може принести (привезти) сміття замість того, щоб просто викинути його в найближчий контейнер. А із центру вже відсортовані відходи відправлять на переробку, там вони отримають друге життя, не забруднюючи довкілля. Ініціатор проекту -херсонський підприємець Сергій Дудка - вважає, що сміття не існує, є лише неправильне поводження з відходами. А якщо правильно це поводження організувати, то зникне потреба в звалищах, бо не буде чого туди викидати.

«Основна ідея нашого проекту в тому, що тепер кожен житель Херсона може повністю відмовитися від звалища. Адже тепер сміття можна везти прямо сюди. Звичайно, для цього потрібно змінити свої звички. Не скидати все в один пакет, як ми звикли, а розсортовувати за фракціями», - говорить Сергій Дудка.

Аби втілити задум у життя, знадобилося близько двох місяців. Відповідне приміщення розділили на дві частини та облаштували спеціальними контейнерами для різних відходів. Відтак зараз за адресою Робоча, 64б, приймають 36 фракцій: різні види пластику та ПЕТ-пляшки, папір, тетрапаки, поліетилен, скло, метал та інші. Головна умова - щоб усі відходи були чисті, сухі, спресовані та попередньо відсортовані. Проте виконати цю умову херсонцям буде складно, адже наші люди ще навіть не звикли сортувати сміття, а тут виявляється, його треба ще й мити. Але якщо вирішили сортувати відходи, то доведеться приводити їх у належний вигляд. А от якщо сміття не відсортоване - не страшно, із цим уже на місці допоможуть консультанти, які розкажуть, що до якого контейнера треба класти.

Ті містяни, які звикли здавати пластик за гроші, запитають: а навіщо його везти й віддавати безкоштовно? Але в сортувальному центрі приймають те, що не беруть за гроші інші пункти - наприклад, різні види пенопласту.

Як розповідає одна з ініціаторок проекту голова громадської організації «Екологічні новини» Ольга Машкова, тверді побутові відходи із сортувального центру за контрактами відправлятимуть у різні регіони України на переробку. Зокрема поліетиленові пакети та тетрапаки перероблятимуть у Києві та Харкові, неліквідний пластик поїде в Одесу, а от із поліпропілену та полістиролу будуть виготовляти прищіпки на херсонському підприємстві.

Більшість видів відходів у центрі приймають на безкоштовній основі, це ті матеріали, що підлягають переробці. Та не все сміття можна переробити, бо деякі відходи, які складаються з багатьох матеріалів, потім важко розділити на складники. Ці речі підлягають лише утилізації. Центр має домовленості з підприємствами, які займаються екологічною утилізацією саме таких видів відходів, звісно, не безкоштовно. Тож такі матеріали, як шини (питання утилізації шин особливо важливе, адже нещодавно Кабмін прийняв постанову про заборону їх розміщення на дитячих майданчиках і в житловому секторі), гума, дзеркала, електроприлади до сортувального центру приймають на платній основі (наприклад, шини приймають по 6 гривень за кілограм, а гуму - по 8, із іншими тарифами та списком матеріалів можна ознайомитися на сайті grline.com.uа. Імовірно, багатьох херсонців, котрі звикли до того, що зазвичай їм платять за здачу вторсировини, такий підхід здивує - не всі захочуть платити за те, щоб позбавитися сміття. Але це вже залежить від екосвідомості кожного окремого громадянина.

Що стосується того, які фракції не прийматимуть у сортувальному центрі, то поки що це небезпечні відходи: батарейки, люмінесцентні лампи та фармакологічні відходи. Проте в центрі сподіваються згодом вирішити це питання. А нині в планах - збільшити перелік побутових відходів, зокрема встановити контейнер для органіки.

Відтак херсонці мають змогу приносити відсортовані відходи 5 днів на тиждень (із вівторка по п’ятницю з 8:00 до 18:00, у суботу-з 10:00 до16:00, неділя та понеділок - вихідні) або ж викликати кур’єра додому (послуга платна).

Організатори сподіваються, що їх ініціатива отримає значну підтримку херсонців і буде користуватися попитом. «Проект новий для міста, та, думаю, що працювати він буде, питання тільки в масштабах: скільки в нас свідомих громадян. Проте вже зараз за відгуками бачимо, скільки людей цього чекали. В Херсоні є велика частка екологічно свідомих містян, у яких просто не було можливості жити екологічно. Зараз таку можливість ми надали, тож дуже хочеться, щоб через рік сортувальних центрів по місту стало більше», - висловлює сподівання Сергій Дудка.

За словами експертів, для ефективної боротьби зі сміттям на один район Херсона має бути мінімум 2 сортувальних центри, адже більшість відмовиться від сортування тільки тому, що далеко добиратися до вже діючого центру. Але дивлячись на культуру сортування херсонців, навіть двох центрів у кожному районі буде замало. Потрібно буде відкривати ще додаткові пункти прийому, бо знову ж таки більшість не піде сортувати сміття аж занадто далеко від дому. Тож якщо створити для містян усі необхідні умови, люди, можливо, стануть більш свідомими щодо питань екології та правильного поводження з відходами. А поки херсонці знайомляться з новим проектом і принципами сортування, в місті планують відкрити сміттєпереробний завод.

Анастасія Матюхіна

Джерело інформації: «Гривна».- № 21 (1377).- 26.05-02.06.2021.- стр.10

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.