on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Новини регіону

28.11.2024, 22:46

Відбудеться презентація електронної книги "Ламент Херсонщини"

Відбудеться онлайн презентація книги з історіями жителів Херсонщини, яка ...
27.11.2024, 23:14

У Херсоні історичний фестиваль LEGIO Historica спустився під землю

У Херсоні 23 та 24 листопада відбувся історичний фестиваль LEGIO Historica. Протягом ...
27.11.2024, 23:09

У Херсоні відбулась всеукраїнська прем’єра документального фільму Руслана Горового

На історичному фестивалі LEGIO Historica в Херсоні показали ...

 

Сезам відкрився!

20.04.2006

Виставка «Сезам, відкрийся!» представляє твори декоративно-ужиткового мистецтва з колекції одного з найстаріших музеїв Криму - Ялтинського державного об'єднаного історико-літературного музею. Наявність в експозиції як унікальних, так і ординарних предметів дає можливість, щоправда, дуже коротко і неповно, простежити деякі етапи розвитку та художні напрями ремісничих виробництв різних країн, а також уявити те соціально-побутове середовище, в якому вони мали місце.

Етнографічний розділ експозиції знайомить із роботами південно-татарських майстрів XIX-поч. XX ст. Ткані та вишиті вироби кримськотатарських майстрів відрізняються високим рівнем виробітку, красою забарвлення, художністю орнаментації. Кожен орнамент має свою символіку, знакову систему, пов'язану з релігією, звичаями та обрядами татарського народу.

Винятковий інтерес становлять вишиті рушники - «язили юз'без» і «наг'ишли ток'уму». У вишивках використані шовкові та вовняні нитки, а також срібна та золота нитки, що надає рушникам винятково багатого та вишуканого вигляду. В експозиції представлені багато прикрашені кисети, покривала, шарфи, пояси, верхній жіночий та дитячий одяг, у обробці фону яких використовується золота та срібна нитки, металеві блискітки, бісер, мішура.

На виставці демонструються твори античної кераміки, що є частиною колекції, що надійшли на початку 20-х років. XX ст. з Ай-Тодорського палацу, що належить Великому Князю Олександру Михайловичу. Античний розділ експозиції демонструє різноманітність форм та типів гончарних виробів, виготовлених з VI ст. до зв. е. за IV ст. н. е. у різних керамічних центрах.

Серед найбільш ранніх експонатів виставки слід зазначити прості судини, прикрашені орнаментом у вигляді горизонтальних та хвилястих смуг, виготовлених у східно-грецьких центрах у VI – V ст. до зв. е. Це кілики, піксиди, два типи асков (судин для олії). Подібна кераміка була популярною на західному узбережжі Малої Азії. Особливо привертають увагу знамениті аттичні вази чорно-фігурного та червоно-фігурного стилів.

Античний посуд займав домінуюче становище над ринком протягом двохсот років (з середини VI в. е.). Найраніші вази, представлені в експозиції, відносяться до пізнього чорно-фігурного стилю (кінця VI - початку IV ст. до н. е.).
Представлені в експозиції вироби майстрів XVIII – XIX ст. (Вази, чашки, чайник) виконані в кращих традиціях китайської порцеляни та фаянсу, де, перш за все, слід звернути увагу на нерозривність форми та декору. Вишукана гра ліній, колірні акценти так чи інакше перегукуються з формою предметів, створюючи дивовижну гармонію, яка змушує в черговий раз захоплюватися майстерністю китайських фарфористів.

Особливу увагу привертають три фаянсові вази з черепком теплого кремового кольору та розписом у вигляді побутових сценок, рослинно-квіткового орнаменту та сцен із життя японських самураїв.
Прекрасним доповненням експозиції є вироби з металу, виконані майстрами Китаю, Туреччини та Ірану. Досягнення іранських містеров у сфері художньої обробки металу менш великий як в китайських ливарників граверів. Тим не менш, вишуканість форм, витончена візерунковість вигравіруваних орнаментів на курганах, вазах, курильниць; та піалах, представлених на виставці, не можуть не вразити В експозиції представлені бронзові ритуальні судини, курильниці та жертовна ваза, які використовувалися для проведення складних релігійних ритуалів та зберігалися, як правило, у китайських будинкових храмах.

Співробітники Ялтинського історико-літературного музею та організатори виставки в особі Херсонського художнього музею ім. О.О.Шовкуненко висловлюють надію, що представлена експозиція виставки декоративно-прикладного мистецтва «Сезам відкрийся!» буде гідно оцінена і не залишить байдужими відвідувачів музейної експозиції.

Наталія КОЛЬЦОВА,
науковий співробітник Херсонського художнього музею ім. А.А. Шовкуненка.
"Таврійський край" № 15 20 квітня 2006 р.
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.