on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Новини регіону

12.04.2025, 23:08

Гончарівка провела екскурсію про кохання для ВПО у Тернополі

12 квітня у межах проєкту Гончарівки "Мандри херсонської бібліотекарки" ...
11.04.2025, 17:38

Запрошення до участі у відкритому фестивалі-конкурсі дитячого та юнацького театрального мистецтва "Юні зірки Мельпомени"- 2025

  У травні 2025 року у Закарпатській області відбудеться відкритий ...
04.04.2025, 23:42

Херсонка Марія Гайдук перемогла на Болонській виставці ілюстраторів

Українська ілюстраторка Марія Гайдук стала переможницею 59-ї Болонської ...
> Теми > Візуальне мистецтво > Херсонське графіті > «Художество» чи хуліганство? Про що говорять паркани; прикрашені малюнками

 

«Художество» чи хуліганство? Про що говорять паркани; прикрашені малюнками

20.04.2006

Проходиш повз занедбані стіни будинків, бетонні паркани із таємничими написами і мимоволі думаєш: звідки взялася ця дивовижна, немов космічна, манера малювання?.. Малюнки скрізь, куди б не кинула оком. І не кожен знає, що графіті у перекладі з італійської означає «шкрябання». Це явище напрочуд унікальне. Воно стало універсальним і масовим засобом інформації, філософією спілкування людей у всьому світі.
Чи можуть ці загадкові малюнки взагалі вважатися мистецтвом? І чи мають вони право на існування?

У всякому випадку, суперечок вистачає. Частіше — не на користь подібного «викладу філософських думок»: не кожний власник магазину чи мешканець будинку зрадіє напису, який з'явився вранці і не тільки псує зовнішній вигляд споруди, але й змивається важко. Та й історичні пам'ятки теж «потерпають.» від подібних «художеств».
Звичайно, фантазія приходить до «графітчиків» на малолюдді. Творити треба ще й без страху, що це загрожує штрафом.
А чи знаєте ви, що предком графіті був первісний печерний живопис? Древні художники гостро заточеним камінням зображували на скелях сцени полювання й усе, що можна було помітити.

Уперше слово «графіті» з'явилося у 70-ті роки XX століття в американських газетах. Так журналісти назвали підлітковий рух, мета якого — підписувати громадські місця і транспорт своїми іменами. Згодом до імен додалися й малюнки. Бурхливе поширення руху породило в Америці справжній бум! І зупинити його не вдалося навіть спецпідрозділам поліції, створеним для відловлювання правопорушників. Зі США вірус графіті перекинувся в Європу і Латинську Америку. Сьогодні «балончикове мистецтво» захоплює й українські міста. І Херсон — одне з них.

...Настінний живопис існував завжди. Але ані творці фресок у храмах Київської Русі, ані мексиканські художники-монументалісти, які створили таку течію у живописі, як муралізм (з іспанської mural — «стіна»), навіть уявити не могли, що поява «джина з аерозольного балончика з фарбою» заволодіє молодими художниками світу і перетворить міста на справжні полотна! І що у 1973 році група графітчиків, проникнувши у депо нью-йоркської підземки, розмалює... цілий потяг, назвавши його «Freedom train» («Потяг свободи»).

Сьогодні графіті визнано мистецтвом. В Україні проходять навіть спеціальні фестивалі. Та поки що проведення таких заходів під силу лише столиці.
...Херсонська молодь зазвичай обходиться «полотнами», як сказано, на занедбаних огорожах, стінах будинків, магазинів і навіть... культових споруд. Переважно це дрібні зображення, які не несуть ані естетичного, ані соціального навантаження.

Тоді, може, усе залагодити так, щоб це було дійсно здорово і красиво?
На думку багатьох графітчиків, їхні твори — органічна форма розгортання «думок у просторі». І вони не заперечують, що слід шукати легальні форми роботи.

Для багатьох безбородих художників графіті — шанс... знайти себе, розказати світу про почуття й думки. Для пасажирів маршруток, чиї погляди мимоволі спрямовуються у бік яскраво розмальованих стін, — миттєва можливість відпочити від нерідко одноманітної прози життя.

Ярослава БУРАЧЕК
"Новий день" 5.08.2004 г.

Публікація першоджерела мовою оригіналу

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.