on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Новини регіону

16.09.2021, 12:02

У Херсоні до Дня міста відбудеться циркове шоу

    Продовжуємо знайомити із фестивалями, які ...
16.09.2021, 11:41

Запорізькі археологи знайшли на Херсонщині середньовічну піч часів Київської Русі

    В ході експедиції організованої Національним заповідником ...
16.09.2021, 11:20

У Херсоні з'явився кримськотатарський громадсько-культурний простір

    Новий громадсько-культурний простір з'явився в ...

 

Шляхи війни в малюнках фронтовиків

До Дня Перемоги Херсонський художній музей ім. О. О. Шовкуненка представив міні-експозицію. На чільному місці, поряд з недавно відремонтованим сходовим маршем, виставили малюнки фронтовиків. До експрес-виставки «Шляхами війни» увійшли 12 робіт двох відомих херсонських художників, котрі воювали під час Другої світової війни: Бориса Лавриненка та Івана Ботька. На пожовклих від часу аркушах паперу - унікальні малюнки. Автори створили їх олівцем і тушшю саме у фронтові роки. Мистецтвознавці відзначають не лише високохудожній рівень виконання робіт, а й неймовірне відчуття присутності, духу епохи, яким пронизані малюнки. Документальні зображення, які можна порівняти тільки з кінохронікою. Такого враження не буде від сучасних фото та кадрів.

Борис Лавриненко народився в Конотопі на Сумщині. Всю війну пройшов простим солдатом. На фронті багато малював, фіксуючи події, в яких сам брав участь. Бої за Київ, Дрезден, Прагу, Берлін... В одній з робіт художник увічнив фронтового товариша.

- Це його однополчанин Микола Романов. На малюнку зображено, ймовірно, момент підготовки до бою, солдат перебуває в бліндажі. Чоловік не випадково став героєм малюнка, адже художник воював з цією людиною пліч-о-пліч. Взагалі роботи Бориса Лавриненка, виконані олівцем - неначе напружений нерв: на них зображені історичні події, - розповідає заступниця директора Херсонського музею Владислава Дяченко.

Після війни Борис Лавриненко, випускник Київського училища прикладного мистецтва, став відомим художником. Працював у Херсонському художньому фонді. Зображував на полотнах відновлення регіону, будівництво Каховської ГЕС, індустріальні мотиви, пов’язані з Херсонщиною.

Іван Ботько народився у далекому Нью-Йорку в родині емігрантів, яка в 1928-му повернулася в Україну, залишившись на Херсонщині. Він також пройшов усю війну. Воював на Першому Білоруському фронті, у складі 20-ї дивізії 28-ї армії. Служив мінометником. Нагороджений орденом Великої Вітчизняної війни II ступеня, медалями «За відвагу», «За взяття Кенігсберга», «За взяття Берліна», тобто дійшов до самого Берліна. Свої замальовки творив тушшю та пером.

«Ці роботи не менш експресивні, ніж олівцеві малюнки Лавриненка, і дуже виразні. Теж відчувається емоційність. Пожовклий папір залишає відчуття дотику до справжньої історії, яка дійшла до наших днів», - додає Владислава Дяченко.

Іван Ботько був причетний до створення Херсонської обласної спілки художників. У музеї багато його робіт вже повоєнних часів, виконаних у техніці олійного живопису, пастелі тощо. А нещодавно робота Івана Ботька «Черга за хлібом» 1967 року потрапила на марочний блок. Його погашення відбулося на головпоштамті. Сама картина знаходиться в фондах художнього музею ім. О. О. Шовкуненка, які роботи херсонських фронтовиків Федора Загороднюка та Дмитра Катиніна.

У центрі міні-експозиції «Фронтовими шляхами» розміщено роботу херсонського художника-сучасника Василя Боженка. Маки і берези - символи смутку поряд з пробитою солдатською каскою... Це картина-реквієм «В ім’я життя». У ній присутня тема оплакування і пам’яті.

Марина Савченко

Джерело інформації: «Новий день».- №19 (5480).- 12.05.2021.- стр.16

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.