on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Новини регіону

02.12.2024, 23:49

Екскурсія від Гончарівки пройшла для ВПО у Тернополі

30 листопада Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені ...
28.11.2024, 22:46

Відбудеться презентація електронної книги "Ламент Херсонщини"

Відбудеться онлайн презентація книги з історіями жителів Херсонщини, яка ...
27.11.2024, 23:14

У Херсоні історичний фестиваль LEGIO Historica спустився під землю

У Херсоні 23 та 24 листопада відбувся історичний фестиваль LEGIO Historica. Протягом ...

 

Відлуння великої історії

Сьогодні полиці книжкових магазинів та салонів рясніють популярними виданнями на кшталт "100 відомих...", "Найвизначніші загадки людства" тощо. Науково-популярна історична література завжди мала своїх прихильників та поціновувачів. Дехто керується правилом "Хто не знає минулого - не вартий майбутнього", хтось шукає в лабіринтах історії основи й причини сучасних проблем, хтось просто прагне розширити власний світогляд, а дехто - знайти й ще раз здивуватися доказам спіралевидної історії людства. Пересічних читачів завжди цікавило питання: "як же там, де нас не було, нема й не буде?", а сторінки історії прадавніх цивілізацій Єгипту, Месопотамії та Балкан, військові походи, морські баталії й змагання за престол, на які, скажімо, багата минувшина європейських держав, так захоплюють культурними надбаннями та пам'ятками.

Та чи замислювалися Ви, мій милий херсонцю, над питанням: чи не є історія власного краю, Малої Батьківщини, для Вас найвизначнішою загадкою, "terra incognita"? Що знає звичайний мешканець Херсонщини про історію Північного Причорномор'я, про народи, які населяли цей суворий степовий край і билися за нього до останньої краплі крові, про держави, що з'являлися у Великому Степу і змінювали одна одну з плином часу? У кращому випадку почуємо: і "Скіфи, кіммерійці, гуни...". А далі? А далі - цілі епохи та долі, народи та їх вожді, державні діячі та визначні особистості, відлуння діянь яких знайдемо сьогодні чи не в кожній європейській країні.
"Відлуння Великого Степу" - саме так і називається перша книга з задуманої трилогії відомого херсонського краєзнавця та історика Олексія Паталаха, що розкриє перед читачами таємниці історії Північного Причорномор'я - краю, що розбудовувався протягом століть і міцнів, завдяки постатям, які стояли біля керма цієї історії та були її безпосередніми творцями.

Без жодних вагань та перебільшень, видання цієї книги можна назвати безпрецедентною та унікальною подією не лише на видавничому ринку Херсонщини, але й у культурному житті нашого краю. Завдяки спільним зусиллям автора і творчого колективу Херсонського видавництва "Наддніпряночка", світ побачила надзвичайна книга: у повному кольорі, на двохстах сторінках, багато ілюстрована (це і малюнки-реконструкції та полотна відомих художників, краєзнавців, і фото музейних експонатів, і портрети видатних діячів - героїв оповіді); вона разом зі своїми героями запрошує вдячних читачів здійснити подорож захоплюючим світом пригод та авантюр, завоювань та війн, мужності та відваги. Унікальність книги в тому, що автор не веде свою розповідь за загальноприйнятим каноном, оперуючи лише сухим набором фактів та подій - він подає історію краю в особах: від діянь наймогутнішого царя скіфів Атея, якому вперше вдалося об'єднати розрізнені скіфські племена в єдину державу, до мужнього оборонця козацької вольності - запорозького полковника Опанаса Колпака.

Книга чітко структурована: вона має три хронологічно обґрунтовані розділи, кожен із яких відкриває загальний огляд-нарис зображуваної епохи. У кінці видання подано список літератури (за розділами), що нараховує більше 40 джерел: від нотаток Плутарха, Йордана та Костянтина Багрянородного до тритомної праці Дмитра Яворницького "Історія запорізьких козаків". Особливу подяку за допомогу в створенні цього тому автор висловлює співробітникам Херсонського обласного краєзнавчого музею.
Перший розділ - "З глибини віків" - познайомить Вас із історією Північного Причорномор'я ще до нашої ери та в часи володарювання тут скіфів, готів і гунів.

Величні херсонські піраміди-кургани Огуз, Козел, Діїв, Перший Мордвинівський та Малолепетиський - єдині свідки історії грізних скіфських племен, що панували у Великому Степу в VI-III ст. до н.е. У НІ ст. н.е. до Північного Причорномор'я вдерлися германські племена готів. Період їх панування не був довготривалим, однак славнозвісний готський конунг Германаріх, хоч і на короткий час, але зробив Нижнє Подніпров'я центром могутньої держави, що охоплювала всю територію України та Молдови, а також - південно-західні землі Росії. Понад півтори тисячі років тому, перемігши готів, у цих землях оселилися гуни. їхній володар - Аттіла - був далекоглядним політиком, мудрим правителем та талановитим полководцем, зі смертю якого розпалася і створена ним могутня гунська держава.

Другий розділ - "Жорстоке, жорстоке Середньовіччя" - логічно продовжує попередній. Після смерті Аттіли та розпаду гунської держави період стабільності у краї закінчився. На політичній, на військовій аренах Північного Причорномор'я з'явилися нові учасники: Велика Болгарія Хазарський каганат та каганат Русь як противага останньому. У Степу знову запахло війною. У цьому розділі перед читачами постане ціла галерея непересічних постатей: видатних завойовників, мудрих ханів, сміливих місіонерів, авантюрних князів та справжніх російських богатирів: Арпад, національний герой Угорщини, завдяки якому угорський народ не лише не зник з етнічної карти світу, але й став європейською нацією. Мало кому відомо, що історія великого воїна розпочалася саме на теренах Північного Причорномор'я. Завдяки спостереженням християнського єпископа-місіонера Бруно Квер-футського, який вирішив навернути кочові народи до віри Христової, скарбниця світової історії поповнилася надзвичайно цінними джерелами з історії, життя та побуту грізних печенігів. У цьому ж розділі О.Паталах знайомить своїх читачів і з прототипом билинного богатиря Альоші Поповича - сином російського духовника Олександром Поповичем, який, дійсно, володів неабиякою силою та вірно служив російським князям на початку XIII століття.
Третій та останній розділ книги "Відлуння Великого Степу" - "Під шелест стягів малинових" - присвячено : добі козаччини - періоду, коли після розпаду Золотої Орди на теренах Північного Причорномор'я з'явилася нова грізна сила, що боронила південні кордони Русі від ісламської експансії. І силою цією стали нащадки бродників, хрещених половців та чорних клобуків, а також княжих дружинників - козаки.

Від життєвого шляху засновника Запорозької Січі Дмитра Вишневецького, його гідного послідовника Богдана Ружинського, неординарного полководця і політика Михайла Дорошенка й до подвигів останніх лицарів Запоріжжя проходить перед очима читачів історія виникнення, становлення, розвитку та занепаду лицарського ордену України.
Окрім них, на сторінках розділу перед читачами у всьому блиску оксамитових хоругв та світлі славетних подвигів на благо рідної землі постануть "авантюрист із гетьманською булавою" Самійло Зборовський, "непереможний "урус-шайтан" Іван Сірко, "оборонець Таванська і Батурина" Дмитро Чечель, "останній лицар Запоріжжя" Кость Гордієнко, "реформатор Січової республіки" Іван Малашевич, "творець "Книги мандрів" Евлія Челебі та запорізький полковник Опанас Колпак.

Наприкінці XVIII століття із ліквідацією Запорозької Січі, зникненням з політичної арени Кримського ханства, вичерпавши свої сили, відходив у минуле і Великий Степ зі своєю героїчною та трагічною історією. На зміну епохи Дикого Поля наступала нова, не менш героїчна та трагічна, епоха колонізації краю, серед творців якої, як завжди, виділялися яскраві, неординарні, мужні та сильні духом особистості. Однак вони - вже герої наступного тому захоплюючої історії Північного Причорномор'я в особах, який обов'язково побачить світ у стінах Херсонського видавництва "Наддніпряночка".

Ю.ШАРУК
Придбати книгу "Відлуння Великого Степу", а також познайомитися з усім різноманіттям краєзнавчої літератури, присвяченої Херсонському краю, Ви можете за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 16-а, видавництво «Наддніпряночка».
Контактні телефони: 8 (0552) 42-45-00, 42-44-74, 42-47-70

Херсонський вісник.-21.05.2009

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.