on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Історія культури і краєзнавство > Таврія XX століття > Пам'ятники великому Кобзареві на Херсонщині

Пам'ятники великому Кобзареві на Херсонщині

На початку весни на українську землю приходить свято - день народження її геніального сина - Т.Г.Шевченка. Його образ, увічнений у бронзі і мармурі, прикрашає вулиці і парки українських міст і сіл. Зокрема, на Херсонщині сьогодні налічується 17 пам'ятників поетові, які височать у 11 районах області, містах Нова Каховка та Херсон.

Перший пам'ятник Тарасу Григоровичу в нашій області з'явився 1922 року. Ініціатором його спорудження був славетний співак, пізніше народний артист СРСР Юрій Шумський. Але в ті далекі двадцяті роки він ще не був оперною зіркою, а працював у Станіславському волревкомі. Створив у селі драматичний гурток, ставив «Наймичку, «Катерину», інші шевченківські твори, і запропонував відкрити у Станіславі пам'ятник поетові. Та коштів не було. Тоді актори-аматори пішли від хати до хати збирати у селян продукти. Вони були відвезені до Одеси, продані, і на виручені гроші було замовлено погруддя Шевченка. Поки воно виготовлялося, місцеві майстри спорудили постамент, на якому було викарбувані слова:
Учитеся, брати мої,
Думайте, читайте.
До нашого часу напис не зберігся. Пам'ятник було відкрито 9 березня 1922 року, у день народження Кобзаря.

Один з найкращих пам'ятників Тарасові Шевченку на Херсонщині створив скульптор Іван Григорович Білокур. Він закінчив Київський художній інститут, де був учнем відомого майстра професора М.Г.Лисенка. Брав участь у виставках з 1960 року. До шевченківської теми скульптор вперше звернувся 1964 року, коли взяв участь у виставці в Києві, яка була присвячена ювілеєві Шевченка. Фахівці та численні глядачі оцінили талановиту роботу І.Г.Білокура «На панщині», навіяну образами шевченкових поезій.
Живучи в Херсоні, він час від часу ремонтував гіпсове погруддя Шевченка, яке стояло у місті.

На початку 70-х років, будучи депутатом Верховної Ради СРСР від Херсонщини, у Херсоні часто бував відомий письменник Олесь Гончар, який і виступив з пропозицією заміни малохудожнього погруддя на монументальну скульптуру. Його ініціативу підтримали жителі міста.
Роботу над пам'ятником запропонували І.Г.Білокуру, оскільки шевченківська тема була не новою у творчості скульптора. Він охоче взявся за створення пам'ятника Кобзареві в Херсоні. Робота просувалася швидко. Одного разу до майстерні завітав Олесь Гончар. Він оглянув роботу, позитивно оцінив її і висловив авторові подяку. Пам'ятник було відкрито у 1971 році на проспекті Текстильників, посеред широкої алеї. На постаменті з сірого граніту - напис - факсиміле поета. Величне погруддя Кобзаря окуте міддю. Цей пам'ятник - символ великої любові херсонців до національного генія.

Навесні 1982 року генічеський парк імені Шевченка прикрасив пам'ятник Кобзареві, створений уродженцем міста скульптором В.О.Кольцовим, який на той час жив і працював у Сімферополі. З постаменту вдумливо дивиться поет, притискаючи до грудей книгу, на якій викарбувано «Учитеся, брати мої». Цей куточок парку - одне з улюблених місць генічан.

Не може не привернути увагу скульптурний портрет Т.Г.Шевченка у Високопіллі - робота херсонського скульптора Г.І.Шапка. Погруддя поета встановлено на високому постаменті з коротким написом «Т.Г.Шевченко». В образі поета підкреслено його мудрість, глибоку стурбованість долею народу, палке бажання боротися за щастя рідної землі.

У центрі Голої Пристані, біля школи, тривалий час стояла тиражована скульптура «Дівчина з голубом». Замість неї було вирішено встановити пам'ятник Тарасу Григоровичу. Почесне завдання доручили уродженцю села Збур'ївка Володимиру Миколайовичу Потребенку - випускнику Одеського художнього училища. Працюючи над пам'ятником, автор зробив кілька макетів-ескізів, доки знайшов бажаний образ Кобзаря. У роботі над скульптурою брав участь і І.Г.Білокур. Скульптура стала окрасою міста.

Своєрідний пам'ятник Т.Г.Шевченку встановлено у Новій Каховці. Ідея створення пам'ятника у цьому місті виникла ще за радянських часів. Громадськість міста, колективи підприємств зібрали певну суму коштів для спорудження пам'ятника Кобзареві, але практичне вирішення питання затягнулося.
Лише у 2001 році міський голова А.В.Лук'яненко дав згоду на спорудження пам'ятника. У приміщенні міської картинної галереї було проведено конкурс на найкращий проект пам'ятника. Переможцями стали скульптор В.М.Потребенко, член Спілки художників України, та М.Ф.Рашевський. їм належить також і архітектурне вирішення. Скульптура була виготовлена з залізобетону і окута мідним листом. Постамент - з граніту.
Пам'ятники поетові з'явилися останнім часом і в Білозерці, Великій Олександрівці, Великій Лепетисі та інших населених пунктах області. Біля пам'ятників проводяться заходи вшанування поета, літературні свята, конкурси поезії.

Пам'ятники Шевченку на Херсонщині - свідчення великої любові та поваги до пам'яті поета жителів нашої області. Вони допомагають культурному зростанню та духовному відродженню народу.

 

Ілля Фельдман, старший науковий співробітник
облінспекції з охорони пам'яток історії і культури.
Наддніпрянська правда.-2007.-2 березня

 

1. 27.06.2009 18:14
Надія Лях

Дуже цікава та важлива стаття. Хотілося б, щоб фотографії пам'ятників Т.Г.Шевченку у нашій області з'явилися в українській Вікіпедії у відповідній статті. Ось тут: 

http://uk.wikipedia.org/wiki/Пам%27ятники_Тарасові_Шевченку

А то там наша область виглядає "сіренькою" і непомітною. Хоча має багато пам'ятників Кобзарю.

Якщо хтось може допомогти з фотографіями пам'ятників - ласкаво прошу до Вікіпедії!

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.