on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Новини регіону

02.12.2021, 09:31

Херсонська легенда: не стало народного артиста Харіса Ширінського

  Невимовний сум і велика втрата для Херсонщини. Із життя раптово ...
30.11.2021, 10:26

Херсонці знову перемогли. Тепер у Тайбеї та Лос-Анджелесі

  Как ранее сообщало наше издание на кинофестивале «Бардак» ...
29.11.2021, 11:18

Нa Xepcoнщинi вiдбудeтьcя 18 кiнoфecтивaль дoкумeнтaльнoгo кiнo пpo пpaвa людини

  Зaпpoшуємo пpeдcтaвникiв ЗМI Xepcoнa тa гpoмaдcькиx aктивicтiв ...

Райко Поліна
 

Райко Пелагея Андріївна (дівоче прізвище Солдатова) народилася в Цюрупінське, по паспорту – 15 травня 1928 року, а насправді - в квітні. У 22 роки вийшла заміж за Миколу Олексійовича Райко (помер в грудні 1995 р.). Сім'я існувала головним чином за рахунок свого городу, іноді підробляючи на сезонних роботах в колгоспі або по найму. Поліна і Микола виховували двох дітей: Олену, яка народилася в 1951 році, і Сергія 1953 року народження. Приблизно в 1954 на новій ділянці біля річки сім'я побудувала будиночок. І невідомо, узяла б Поліна Андріївна в своїх 69 з половиною років за кисть, коли б не переломи долі.

У 1994 році відбулася страшна трагедія: у автокатастрофі загинула улюблена дочка Олена, залишивши своєму чоловікові двох синів – внуків Поліни Андріївни. У грудні наступного року помер чоловік Микола Олексійович. А ще через два роки син Сергій потрапляє у виправну колонію. Але для Поліни Андріївни вже не це було трагедією: ще до колонії син майже розгромив будинок, пропив все, що хоч трохи було цінним, навіть кабель електромережі. І три роки позбавлення волі не повернули його на нормальний життєвий шлях: з поверненням Сергія погроми в будинку поновилися. Він навіть кілька разів наносив матері ножові поранення, і страшно подумати, чим би це все кінчилося, якби в 2002 році він не помер від цирозу печінки.

Перші композиції на стінах будинку з'явилися восени в 1998 році, через три роки після смерті чоловіка, коли син Сергій знаходився у виправній колонії. Поліна Андріївна залишилася одна, намагалася якось зібратися з думками, навести порядок в господарстві. «Все одно потрібно було підмазувати і підфарбовувати стіни, - згадувала Поліна Андріївна, - ось і думаю, дай спробую що-небудь намалюю, що б душі було веселіше». А радість не приходила: кожна нова композиція народжувалася із сльозами на очах: «Щоб не плакати, я почала співати. Стою на столі, малюю і пою: будинок те порожній». Сусіди думали, що бабуся з'їхала з глузду, але малюнки багатьом подобалися.

Не обертаючи уваги на свій вік, бабуся Райко продовжувала майже щодня ходити на підробіток – її за це годували і давали трохи грошей. А свою маленьку пенсію (74 гривень в місяць, це приблизно 15 доларів) Поліна Андріївна витрачала на кисті і фарби. Для своїх розписів вона використовувала найпростіші і найдешевші фарби, які купувала на місцевому ринку, - емаль ПФ, якою фарбують підлоги, огорожі, двері. За 4 роки цими фарбами покрила стіни, стелі, двері, композиції вийшли на вулицю: на хвіртки, огорожі, гаражні ворота. Художниця Поліна Андріївна навіть почала приймати замовлення знайомих: розписати невеликі ділянки стін в будинку, печі, ворота і навіть пам'ятники на місцевому кладовищі.

Поступово будинок Поліни Райко перетворився на місце паломництво. За декілька років в нім побували багато журналістів, любителів мистецтва, туристів. Але заняття живописом Поліні Андріївні грошей не приносило: рідко, хто з гостей здогадувався допомогти бабусі, що б вона мала можливість купити фарби і кисті. Коли в 2003 році з нею познайомилася творча група Херсонського Центру молодіжних ініціатив «Тотем», Поліна Андріївна мала вигляд життєрадісного і повної творчих сил людини. Видання цього альбому планувалося ще в час її життя, але, на жаль, 15 січня 2004 року Поліни Райко не стало.

Творчість
Творчість Поліни Райко декілька відрізняється від класичного наїва – швидше, воно пульсує десь між самовираження аутсайдерів і мистецтва наїва. Художниця не мала художньої освіти, хіба що уроки малювання в школі, які в її пам'яті слідів майже не залишили. Не було в її будинку і телевізора, що, можливо, і допомогло зберегти дивовижну щирість і чистоту образів, джерелами яких служили навколишній світ і власні спогади. Її образна система сполучає християнську, радянську, язичницьку символіку, про що художниця, природно, ніколи не замислювалася: своє покликання до творчості Поліна Андріївна називала божим даром за всі її страждання і не легке життя.

Джерело: Поліна Райко. Каталог робіт "Дорога до раю" Херсон 2005. Видавництво "Наддніпряночка", Центр молодіжних ініціатив "ТОТЕМ"

Відео

 

Статті

07.09.2004 «Пенсионерская радость» обернулась культурной ценностью
02.09.2004 Стоп! Снимать уже нечего!
06.02.2004 Дорога в рай
01.10.2003 Нарисуйте на гробу на кожному стовбику

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.