on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

15.04.2024, 23:51

Серія картин еротичного жанру. У Херсоні художниця презентувала виставку "Гола правда"

  Херсонська художниця Оксана Оснач презентувала у місті виставку ...
13.04.2024, 11:07

Обстріляний, але живий: Херсонський театр привіз до Чернігова зворушливу виставу

Днями у Чернігові побував Херсонський академічний театр імені Миколи ...
13.04.2024, 11:04

У Херсонській громаді не закрили жодного закладу культури - МВА

  У Херсонській громаді не закрито жодного закладу культури ...

Сучасній будові театру 50 років

Театральне життя в Херсоні завжди було важливою складовою буття наших предків. Громадяни міста дбали про культуру. Ще у 1889 році було збудоване спеціальне приміщення для театру. Майже 55 років міський театр служив народу. Тут виступали різні трупи, українські, російські корифеї сцени. Театр пережив революцію, громадянську війну, бойові дії під час Великої Вітчизняної війни. Встиг послужити громадянам звільненого від нацистських загарбників Херсона. Саме тут були проведені перші збори на честь звільнення міста. Але 14 березня 1944 року будову театру було зруйновано вибухом міни. За офіційною версією вибуховий заряд залишили фашисти під час відступу. Місто лишилось без театрального приміщення, що значно ускладнило подальше задоволення театральних потреб громадян.

У Херсоні діяв з 1936 року Український музично-драматичний театр. І коли актори театру повернулись з евакуації, повстало питання про нове приміщення для театру. Постановою Ради Народних Комісарів Української РСР від 20 жовтня 1944 року поновлювалась робота Херсонського театру та виділялись кошти з республіканського бюджету на облаштування приміщення для театру. Постанову підписав тодішній голова Ради Народних Комісарів М.Хрущов. Театр було вирішено розмістити у колишньому клубі імені Леніна, більш відомому у подальшому херсонцям, як палац культури суднобудівників.

Травневі свята 1945 року та перші вистави відбулись вже в цьому приміщенні. Офіційно театр вважався діючим з першого жовтня 1945 року. Але будова була не пристосована для театральних спектаклів, вимагала великих додаткових коштів для облаштування під театральні потреби. Вже у грудні 1946 року голова облвиконкому П.Пасенченко звернувся з листом до голови Ради Міністрів Української РСР з проханням запланувати будівництво нового будинку театру у Херсоні. Але рішення щодо нового будинку театру відкладалось, а на поточні ремонти діючого театру витрачались неабиякі кошти. Нарешті 21 червня 1955 року Рада Міністрів УРСР прийняла, важливе для нас, рішення про будівництво будинку українського драматичного театру у місті Херсоні. Для цього пропонувалось удруге використати проект Полтавського театрального будинку.

Проект був розроблений Українським державним інститутом проектування міст, який скорочено називався «Діпро-місто». Один із авторів проекту О.Крилова прибула до Херсона аби допомогти прив'язати проект до місцевості. Рішення про відведення майданчика під будівництво театру приймалось кілька разів. Існувало три варіанти розміщення майбутньої будівлі театру. У вересні 1955 року у газеті «Наддніпрянська правда» було поміщено світлину макету нового театру, який планувалось спорудити у центрі скверу імені К.Маркса, тепер - Потьомкінський сквер. Але це визвало чисельні звернення громадян про збереження центральної частини скверу. Тому виконком міської ради відмінив своє попереднє рішення та виділив під забудову територію колишнього зруйнованого театру. Було вирішено розпочати будівництво у IV кварталі 1955 року, а закінчити у кінці 1956 року. Зведення будинку тривало аж до початку 1962 року.

Улютому 1962 року виконком облради у зв'язку з закінченням будівництва театру звернувся до Ради Міністрів Української РСР присвоїти Херсонському музично-драматичному театру ім'я «визначного українського актора земляка-херсонця Юрія Васильовича Шумського». Відкриття запланували на 1 травня 1962 року. Але перша вистава у новому приміщенні відбулась тільки 7 червня спеціально для будівельників театру працівників тресту «Херсонбуд». Робітникам показали музичний спектакль «Севастопольський вальс» авторів Ю.Анненкова, О.Гольперіна та композитора К.Лістова. Постановником п'єси став головний режисер театру М.Равицький, художнє оформлення належало В.Балашу, диригував М.Раух, постановкою танців займалась балетмейстер Г.Петрова. Участь у спектаклі взяли артисти Ф.Красовська, В.Сєрікова, М.Микуцький, Г.Кузьменков, М.Школьний, Б.Антонов, С.Ковалевська, Н.Гришко, З.Колпакова.

Офіційне відкриття театру відбулось 8 червня 1962 року. На святковому вечері виступив голова облвиконкому Т.Барильник, який поздоровив херсонців зі знаменною подією у житті міста, появою нового будинку театру, подякував будівельникам за їх працю. За традиціями того часу виступили від будівельників бригадир Я.Степанов, від молоді - студент Н.Білоног, від артистів - Ф.Красовська. Остаточно театр став до ладу у кінці 1962 року, коли виконком облради на своєму засіданні 10 грудня затвердив акт державної приймальної комісії на введення в експлуатацію приміщення театру з оцінкою «добре». Ось уже 50 років будова театру, облицьована інкерманським каменем, в який вирує театральне життя, прикрашає наше місто.

За матеріалами держархіву області
"Наддніпрянська правда".- №52 (22316).- 11.07.2012.-  стр. 2

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.