on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Новини регіону

28.11.2024, 22:46

Відбудеться презентація електронної книги "Ламент Херсонщини"

Відбудеться онлайн презентація книги з історіями жителів Херсонщини, яка ...
27.11.2024, 23:14

У Херсоні історичний фестиваль LEGIO Historica спустився під землю

У Херсоні 23 та 24 листопада відбувся історичний фестиваль LEGIO Historica. Протягом ...
27.11.2024, 23:09

У Херсоні відбулась всеукраїнська прем’єра документального фільму Руслана Горового

На історичному фестивалі LEGIO Historica в Херсоні показали ...
> Теми > Візуальне мистецтво > Художнє мистецтво Таврії > Художниця стала почесною громадянкою

 

Художниця стала почесною громадянкою

Під час святкування Дня міста в обласному центрі офіційно привітали нових почесних громадян Херсона. Серед них - художниця Олена Рибальченко. 91-річна мисткиня відома далеко за межами Херсонщини, працює у стилі наївного реалізму. Відтак, коли в сесійній залі постало питання про присвоєння їй високого звання, депутати проголосували одразу, чого не було під час розгляду деяких кандидатур.

Художницю Олену Рибальченко мистецтвознавці називають херсонським Гогеном. Як і знаменитий французький постімпресіоніст, вона самоучка, не має спеціальної освіти, а створює шедеври. Пенсіонерка зізнається: ніколи не мріяла про славу і нагороди. Просто робила те, без чого жити не може - малювала. Попри те, що в родині були художники, з живописом Олена Рибальченко подружилася вже в пенсійному віці. Все почалося з ремонту в квартирі. Кострубату стіну не було чим заклеїти, її господиня просто розписала... звичайною емаллю. Вийшла прямо картина.

Свої наступні роботи пенсіонерка створила на шматках фанери, ДСП, тих, що знаходила на вулиці, або їй приносили люди. Так Олена Павлівна намалювала понад тисячу картин. Рідкісний, неповторний стиль наївного мистецтва. У такій техніці творили Марія Приймаченко, Катерина Білокур, Поліна Райко. Та роботи Рибальченко легко відрізнити за сюжетною лінією. На картинах зображене українське село з його мальовничими краєвидами й колоритними людьми. До того ж, художниця малює пісні, у буквальному сенсі ілюструючи сюжет того чи іншого фольклорного шедевру. Хоча, буває, й відступає від традиції - якось намалювала учасника АТО, котрий втратив на війні обидві ноги. Чоловіка на дощечці з колесами пенсіонерка побачила на вулиці. Серед натовпу ще зовсім молоду, а вже скалічену людину, ніхто не помічав, а от Олена Павлівна того обличчя забути не може, тому вирішила намалювати захисника.

На картинах Олени Рибальченко завжди яскраві кольори, це роботи, оповиті теплом. Сама художниця - людина дуже позитивна. Хоча доля її не пестила. Народилася в 1928 році, під час війни осиротіла, втративши і батька, і матір. У 14 років взяла на плечі тягар, який, здавалося б, під силу тільки дорослим: виховувала молодшого брата. Пережила два голодомори. Маючи диплом педагогічного училища, за освітою працювала недовго. Безгрошів’я змусило піти на станкобудівний завод. Було це в Харкові, там «відбарабанила» 30 років. До Херсона, де укорінився брат, переїхала вже в літах. Своєї родини не має.

Визнання до художниці прийшло давно. Її роботи знаходяться у низці великих музеїв України. Так, свого часу півсотні картин придбав Національний музей ім. І. Гончара, більше ста художниця подарувала краєзнавчому музею м. Павлограда на Дніпропетровщині, де народилася, ще 112 робіт передала обласному художньому музею ім. О.О. Шовкуненка. Немало її картин у приватних колекціях, і не лише в Україні. У Херсоні, Львові, Києві організовувалися персональні виставки робіт Олени Рибальченко. Та, попри славу, живе живописець більш ніж скромно - в однокімнатній квартирі, а олійні фарби і пензлі купує за мізерну пенсію.

Аби унікальна херсонська художниця отримала почесне звання, перед депутатським корпусом клопотала низка небайдужих людей - друзі Олени Павлівни, журналісти, громадські активісти. І от нарешті справедливе рішення прийняте. Олена Рибальченко - заслужено почесна громадянка Херсона.

Марина Савченко
«Новий день».- №40 (5449).- 30.09.2020.- стр.16
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.