on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...

 

«Золотий літопис Таврії»

Херсонська обласна державна телерадіокомпанія «Скіфія» до 70-ї роковини утворення Херсонської області виготовила 7-серійний документально-публіцистичний телефільм «Золотий літопис Таврії». Сьогодні керівник проекту, генеральний директор телерадіокомпанії «Скіфія» Валерій Долина, та автори фільму розповідають про творчий задум і шляхи його втілення.

Чому саме сім серій?
Бажання позначити 70-у річницю області чимось особливо пам'ятним і помітним, таким, щоб лягло на серце глядачеві, з'явилося в колективі ТРК «Скіфія» півтора-два роки тому. А от за практичне втілення взялися з літа минулого року. Передовсім, чому саме сім серій? Дуже просто. Вирішили, що саме ця цифра співзвучна ювілейній даті, і кожна серія охоплюватиме 10-річний проміжок історії області: перша серія - 1944-1953 pp.; друга - 1954-1963 рр, і т. д., практично до сьогоднішніх днів. При цьому варто зазначити, що вся ця розробка здійснювалася без будь-якої фінансової підтримки, без відриву колективу від основних функцій з виконання державного замовлення на виробництво теле-радіопрограм. А це, повірте, непросто.

У проекті було задіяно близько 50 осіб. Це тележурналісти, режисери, оператори, інженери монтажу, спеціалісти графіки тощо. Мабуть, найбільш відповідальним і найскладнішим був перший етап роботи - вивчення і нагромадження матеріалу, починаючи з 1944 року і до сьогодні. Адже не секрет, що відеоархіву, особливо перших десятирічок життя області, практично немає. А без цього більш-менш глибоко «прочитати» тему життя Херсонщини засобами телебачення дуже складно. І все ж, як на мене, творчий колектив знайшов досить неординарні підходи і якісно зробив найголовніше - вперше в історії області зображувальними телезасобами у межах одного проекту змалював усі найпомітніші віхи історичного поступу наших краян. До цього активно залучалися науковці вищих навчальних закладів Херсона, потужності бібліотечних та музейних закладів, державного архіву області. Усім їм, а також всьому авторському колективу хочеться подякувати за подвижницьку творчу працю, а телеглядачам побажати кому приємних переглядів, а кому - хвилюючих споминів від зустрічей з молодістю та недалекою минувшиною. З 70-ю річницею рідної Херсонщини вас, дорогі земляки!

Валерій Долина

Час справжніх подвижників
Щоденний кінолітопис життя Таврійського краю розпочався 1959 року зі створенням у Херсоні обласного державного телебачення. Щоб бути одними з перших в Україні, керівництво області навіть відмовилося від будівництва типової споруди і використало для цих цілей історичний будинок арсеналу. Нову справу освоювали справжні подвижники. Приклади самовідданості й оперативності демонстрував перший оператор херсонського телебачення Євген Ляшенко. Одного разу після важливої зйомки виникли проблеми з проявленням кіноплівки, і тоді він поїхав додому, вилив з великої каструлі тільки-но зварений дружиною борщ і там проявив плівку.

Саме у 1960-1970-ті було закарбовано найбільші перетворення на Херсонщині і, безумовно, її героїв, котрі стали гордістю нашого краю. На документальних кадрах і воїни Великої Вітчизняної, котрі визволяли Таврію і брали Берлін, і невтомні трударі, які перетворювали пекучий степ на оазу: двічі Герой Радянського Союзу Покришев і двічі Герой Соціалістичної праці Брага, двічі Герой Радянського Союзу Федоров і двічі Герой Соціалістичної праці і Герой України Моторний... А ще тисячі звичайних наших земляків, котрі творили історію Херсонщини і країни.

У лютому 2002 року почалася системна робота телевізійників і працівників державного архіву області з оприлюднення кінодокументів у програмі «XX століття. Херсонський хронограф». Таким проектом не може похвалитися жодна область, передусім через відсутність системних підходів у збереженні архівних кіноматеріалів. Ця документальна база стала основним підґрунтям для відеоілюстрацій найважливіших подій минулого століття на Херсонщині в ювілейному серіалі. При підготовці семисерійного фільму «Золотий літопис Таврії» для відтворення історії були залучені її очевидці. Інформація з перших вуст, цікаві спогади додали розповіді достовірності та емоційності. Сім десятиліть із життя області, які вмонтовані в історію країни, вражають ентузіазмом і працелюбністю, героїзмом і щирістю людей Таврійського краю.

Анатолій Марущак

Економіку підіймали з руїн
(1944—1953 роки)
Яскраві факти - не лише уперта, але й переконлива річ. Про що свідчать ці факти у перше повоєнне десятиліття. 30 березня 1944 року Указом Президії Верховної Ради СРСР була створена Херсонська область з частини запорізьких та миколаївських земель із центром у місті Херсоні. У єдиній області, що з'явилася в період війни, формування органів влади мало певні особливості. Ви побачите унікальні документи, пов'язані з початком нашого непростого шляху та багатьма іншими історичними подіями. Їх очевидці розкажуть про свої відчуття під час визволення Херсона, спілкування з першим керівником області Олексієм Федоровым, переселення поляків, проведення грошової реформи...

У 1944-му виходить перший повоєнний номер газети «Наддніпрянська правда», відновлюються заняття в педагогічному інституті, створено обласний радіокомітет, філармонію, гідрометеорологічний технікум, культурно-освітнє училище, палац піонерів...
Наші батьки і діди за допомогою всіх республік Радянського Союзу відбудовують зруйноване опісля фашистської окупації. Четверту п'ятирічку виконують за 4 роки і 3 місяці. Комбайнер Бехтерської МТС Марко Андронович Брага у 1948-му першим в області отримує звання Героя Соціалістичної праці.

Перше десятиліття нашої області - це часи заліснення херсонських пісків, численних перейменувань вулиць та населених пунктів, створення судномеханічного технікуму та закладення парків у Херсоні. Це початок будівництва бавовняного комбінату, суднобудівного заводу, Каховської гідроелектростанції, народження Нової Каховки і перша участь херсонця Івана Сотникова в Олімпійських іграх. З 1944 до 1953 року жителі новоствореної Херсонської області в надзвичайно складних умовах відбудували народне господарство, зруйноване під час Другої світової війни. Вони здійснили справжній трудовий подвиг і стали свідками завершення сталінської епохи. У першій серії нашого проекту ви дізнаєтеся про те, як пов'язані тендерне питання та будівництво ХБК, чумиза і таврійські колгоспники, Німеччина і телескоп педінституту...

Оксана Мелещенко

Час великих новобудов
(1954-1963 роки)
Час з 1954 до 1963 року ознаменувався особливим настроєм, це час великих надій і сподівань. У 1953 році помер Сталін. Почалися часи, які увійшли до історії під назвою хрущовська відлига. Багато репресованих поверталися зі сталінських таборів. Почалося системне реформування усіх галузей народного господарства. Освоєння цілинних земель, будівництво гігантів промисловості, об'єднання маленьких господарств у великі сільськогосподарські підприємства, будівництво «Хрущовою», кукурудза - «королева полів» тощо. На Херсонщині ведеться будівництво Каховської ГЕС і Північно-Кримського каналу, вступає у дію ХБК, будується телевізійний центр.

На жаль, багато розпочатих реформ не були доведені до кінця і мали дуже суперечливий характер. Тому, врешті-решт, на зміну великому підйому прийшли часи застою. Та попри все, за цей час Херсонщина зробила значний крок уперед - велике будівництво і реорганізація дали можливість створити багато нових робочих місць, а населення активно сіло за парти, аби опанувати нові знання і нові професії.

Тетяна Левандовська

Вода напоїла поля
(1964-1973 роки)
Період з 1964 до 1973 року був періодом економічних реформ та великих справ. Для Херсонщини це був час розквіту промисловості та сільського господарства. Підприємства області у цей час займають лідируючі позиції серед підприємств держави. Про херсонські суднобудівний завод, бавовняний комбінат, машинобудівний завод знають і далеко за її межами. Саме у цей час у області розпочато будівництво найбільшої в Європі за пропускною спроможністю Каховської зрошувальної системи.

Особливістю періоду є і те, що одним із основних завдань задекларованої урядом програми підвищення рівня життя населення було вирішення проблеми забезпечення житлом. Окрім заводів та фабрик, будуються палаци культури і стадіони, створюються вищі навчальні заклади, відкриваються нові школи та лікарні. У Херсоні створюється обласна організація Спілки художників, відкриваються ляльковий театр, кіноконцертна зала «Ювілейний» тощо. Але вже на початку 70-х років реформи були призупинені, що у подальшому привело до так званого «періоду застою». Та саме це десятиліття для Херсонщини стало десятиліттям перемог, досягнень та віри у себе.

Ольга Петренко

(Закінчення у наступному номері «НД»)
«Новий день».- №13 (5112).- 27.03.2014.- стр.7

 

 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.