Знову Вересень приїхав
На вечірньому коні
І поставив зорі-віхи
У небесній вишині.
Іскор висипав немало
На курний Чумацький шлях,
Щоб до ранку не блукала
Осінь в зоряних полях.
Р.Росіцький
Власне кажучи, українське козацтво в Таврії і зародилося. Точніше, в Північній Таврії – там, де Дике поле тюркських кочівників граничило з осілим світом східних слов'ян. А перша згадка про них в письмових джерелах відноситься до 1492 р. Так, саме в рік відкриття Колумбом Амеріки біля фортеці Тягин на Нижньому Дніпрі козаки зухвало атакували турецький корабель. Це подія і наголошувалося в 1992 р. як 500-річний ювілей українського козацтва. На честь цієї дати у сучасного херсонського села Тягинка був споруджений пам'ятник небесному покровителеві козаків Михайлу Архангелу.
"Козаки – це не нація, не стан. Козак – це стан душі.
Пригадаємо історію, її глибини, її надра. В першу чергу тут слід було б назвати що існували в давнину протославянськие племена скіфів і гунів. Ще князя Святослава, сина рівноапостольної Ольги, отця князя Володимира, що хрестив Русь, називали скіфом. Стародавні греки називали слов'ян, що злилися в боях з своїми кіньми кентаврами.
З ім'ям преподобного Іллі Муромца, знаменитого богатиря, що полягав в дружині рівноапостольного князя Володимира, зв'язано і само поняття "козак". Він був першим, хто назвався козаком і гордився цим званням. Козак був не просто російський богатир, але і богатир-християнин, сила духу якого вища за його фізичну потужність. От чому воїн Ілля Муромец зарахований до лиця святих, а його мощі покояться в Києво-печерській Лаврі.
Пізніше козаки селилися до Приазов'я і на Дніпрі. Від Дніпровських (або Запорізьких) козаків пішли черкаси, що заснували на Доні місто Черкасськ. У перекладі з тюркської мови черкаси означає "люди армії", тобто професійні військові. Частина черкасов поріднилася з кавказькими племенами, прийняло магометанство і за хоробрість і відвагу серед персів і турок отримала назву черкеси, що в перекладі з турецького означає "головорізи".
У Приазов'ї були засновані Розбрати, тут влаштувалося Донське Козацтво. Донські і Запорізькі козаки дружили, разом воювали, а в 1636 році сумісними силами відбили у турок місто Азов, яким володіли протягом декількох років."
"Коли і як виникло само поняття "козацтво"? Хто такий козак? Де його коріння?
Почнемо з найпростішого – із слова "козак". Само по собі слово це унікально. З якого боку його не читай, все одно звучить однаково – "козак"!
Тепер небагато про трактування цього слова. У науковій літературі зустрічається досить багато варіантів даного поняття. Найчастіше зустрічається така:
Козак(тюркське слово – "молодець, вольний, вільний")
БЕКЕТ, пікет - козацький спостережний пункт, за допомогою якого контролювалася приналежна до форпосту територія. Розміщувались бекети на могилах чи якихось інших підвищеннях. Могли обладнуватися спостережними вишками та землянками. У складі бекетів було по 3-4 козаки, які вели цілодобове спостереження за степом.
Літ.: А п а н о в и ч О. М. Збройні сили України першої половини XVIII ст. - К., 1969.-С. 137.
Вольності Війська Запорозького Низового в 16 - 1-а пол. 17 ст.
Вольності Війська Запорозького Низового періода Нової Січі
Паланковий устрій Вольностей Війська Запорозького Низового (1734-1775 рр.)
Редакція
Мирослава
UKRCOSSACKS