on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Новини регіону

06.07.2024, 00:02

На міжнародному кінофестивалі в Ірландії покажуть стрічку “Редакція”

  12 липня на міжнародному кінофестивалі  “Galway ...
05.07.2024, 23:56

На війні загинув письменник із Херсонщини Василь Паламарчук

  3 липня на східному напрямку в бою поліг військовий із Херсонщини ...
05.07.2024, 23:46

З народної у заслужену: колаборанти з Херсонщини Рубльова та Максимов отримали звання від РФ

  У Кремлі колаборантам із Херсонщини Ружені Рубльовій та Євгену ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Археологія Таврії > У степу під Херсоном

 

У степу під Херсоном

Херсонщина відома в Україні та у світі своєю багатою на події давньою історією. Тут знаходиться чимала кількість скіфських курганів - безмовних свідків античної старовини, що манить незвіданими таємницями та скарбами багатьох наших сучасників.

Втім, скіфські поховання для археологів не є такими вже безмовними й таємними. Розкопки на тутешніх курганах ведуться давно – з другої половини 19 століття.

- Знаменитий дослідник Чортомлика Забєлін у 1865 році розпочав розкопки на лівому березі Дніпра. На лівобережжі Херсонщини є найбільші скіфські кургани. Особливо великим є курган «Солоха» (знаходиться поряд із Великою Знам'янкою), кургани поряд із Новоолександрівкою та Нижніми Сірогозами. Тоді ж він почав розкопки біля села Новоолександрівка, що знаходиться в Нижньосірогозькому районі Херсонської області. Курган цей досягав 14 метрів у висоту та 320 метрів у колі. Місцеві жителі називали його «Козёл».

Забєлін, перерізавши курган траншеєю впоперек, виявив, що його конструкція аналогічна конструкції Чортомлика. Вхідна яма глибиною 9,6 метра закінчувалась чотирма катакомбами, розміщеними в її кутах. Однак, на жаль, могила виявилася повністю розграбованою через хід, пробитий у північній частині насипу. Окремі людські кістки, шматки іржавого заліза, уламки кераміки, кілька золотих гудзиків та одна кругла золота бляшка з рельєфним зображенням голови Афіни в шоломі з маскою лева ззаду – це і все, що вдалося знайти Забєліну в основному похованні кургану «Козёл».

На щастя, у поле зору вченого потрапила ще одна могила. На захід від центрального поховання знаходилася яма з трьома відділами, де було поховано 11 коней, які згідно з скіфськими віруваннями мали супроводжувати «господаря» кургану в потойбіччя. П'ять коней були у бронзових вуздечкових наборах, а шестеро – у срібних. Крім того, на трьох конях були виявлені залишки сідел, а саме золоті фігурні та чотирикутні пластини-обрамлення передньої та задньої цибулі сідла. Майже всі срібні та бронзові вуздечкові набори виявилися однотипними. Вони складалися з пластинчастих фігурних налобників, прикрашених гравіюванням та скульптурою – головою звіра, вуха якого стоять, а пащу відкрита. До набору належать також фігурні орнаментовані нащічники із зображенням птахів, місцями вирізаних контурною лінією, а місцями виконаних гравіюванням; круглі бляшки-гудзики на зворотному боці; пронизки як зрізаного конуса. Аналогічні вуздечкові набори Забєлін знайшов у Чортомлику, пізніше вони зустрічалися і в інших курганах скіфської знаті, причому у великій кількості. Найцікавішими за своїм зовнішнім виглядом виявилися срібні, прикрашені гравіюванням бляшки свастикоподібної форми. Вони складаються із чотирьох головок тварин, розміщених навколо круглої центральної опуклості, а також бронзовий налобник, прикрашений головою коня з піднятими вухами.

У західній та східній частинах кінської могили було виявлено людські поховання. Очевидно, це були конюхи. Біля них були залізні ножі з кістяними рукоятками, бронзові наконечники стріл і залізна пряжка.

Судячи зі знахідок та влаштування поховання курган «Козел» датується 4 ст. до н.е. Очевидно, цей курган має ще бічні могили. Не було ще жодного випадку, щоб курган таких розмірів мав лише одне центральне поховання. Детальне дослідження цього кургану ще попереду.

Павло Іванов-Остославський
Булава.-06.11.2008
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.