Айвазовський у Херсоні
08.09.2007
29 липня виповнилося 190 років від дня народження знаменитого художника-мариніста Івана Костянтиновича Айвазовського (1817-1900).
Переглядаючи сучасні каталоги лотів найбільших аукціонів російського мистецтва, бачиш, що картини Айвазовського були найдорожчими творами на торгах.
Іван Костянтинович Айвазовський народився 1817г. У Криму, у курортному містечку із співучою грецькою назвою Феодосія. Художню освіту Айвазовський отримав у С.-Петербурзькій Академії мистецтв, згодом став академіком та професором.
Хто бував у Феодосії, звичайно, заходив у будинок-музей Айвазовського і бачив, що вікна його майстерні виходять на набережну, звідки добре видно море. Але художник писав море по-особливому: не з натури, що здавалося б цілком природним, а з уяви, що включає феноменальну пам'ять та горіння натхненного серця. Улюбленим мотивом майстра була буря на морі. Айвазовський багаторазово писав її у різних варіаціях. Кілька подібних марин він створив на прохання херсонської поміщиці Софії Богданівни Фальц-Фейн в останні роки життя, коли кілька років поспіль приїжджав у гості до розкішного білого палацу Фальц-Фейнів у маєтку Преображенка (с. Червоний Чабан Херсонської обл.).
Айвазовський багато їздив, багато працював і писав не тільки море, а й чудовий український степ: таємничий і глухий - у місячну ніч, багряний - під час заходу сонця, чумацький обоз, поля пшениці, очерет на Дніпрі, малоросське весілля, - все це можна побачити в різних українських музеїв.
А що є у нас? Гордість колекції Херсонського обласного мистецького музею ім. А. А. Шовкуненко - справжній твір Айвазовського "Буря йде", який знаходиться в постійній експозиції: Ця картина досить великих розмірів - 95x145 см - у красивій старовинній рамі потрапила до музею 1977 р. з приватної колекції Марії Корніловської, відомої петербурзької збирач та предметів старовини. Картину датують 70-ми роками ХІХ ст., що належить до зрілого періоду творчості Айвазовського. Чудовий морський пейзаж, в якому стрімкі хвилі відкочуються від берега, оголюючи дивовижну живу сутність води, переливи блакитних, зелених, фіолетових тонів, золотаві відблиски небесного світла, що спалахує... На березі перекинутий корабель з людьми - вони врятовані, а буря
Є ще картина "Море", що надійшла до художнього музею з колекції колишнього художнього відділу херсонського краєзнавчого музею.
У довоєнній колекції Херсонського міського музею був один із небагатьох портретів пензля Айвазовського — Портрет пані Соковніної. 1885, дружини або дочки губернатора Феодосії. Там же зберігалися велике полотно "Вечірній прибій" та етюд "Море. Судак". На жаль, у роки німецької окупації ці витвори вивезли за кордон. Інформацію про них можна отримати лише зі списків, що збереглися до актів художнього відділу 1935 р.
Чи був Айвазовський у Херсоні особисто? Можливо бував. У 1857 р. він написав картину "Камиш на Дніпрі біля Олешок" (Олешки - стара назва сучасного Цюрупинська). Цікаво також, що у херсонських газетах початку століття згадуються картини Айвазовського на першій виставці Херсонського товариства любителів витончених мистецтв.
Будучи геніальною людиною, Айвазовський встигав усе. За своє життя він написав кілька тисяч картин. Вірменин за походженням, не шкодував сил та засобів для збереження в Криму культурних та духовних традицій свого народу. Для вірменської церкви писав ікони, портрети її духовних лідерів та діячів, а для рідного міста Феодосії за власний кошт збудував залізницю.
Могила І. К. Айвазовського у Феодосії - неподалік старовинного вірменського храму, де у вівтарі знаходиться список з образу Мадонни з немовлям його пензля.
Влада Дяченко
Вгору.-2007.-09.-08

