on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Новини регіону

19.04.2024, 15:15

Проєкт «Вишивана Херсонщина»

До Дня Вишиванки започаткований проєкт «Вишивана Херсонщина». Для ...
19.04.2024, 11:56

На Херсонщині понад 10 000 пам'яток історії та культури. У якому стані більшість з них зараз — невідомо — ОВА

  У якому стані наразі перебувають більшість пам'яток історії ...
19.04.2024, 11:45

"Не занурити в глибину навколишнього жаху, а подарувати посмішку", - херсонська художниця Яна Голуб'ятникова

  Наразі в роботах херсонської художниці Яни Голуб'ятникової не ...
> Теми > КУЛЬТУРОЛОГІЯ > Архітектура Херсона > Погляд в історію як крок у майбутнє

Погляд в історію як крок у майбутнє

Це свято відзначається вже майже чверть століття, з 1984 року-відтоді, як роком раніше Асамблея Міжнародної ради з питань охорони пам'яток історії та визначних місць, створена при ЮНЕСКО, прийняла відповідне рішення.
За даними обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури управління культури і туризму облдержадміністрації, сьогодні на території Херсонщини налічується понад 6 тисяч об'єктів історико-культурної спадщини. Серед них - пам'ятки історії, археології, монументального мистецтва. Деякі одночасно можуть бути ще й пам'ятками архітектури, - зазначає начальник інспекції Іван Солоницький. Як зберігаємо те, що маємо, і які проблеми існують в цій сфері, - в інтерв'ю нашого кореспондента.

- Іване Вікторовичу, відомо, що обласна інспекція проводить інвентаризацію об'єктів історико-культурної спадщини. Що вже зроблено?
- На сьогоднішній день в області проведено інвентаризацію пам'яток історії, ще триває ця робота відносно пам'яток археології. Цього року плануємо завершити її в Іванівському та Голопристанському районах. Останній, до речі, найбільш насичений археологічними об'єктами. За нашими підрахунками, їх близько 700. Це - і кургани, і поселення, і городища. Передбачається масштабна робота, якою керуватиме кандидат історичних наук Микола Оленковський.

- Я так розумію, маєте позитивний досвід співпраці з Херсонським державним університетом?
- Так, минулого року з нашої ініціативи у тому ж Голопристанському районі були проведені спільні археологічні дослідження. До району відправилась велика група фахівців і студентів, яка працювала там протягом місяця. І хоча сенсаційних знахідок не було зроблено, кожна експедиція - це відкриття. Тим паче, що востаннє подібні експедиції на території нашої області проводились понад 15 років тому. Тож, сьогодні можна говорити про відродження добрих традицій. Той факт, що з'являються відповідні укази Президента і посилюється увага держави до цього питання, не може нас не тішити.

- Яка система охорони пам'яток існує в Україні?
- По-перше, чинне законодавство у сфері охорони історико-культурної спадщини. Вважаю, нам вдається стежити за дотриманням законів, виявляти порушення і попереджувати їх. Одним словом, ситуація контрольована. Минулого року було встановлено 12 фактів навмисних порушень у сфері охорони пам'яток археології і приблизно така ж кількість - у сфері охорони пам'яток історії. Стосовно порушників вживалися заходи як з нашого боку, так і з боку правоохоронних органів. За окремими фактами порушено 2 кримінальні справи і одну справу(з позаминулого року) доведено до суду.

- Це за фактом руйнації пам'ятника «Скорботна мати» у Парку Слави?
- Так. Вже відбулося кілька судових засідань. До відповідальності поки що притягнута одна особа, інша десь переховується. Це - молоді люди, безробітні, які, до того ж, зловживають наркотиками. Сподіваюся, що врешті-решт ця справа буде завершена, а винні у руйнуванні - покарані.
Кримінальні справи, порушені минулого року, стосуються пограбування пам'яток археології. Це так звані справи «чорних археологів», які «попрацювали» у Голопристанському та Високопільському районах. Слідство ще триває.

- Які показники вашої роботи у 1 кварталі 2008 року?
- За цей час проведено понад 30 інспекційних перевірок, виявлено 6 фактів порушень чинного законодавства в сфері охорони об'єктів історичної, археологічної спадщини. Так, у районах області ще актуальним залишається питання крадіжок металевих частин та конструкцій пам'ятників. А на території Херсонської міської ради найбільш характерні явища - графіті (написи та малюнки) на монументах і стінах будинків. У Херсоні досить ефективно в усуненні цих порушень працює апарат міськвиконкому: реагує швидко та оперативно. Сьогодні більшість пам'яток знаходиться у комунальній власності, але найближчим часом кожен історико-культурний об'єкт буде закріплений за певним підприємством чи фізичною особою-підприємцем. Це питання - на контролі міського голови Володимира Сальдо, вже навіть складено списки балансоутримувачів, власників пам'яток. Наразі триває погодження цих списків і підготовка відповідного розпорядження мера. В області це проблематично зробити, бо іноді складно визначити, до якої сільської ради відноситься той чи інший об'єкт, якщо він розташований на межі населених пунктів.

- Хто ще, крім інспекції, долучається до справи охорони та збереження пам'яток історії, культури?
- Багато хто сьогодні декларує благородні наміри, але фактично допомагають одиниці. Ми плідно співпрацюємо з херсонськими козаками, зокрема - з Херсонською обласною паланкою та Чорноморським округом Козацтва Запорозького, з Українським реєстровим козацтвом. Ці громадські організації власним коштом здійснили ремонт пам'ятного знаку на місці переправи через Дніпро у селищі Антонівці. Сьогодні вирішується питання щодо ремонту і реставрації пам'ятника Богдану Хмельницькому на території колишнього консервного заводу. Є ще одна небайдужа до історії та культури громадська організація «Відродження Херсона». Сьогодні вона займається відновленням меморіальних дошок, свого часу зірваних з будівель мисливцями за металом.

- Як підтримується справа охорони та збереження пам'яток на державному рівні?
- Всі питання, пов'язані зі збереженням пам'яток на території області, фінансуються з обласного бюджету. Цього року на інспекційні заходи, профілактичну роботу та інші види нашої діяльності виділено 329 тисяч гривень.

- Іване Вікторовичу, які об'єкти викликають занепокоєння і знаходяться під загрозою зникнення?
- Якщо говорити про археологічні об'єкти, то найбільшу загрозу для пам'яток археології несе так званий «людський фактор». Адже людина, працюючи на землі протягом багатьох років, спричиняє руйнацію цих об'єктів. І хоча законодавством передбачені певні умови та правила використання земель історико-культурного значення, дотримуються їх не всі. Тому на сьогодні в усіх районах області маємо вже декілька фактів знищення курганів, поселень і городищ - це як наслідок господарської діяльності людини. На жаль, ми часто забуваємо: все, що нас оточує - це частинка історії. Тільки шануючи наші надбання (історичні, культурні), ми можемо сміливіше дивитися у майбутнє.

Галина Філіпова
Херсон маркет.-2008.04.23.

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.