on-line с 20.02.06

Арт-блог

06.09.2018, 13:50

Вересень-2018

Знову Вересень приїхав На вечірньому коні І поставив зорі-віхи У небесній вишині. Іскор висипав немало На курний Чумацький шлях, Щоб до ранку не блукала Осінь в зоряних полях. Р.Росіцький

Випадкове фото

Голосування

Що для вас є основним джерелом інформації з історії?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free counters



Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Новини регіону

22.03.2024, 13:15

Книга історій "Плач Херсонщини". Художниця створила ілюстрації використовуючи старослов'янські символи

  Художниця з Херсона Валерія Гуран працювала в Естонії та ...
20.03.2024, 23:16

Сквер на проспекті Незалежності в Херсоні назвали на честь Джона Говарда

  У Херсоні завершилось громадське голосування щодо перейменування ...
20.03.2024, 22:51

Присвятила 50 років свого життя театру. Історія Заслуженої артистки України з Херсона Олександри Тарновської

Заслужена артистка України Олександра Тарновська присвятила 50 років ...
> Туризм, відпочинок, розваги > Кавунові справи > Кавуновий бум чи ігри посередників?

Кавуновий бум чи ігри посередників?

 


Минулого тижня місцеві та навіть загальноукраїнські ЗМІ дружньо поширювали інформацію про те, що на Херсонщині, у Новотроїцькому районі, фермери готові вдатися до бунту через неможливість продати баштанні культури за межі свого району. Ми вирішили з’ясувати, чи дійсно існує можливість протестів аграріїв і з чим це пов’язано.
Баштанними культурами у Новотроїцькому районі засівають близько 4 тис. га. Цього року з одного гектара селяни збирали від 30 до 80 тонн кавунів. Однак їх чомусь скуповують у фермерів усього за 5-10 копійок за кілограм. Минулого року врожай був не менший, однак закупівельна ціна була значно вищою. Кілограм кавуна у минулому році коштував для закупівельників 50-60 копійок. Тоді фермери й вирішили, що вирощувати кавуни вигідно, і засіяли баштанними культурами 4 тис. га.


Це призвело до перевиробництва кавуна, відповідно і ціни впали, говорить голова асоціації фермерів Новотроїцького району Леонтій Парицький. За його словами, з огляду на минулорічні прибутки, цього року кавуни посіяли навіть в Умані. «А кавуна у цьому році, як гною. Тому невеличкі фермерські господарства навіть раді, що азербайджанці їх беруть. Бо куди він його діне? У Новотроїцьку кавун не куплять. А дальше його немає чим везти. Азербайджанець приїжджає, пропонує ціну, купляє, і ми раді, і хай везе собі з Богом».
Леонтій Парицький вважає, що основна цьогорічна проблема аграріїв - це реалізація зерна, а «кавунами тільки прикриваються. Людей треба не водою кормити, а хлібом. Хліба не треба державі, не купують його».


У районному управлінні агропромислового розвитку підтверджують: ціни на кавун низькі. Проте начальник управління Юрій Мороз пояснює це високим урожаєм. Він говорить, що цього року кавун добре вродив і в Цюрупинському, і в Голопристанському, і в Скадовському районах. Тому і ціна відповідна - 20 копійок з поля. «Але людям хочеться більше. Проте до нас ніхто не звертався з приводу того, що хтось там погрожує, чи що якісь там бунти назрівають. Забирають кавун, звичайно, азербайджанці. Вони керують ринками у великих містах» - каже він.
Місцева влада Новотроїцького бачить і інші причини проблеми із реалізацією баштанних. За словами голови райради Петра Збаровського, «багато хто хоче це спихнути на перевиробництво. Але я не скажу так, тому що і в минулому році, і в позаминулому році була така ситуація. Просто до нашого району, за інформацією аграріїв, не доходив покупець, який би міг закупити безпосередньо у виробника. Його штучно стримували. Стримували десь на межі Миколаївської та Херсонської областей і не давали потрапити до наших полів».


Петро Збаровський повідомив, що районні депутати вже звернулись до місцевої міліції та обласного управління МВС, щоб вони вивчили цю ситуацію. Про реалізацію баштанних говорили і на останній сесії райради. Написали звернення до Кабінету міністрів з проханням створити регульований ринок овочів, бо подібна до кавунної ситуація час від часу повторюється і з іншими фруктами та овочами.


Шляхи подолання «кавунної» проблеми пропонують і в Інституті південного овочівництва та баштанництва УААН, що у Голій Пристані. Директор Інституту Володимир Лимар говорить, що співробітники інституту працюють над тим, щоб на території України побудувати переробний завод. Це може стати основним стимулятором розвитку галузі овочівництва та баштанництва.
Такий досвід вже мають в Одесі. Директор Інституту зустрічався з одеськими спеціалістами, презентував сорти, відкриті співробітниками інституту. (Про те, які сорти кавунів вирощують на Херсонщині, у чому їх цінність та як їх використовують, читайте вже у наступному номері нашої газети. - Ред.)


Співробітники Інституту також розробили і презентували наукову роботу «Наукове обґрунтування розвитку оптово-логістичних ринків України». Вони пропонують на основі залізничних станцій, які розташовані у центрах регіонів, створити логістичні центри. Обладнати їх холодильниками та сортувальними машинами, а вирощену продукцію доставляти у рефрижераторах. Володимир Лимар стверджує, що це дасть можливість завантажувати овочі лише один раз. Для цього розроблять уніфіковану тару, де вказуватимуть час і місце збирання продукції. У такий спосіб покупець отримає якісну сертифіковану продукцію, а виробник зможе зекономити на додаткових завантаженнях і транспорті. Цю програму співробітники Інституту планують презентувати Академії наук для того, аби її розглянули на державному рівні.


Поки що науковці лише намагаються довести державі необхідність комплексного вирішення проблеми виробництва овочів і фруктів. А тим часом кавуни, придбані посередниками на Херсощині по 5-10 копійок за кілограм, продаються у столиці та в інших містах за ціною, що у 15-20 разів перевищує закупівельну.



Ірина Іванець
«Херсон маркет плюс». - №40(194). -1-7.10.09. –стр.1
 

Напишіть свій коментар

Введіть число, яке Ви бачите праворуч
Якщо Ви не бачите зображення з числом - змініть настроювання браузера так, щоб відображались картинки та перезагрузіть сторінку.