on-line с 20.02.06

Арт-блог

22.12.2021, 11:41

Але згадати потім ріки ці і монохром засніженої крони, цю лінію рядка і оборони, цю риму, як троянду у руці.

Случайное фото

Голосование

Что для вас служит основным источником информации по истории?

Система Orphus

Start visitors - 21.03.2009
free countersКалендарь событий

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Новости региона

27.01.2022, 10:53

У Гончарівці презентували «подвійну» художню виставку

26.01.2022, 15:26

Золотой голос Херсонщины Наталья Лелеко отмечает 35-летие творческой деятельности

26.01.2022, 15:20

"Відомі незнайомці": археологічні дослідження території Херсонщини Дмитром Яворницьким

> Темы > Литература > Литераторы в Таврии > «Я виріс у степу, на жагучих вітрах...»

«Я виріс у степу, на жагучих вітрах...»

З нагоди 150-річчя з дня народження Миколи Чернявского видана сьома книга серії «Літературні скарби Херсонщини». В ній представлені твори письменника, життєвий і творчий шлях якого безпосередньо пов’язаний з Херсонщиною. Збірка допомагає читачеві поринути у події кінця XIX - початку XX століття, які відбувалися на території нашої області, й ознайомитися з її складними суспільно-економічними, політичними, культурними процесами.

У збірці представлені оповідання «Земля», повісті «Весняна повідь», «Блискавиці», «Варвари», публіцистичні твори «Коли тюрми розчинялись», «Червона лілея», «Шевченкова могила». У них стверджуються загальнолюдські цінності, тому вони залишаються актуальними й нині.

Головний герой оповідання «Земля» Петро Стасюк вважає, що найкращий спосіб вирішити земельне питання - це трагічний вчинок. «Весняна повідь» - це своєрідний твір-розвінчення більшовицької ідеології, яка трималася на утисках, репресіях та залякуваннях. У «Блискавиці» переважають стихійність та анархія. Автор відтворює картини гострих соціальних проблем (грабування та підпали панських маєтків, вимоги підвищення оплати за роботу, поліпшення харчування) динамічно і художньо переконливо.

Повість «Варвари» є актуальною у всі часи, адже існують «варвари», з якими необхідно боротися. Саме вони є носіями антиподних переконань. У творі цих героїв уособлюють Онищенко, Гінзбург, Філянський, Максимович, Гармаш, Кунцевич, пріоритетними інтересами яких є оргії, плітки, картярство, флірт, демагогія.

У публіцистичних творах автор постає і як публіцист, і як літературознавець. Їх написанню сприяли зустрічі Миколи Чернявського з тодішніми політичними лідерами України Михайлом Грушевським та Симоном Петлюрою. Темою сповіді «Коли тюрми розчинились» є динамічні події в Херсоні 1917 року - організація і хід 16 квітня 25-тисячної політичної маніфестації на підтримку Центральної Ради.

У нарисі «Червона лілея» Микола Чернявський відтворив творчу лабораторію Михайла Коцюбинського, котрий дуже любив життя: «... В сірому чистенькому костюмі, в червоній турецькій фесці, весною і літом, не вважаючи на спеку, він ходив по своєму саду й хазяйнував. Сонце пронизувало його наскрізь промінням, а він, сухий і бадьорий, неначе купався в його теплі. Я виріс у степу, на жагучих вітрах, на шелестких суховіях, і мене стомлював чернігівський весняний спокій, тиша і млосність літнього дня. А Михайло Михайлович почував себе чудово, - так само, як почувала себе його червона лілея... І взагалі він здавався задоволеним життям. Але чи носив він у своїй душі ту вищу гармонію, що дає людям щастя?..». На прикладі життя цього письменника Микола Чернявський намагався відшукати відповідь на одвічне питання: для чого я живу?

Наслідком поїздки Миколи Чернявського до місця довічного Шевченкового спочинку стала поява твору «Шевченкова могила». Письменник детально описує особливості мандрівки з Києва до Канева 1906 року - в розпалі подій першої демократичної революції, яка струснула Російську імперію. Автор дає узагальнюючу характеристику ролі та значенняю Тараса Шевченка в українській історії та аналізує актуальність його заповітів для сучасного читача.

Оскільки творчий потенціал Миколи Чернявського повносило розкрився і розвинувся саме у Херсоні, збірка «Вибране» стане особливо цікавою для жителів нашого краю, який так образно, переконливо і правдиво описав автор. Крім того, збірка доповнена ілюстраціями, які допомагають відчути «смак епохи» письменника і зокрема його херсонського періоду життя.

Марина Азізова,
студентка факультету української філології і журналістики ХДУ
«Новий день».- №39 (5344).- 26.09.2018.- стр.17

Напишите свой комментарий

Введите число, которое Вы видите справа
Если Вам не видно изображения с числом - измените настройки браузера так, чтобы отображались картинки и перезагрузите страницу.